Mojsinske planine i Stalaćka klisura i dalje nezaštićene zbog “otežane komunikacije”
Postavljeno: 28.03.2022
Bilbordima i najavljenim sastancima sa lokalnim samoupravama nastavljena je akcija organizacija “WWF” i “Polekol” za proglašenje Mojsinskih planina i Stalaćke klisure zaštićenim područjem. Iz gradske uprave Kruševca za zastoj u komunikaciju okrivljuju pomenute ekološke organizacije, dok opštine Ćićevac i Ražanj nisu odgovorile na naša pitanja
Prema odgovorima ekoloških organizacija “WWF” i “Polekol”, koje se od decembra 2021. zalažu za zaštitu Mojsinjskih planina i Stalaćke klisure, najveći pomak u zaštiti ovih područja je pozitivna reakcija građana nadležnih lokalnih samouprava.
Bilbordi koji su se pojavili u Kruševcu na Bruskom putu i na nekim drugim lokacijama, a koji su već uklonjeni i sada zamenjeni predizbornim materijalom, rezultat su foto-safarija koje je organizovala organizacija Polekol, a na društvenim mrežama ih je videlo, kako kažu, oko 200 hiljada ljudi. Kako navode, najsveobuhvatniju studiju ovog predela je uradio Zavod za zaštitu prirode Srbije 2013. godine.
-U studiji je ovaj predeo ocenjen kao posebno interesantan i vredan sa aspekta prirodne i kulturne baštine, a Zavod je predložio da bude zaštićen kao predeo izuzetnih odlika, zbog prepoznatljivosti, značajnih prirodnih, biološko-ekoloških, estetskih i kulturno-istorijskih vrednosti – rekli su nam u ove dve organizacije. Dodaju i da su od lokalnih samouprava dobili ohrabrujuće poruke i da predstoje sastanci sa predstavnicima grada Kruševca i opština Ćićevac i Ražanj.
Pomoćnik gradonačelnice grada Kruševca za ekologiju, održivi razvoj i energetiku, Ivan Parezanović je potvrdio da su stupili u kontakt sa “WWF” i “Polekolom” i da je predložen datum sastanka, ali da nije dobio odgovor organizacija, te je održavanje sastanaka za sada neizvesno.
– Ja sam u kontaktu sa njima dogovorio datum sastanka, a oni nisu našli za shodno da mi odgovore da li ga prihvataju. Od tada je prošlo više od nedelju dana. Kada su predložili prvi datum sastanka ja sam imao kovid, stoga su oni predložili druga dva, ja sam potvrdio jedan, 10. mart, pitao ih za vreme i tu se komunikacija završila – kazao je Parezanović.
On naglašava da je dosadašnja komunikacija putem mejlova nedovoljna. Da bi se krenulo sa postupkom zaštite, neophodno je da sve tri opštine obuhvaćene Mojsinjskim planinama i Stalaćkom klisurom donesu odluku o zaštiti i da se studija pošalje nadležnom ministarstvu.
Opština Ćićevac i Ražanj, kroz čiju teritoriju se prostire najveći deo Mojsinjskih planina i Stalaćke klisure se, međutim ne oglašavaju, iako su nam nadležni obećali odgovore.
Organizacije “WWF” i “Polekol” su, pak, zadovoljne pomakom u saradnji sa lokalnim samoupravama izuzimajući situaciju iz 2014. godine sa opštinom Ćićevac.
– Na prethodnu ovakvu inicijativu iz 2014. godine, Opštinsko veće Opštine Ćićevac se negativno izjasnilo, iako je Zavod za zaštitu prirode Srbije izradio Studiju zaštite i dao preporuke da se Mojsinjske planine i Stalaćka klisura stave pod zaštitu – istakla je Milena Dragović iz organizacije “WWF”.
“WWF” u Srbiji, inače, sprovodi regionalni projekat “Zaštićena područja za prirodu i ljude” koji se bavi unapređenjem upravljanja zaštićenim područjima i promovisanjem njihovog značaja za očuvanje biološke raznovrsnosti. Da bi se napravili značajniji koraci u zaštiti ova dva predela biće, izgleda, potrebno da protekne još vremena.
L.S.