Многима права недоступна

Postavljeno: 08.12.2015

Мрежа организација за децу Србије поводом Светског дана дететa.

Мрежа организација за децу Србије, којој припада и крушевачки „Корак напред“, подсетила је да многа деца у Србији не могу да остваре своја права те позвала државу да планира и спроводи мере тако да сва деца под једнаким условима остваре права те да се боље искористе постојећа средства за децу

Поводом Светског дана детета, који је обележен 20. новембра, Мрежа организација за децу Србије, подсетила је да у овој години  истичу два веома важна стратешка документа – Национални план акције за децу у коме је била дефинисана општа политика земље према деци  и Национална стратегија за превенцију и заштиту деце од насиља.

– Зато позивамо Владу Републике Србије и надлежна министарства да планирају и спроводе мере тако да сва деца у Србији под једнаким условима остваре своја права, да боље искористе постојећа средства за децу, да издвајања за децу буду адекватна и омогуће да сва деца живе у породици и у својој заједници,  да се поједноставе процедуре за добијање дечијег додатка, прошири право на дечији додатак, повећа његов износ за набавку уџбеника и школског прибора, да се унапреди координација свих система који се баве заштитом права деце,  да коначно деца буду приоритет на државном и локалном нивоу без дискриминације – саопштила је Мрежа.

Наводи  и да доступни подаци показују да су многа права деци угрожена, или да нису доступна сваком детету те да деца која одрастају у сиромаштву имају мање шансе да достигну децу имућнијих родитеља како у нивоу образовања, тако и касније током живота у нивоу зарада, као и да се та разлика временом повећава.

– Стопа ризика сиромаштва деце у Србији, према подацима из 2012. године је 30 одсто, док је у земаљама ЕУ 20,8 одсто. Од родитеља је одвојено 6041 дете, а 15 одсто је смештено у институцијама. Постоји тренд повећања измештања из биолошких породица. У 2013. години 1.202 детета одузета су биолошкој породици, а  435 због грубог занемаривања и злостављања. Анализа показује да је подршка породици пре издвајања детета током дужег временског периода пружана тек у 15 одсто случајева, а да у 19 одсто нису предузимане никакве мере за јачање породице – подаци су које је саопштила Мрежа.

Недовољна је, сматрају, подршка младима који напуштају домски и хранитељски смештај, а услуге за подршку породици су запостављене у досадашњем току реформе социјалне заштите.

Наводе и да подаци показују да државне вртиће и даље похађају деца из најбогатијих породица (82 одсто), док је изузетно мали обухват деце из најсиромашнијих породица (8,6 одсто), те деце из ромских средина – тек 5,5 одсто.

Ostale vesti

back-to-top