Kruševački osnovci prvaci Balkana u kodiranju
Postavljeno: 16.06.2018
Đaci Osnovne škole „Dragomir Marković“ sedmak Strahinja Tadić i šestak Dušan Stefanović, predvodjeni profesorkom informatike Ivanom Vučinić, pobedili su na regionalnom takmičenju u kodiranju pomoću džepnog računara. Takmičenje je deo projekta „Škole za 21. vek“ koji sprovodi Britanski savet (British Council). Savet je ranije donirao Microbit uređaje za 60 škola u regionu među kojima je bilo 10 škola iz Srbije
Mladi kruševački programeri osmislili su projekat „Odelo za 21. vek“ čija je svrha da ljudima koji su imali povrede ruke, noge ili vrata vežbanje tokom oporavka učine zanimljivim i lakšim. Magična rukavica, patike i pojas za glavu su delovi tog Odela.
– Ove rukavice su deo Odela za 21. vek. Pored učenja italijanskog imaju program za učenje engleskog i program za igricu. Komande se izvršavaju pokretima ruke. Patike su takodje deo projekta i na njima se nalazi programirana igrica sa lopticom. Cilj je da loticom, koju pomeramo pokretima našeg članka, sakupimo sva mala svetla i poene – objašnjava Tadija.
Poslednji deo Odela je pojas za glavu na kome su asocijacije.
– Imamo po deset reči iz istorije, biologije i geografije. Pomeranjem glave na gore pojas nam izbacuje reč i sakupljamo poene. Kada sakupimo 30 poena pobedili smo igru. Ako međutim ne znamo pojam koji nam je drug objašnjavao pomeramo glavu ka dole, gubimo poene i gubimo igru – kaže Dušan.
Do Odela za 21. vek došli su nakon nacionalnog takmičenja, na kome su pobedili projektom „Rukavica za 21 vek“, a spajanjem dve ideje – za učenje jezika i igranje igice.
– Svrha ovog izuma je da pomogne ljudima nakon preloma ruke, noge, vrata, da povrate motoriku u zglobovima. Ono što je svim delovima zajedničko je da se pomeraju pokretima naših zglobova. Možemo vežbe koje bi možda bile dosadne da odradimo na edukativan i zabavan način – precizira Strahinja.
Obojica napominju da su im oko idejnog rešenja davanjem sugestija i kritika pomogli drugovi, koji su takođe radili na sličnim projektima, i profesorka.
Ukupno su se, računajući i državno takmičenje, pripremali dva meseca. U razgovoru sa novinarima potvrdjuju i da se ne dvoume oko budućeg zanimanja – obojica planiraju da upišu informatički smer u Gimnaziji.
Profesorka Ivana Vučinić, koja je radila sa pobedničkom ekipom, podseća da je škola učestvovala u projektu „Škole za 21. vek“ u okviru koga je dobijena donacija mikrobit džepnih računara, koje su đaci učili da programiraju.
– U školi smo imali osam timova po dva učenika, radili smo teške zadatke, bilo je više različitih ideja da bismo na kraju stigli do ove. Na takmičenje smo otišli da se družimo i clj nam je bio da razvijamo timski duh. Svi radovi su mogli da budu prvi, nijanse su bile u pitanju – kaže profesorka Vučinić.
Na takmičenju su učestvovali i učenici iz Makedonije, Bosne i Hercegovine, Albanije i Crne Gore. Drugo mesto osvojili su djaci OŠ „Osma Myderizi“ iz Tirane, a treće mesto učenici OŠ „Vuk Karadžić“ iz Berana.