Mesna zajednica Zlatari: Sve veći značaj turizma

Postavljeno: 02.10.2017

Mesna zajednica Zlatari obiluje prirodnim lepotama i uslovima za razvoj seoskog, ribolovnog i omladinskog turizma, pa u toj oblasti meštani vide svoju šansu za egzistenciju i preporod. U poslednje tri godine realizovane brojne investicije u komunalnoj infrastrukturi, turizmu i društvenim delatnostima. Ipak, i ova mesna zajednica ima problem sa snabdevanjem vodom, a nada se i otvaranju ambulante, apoteke, Doma kulture…

U Zlatarima ima oko 180 domaćinstava u kojima živi oko 600 stanovnika, ali je trend iseljavanja i smanjenja stanovništva i dalje prisutan. U mesnoj zajednici Zlatari od 2014. „na vlasti“ je privremeni sastav Saveta, koji sačinjavaju Igor Tamburić, predsednik, i članovi Slavoljub ^ikarić i Dejan Živković. U selu rade 4 kafane, 2 prodavnice, mašinbravarska radnja „Tamburić“, dve hladnjače, dva autoprevoznika i vulkanizer. Većina meštana se bavi poljoprivredom, a najznačajniji izvor prihoda je proizvodnja obojenog voća, u prvom redu malina i kupina. Iako je dece sve manje, četvororazredna škola, istureno odeljenje OŠ „Branko Radičević“ iz Razbojne se održava, a radi i dečiji vrtić, kao deo PU „Pahuljice“ iz Brusa

– Od 2014. do sada u Mesnoj zajednici Zlatari realizovane su brojne aktivnosti. Najveći problem u selu je nedostatak zdrave pijaće vode koji posebno dolazi do izražaja u vremenima velikih vrućina i suša. Voda se doprema od JKP „Rasina“ sa izvora Paljevštica sa koga se snabdeva Brus i druga sela. Problemi nastaju zbog nedovoljne količine vode, povećanih brojnih potreba drugih sela, ali i njenog nenamenskog korišćenja, zalivanja malina i kupina. Odlučili smo da izvršimo adaptaciju bunara kod Bogiškog mosta i uključimo ga u sistem vodosnabdevanja sela. Kupili smo nove pumpe i neophodnu opremu. Ovaj posao finansira opština Brus, Inače, trebalo je da dobijemo vodu sa sistema „Ćelije“, za čiju izgradnju je iseljeno gotovo pola sela, ali su prodate cevi za optički kabl i zbog neodgovornosti pojedinaca selo pored vode je ostalo bez vode. Imamo poštu, ali ne i apoteku i zdravstvenu ambulantu, koja je zatvorena pre nekoliko godina, niti veterinara – kaže Igor Tamburić, predsednik Saveta Mesne zajednice.

Kada je reč o ostaloj infrastrukturi, nasipani su seoski i poljski putevi i obezbeđeno je njihovo redovno održavanje u dužini 4 km. Asfaltiran je put od sela do groblja. Na Koviočkoj reci postavljen je pešački drveni most dužine sedam metara. Ulična rasveta je uvedena u svakom zaseoku i sokaku. Uz podršku opštine Brus planirano je asfaltiranje seoskih puteva i kompletna rekonstrukcija Doma kulture koji su zajednički gradile mesne zajednice Zlatari, žilinci i Bogiće. Započeti su radovi na uređenju igrališta koji treba da budu izvršeni u proleće iduće godine, a biće i formiran novi FK „Jezero Zlatari“.

Ovde se ozbiljno razmišlja o razvoju seoskog, ribolovnog, sportskog  i omladinskog turizma. Na jezeru Ćelije urađena je plaža i postavljeni suncobrani,a za sledeću godinu planirano je njeno proširenje uz podršku opštine Brus, kada će biti nabavljene i postavljene ležaljke. Noćni turnir u malom fudbalu na nivou Rasinskog okruga redovno se organizuje svake godine, a učestvuje 16 ekipa. Dve godine zaredom organizovan je „Bruski kotlić“ u organizaciji MZ Zlatari i Turističke organizacije opštine Brus na opšte oduševljenje građana i brojnih posetilaca.

U porti Crkve „Đurđevka“ koja je posvećena Svetom Đorđu (praznuje se 6. maja) svake godine organizuje se Đurđevdanski uranak uz učešće velikog broja mladih i ostalih građana. U porti Crkve Svete Ane pokrivena je seoska zgrada i postavljeni nova stolarija i krov. Građani očekuju da selo dobije i zdravstvenu ambulantu, apoteku, veterinara…

Reka bogata zlatom privlačila stare Rimljane Zlatarska reka većim delom svoga toga bogata je rudom zlata, po čemu je i dobila ime. Legenda kaže da je ona nekada privlačila i pažnju Rimljana. Reka i danas ima zlato, tako da i u novije vreme privlači pažnju tragača za ovim dragocenim metalom. Selo Zlatari ime je dobilo po tome što je u njemu ispirana i topljena ruda zlata, dok su susedna mesta – Razbojna i ]elije – svoja imena dobila po tome što su u Razbojni – razbojnici napadali karavane sa zlatom koji su tu prolazili, a ]elije – jer su vojnici stražarno ove razbojnike sprovodili u Ćelije.
Ovaj tekst je deo projekta “Potrebe građana i građanki u središtu lokalne politike“, koji novine GRAD  i portal krusevacgrad.rs realizuju uz podršku Opštine Brus

 

Ostale vesti

back-to-top