Mnogima prava nedostupna
Postavljeno: 08.12.2015
Mreža organizacija za decu Srbije povodom Svetskog dana deteta.
Mreža organizacija za decu Srbije, kojoj pripada i kruševački „Korak napred“, podsetila je da mnoga deca u Srbiji ne mogu da ostvare svoja prava te pozvala državu da planira i sprovodi mere tako da sva deca pod jednakim uslovima ostvare prava te da se bolje iskoriste postojeća sredstva za decu
Povodom Svetskog dana deteta, koji je obeležen 20. novembra, Mreža organizacija za decu Srbije, podsetila je da u ovoj godini ističu dva veoma važna strateška dokumenta – Nacionalni plan akcije za decu u kome je bila definisana opšta politika zemlje prema deci i Nacionalna strategija za prevenciju i zaštitu dece od nasilja.
– Zato pozivamo Vladu Republike Srbije i nadležna ministarstva da planiraju i sprovode mere tako da sva deca u Srbiji pod jednakim uslovima ostvare svoja prava, da bolje iskoriste postojeća sredstva za decu, da izdvajanja za decu budu adekvatna i omoguće da sva deca žive u porodici i u svojoj zajednici, da se pojednostave procedure za dobijanje dečijeg dodatka, proširi pravo na dečiji dodatak, poveća njegov iznos za nabavku udžbenika i školskog pribora, da se unapredi koordinacija svih sistema koji se bave zaštitom prava dece, da konačno deca budu prioritet na državnom i lokalnom nivou bez diskriminacije – saopštila je Mreža.
Navodi i da dostupni podaci pokazuju da su mnoga prava deci ugrožena, ili da nisu dostupna svakom detetu te da deca koja odrastaju u siromaštvu imaju manje šanse da dostignu decu imućnijih roditelja kako u nivou obrazovanja, tako i kasnije tokom života u nivou zarada, kao i da se ta razlika vremenom povećava.
– Stopa rizika siromaštva dece u Srbiji, prema podacima iz 2012. godine je 30 odsto, dok je u zemaljama EU 20,8 odsto. Od roditelja je odvojeno 6041 dete, a 15 odsto je smešteno u institucijama. Postoji trend povećanja izmeštanja iz bioloških porodica. U 2013. godini 1.202 deteta oduzeta su biološkoj porodici, a 435 zbog grubog zanemarivanja i zlostavljanja. Analiza pokazuje da je podrška porodici pre izdvajanja deteta tokom dužeg vremenskog perioda pružana tek u 15 odsto slučajeva, a da u 19 odsto nisu preduzimane nikakve mere za jačanje porodice – podaci su koje je saopštila Mreža.
Nedovoljna je, smatraju, podrška mladima koji napuštaju domski i hraniteljski smeštaj, a usluge za podršku porodici su zapostavljene u dosadašnjem toku reforme socijalne zaštite.
Navode i da podaci pokazuju da državne vrtiće i dalje pohađaju deca iz najbogatijih porodica (82 odsto), dok je izuzetno mali obuhvat dece iz najsiromašnijih porodica (8,6 odsto), te dece iz romskih sredina – tek 5,5 odsto.