Mladi muzičari prvi put pred publikom u okviru projekta „Muzika i aktivizam“

Postavljeno: 12.01.2018

Četvoro talentovanih srednjoškolaca, koji se na različite načine bave muzikom, predstavilo se publici prvi put nastupom na kamernom koncertu u okviru završnog dogadjaja projekta „Muzika i aktivizam“

Projekat, čiji je cilj bio da mlade upozna sa društveno angažovanom muzikom sprovelo je kruševačko Udruženje muzičara „KultArt“ u saradnji sa Kancelarijom za mlade Grada Kruševca i uz podršku Grada te u partnerstvu sa Udruženjem rok umetnika Kruševca.

Na kamernom demo koncertu u Klubu Uduženja muzičara „KultArt“ nastupili su Pavle Lukić, djak četvrte godine Gimnazije koji prikuplja etno instrumente različitih naroda, sam ih izradjuje i uči da svira na njima, njegov mladji školski drug, Vojin Jovanović, koji je na gitari odsvirao nekoliko rok numera te učenici Ekonomsko – trgovinske škole, Dana Djokić koja je na fruli izvela savremene kompozicije i Srećko Popara, koji je otpevao nekoliko etno pesama.

– Projekat je bio namenjen džezu i roku, muzičkim pravcima prilično nepoznatim mladoj populaciji, a želeli smo da im približimo tu vrstu  muzike i da ih naučimo da je moguće aktivno se izražavati kroz umetnost i biti aktivan gradjanin, gradjanka, zauzimati stavove u odnosu na dogadjaje i na taj način učestvovati u kreiranju društvene stvarnosti – rekla je koordinatorka projekta, Nada Budimović.

Podsetila je da je projekat sprovodjen kako bi se kod mladih razvijao aktivistički doživljaj muzike, kako bi se oni bolje upoznali sa različitim kvalitetnim muzičkim pravcima te da bi se otvorile nove mogućnosti da  se u gradskim javnim prostorima susretnu sa vrsnim izvodjačima kvalitetne džez, bluz i rok muzike.

Rok analitičar, Ivan St. Rizinger, koji je sa Borivojem Djordjevićem, flautistom i saksofonistom, članom grupe ZAA, bio predavač na radionicama, kazao je da je ovo bio „pionirski poduhvat što se reanimacije mladih ljudi u odnosu na ovu vrstu muzike tiče“ te da srednjoškolci nisu imali zavidno predznanje iz te oblasti, ali da je njihova posvećenost i želja da saznaju što više bila velika.  

U okviru projekta, u tri kruševačke srednje škole: Gimnaziji, Ekonomsko –trgovinskoj i Hemijsko – tehnološkoj održano je šest radionica „Muzika koja je menjala svet“, u Klubu Udruženja organizovane su dve džez i tri rok večeri, a sve te aktivnosti su okupile oko 200 mladih.

Demo žurka u Klubu „KultArt“ Kruševac

Dajana Đokić, Ekonomsko trgovinska škola

 Demo žurka u Klubu „KultArt“ Kruševac

Pavle Lukić, Gimnazija

Demo žurka u Klubu „KultArt“ Kruševac

Srećko Popara, Ekonomsko trgovinska škola

Demo žurka u Klubu „KultArt“ Kruševac

Vojin Jovanović, Gimnazija

Ostale vesti

back-to-top