Kruševačka Filozofsko književna škola: “100 godina od osnivanja Jugoslavije – iskustvo srpske književnosti, filozofije i kulture”
Postavljeno: 11.07.2018
U okviru manifestacije „Vidovdan 2018“, Kruševačka Filozofsko književna škola, održala je svoje 29 zasedanje u sali Gradske skupštine Kruševac. Razgovaralo se o temi «Sto godina od osnivanja Jugoslavije – iskustvo Srpske književnosti, filozofije i kulture. školu organizuju Kulturni centar Kruševac, Filozofsko društvo Srbije i Udruženje književnika Srbije, pod pokroviteljstvom grada Kruševca
U ime organizatora skup su pozdravili gradonačelnica Kruševca Jasmina Palurović, direktorka KCK Violeta Kaplarević i predsednik Saveta škole prof. dr Marko Nedić.
– Kruševac je u Jugoslaviji zauzimao značajno mesto kao privredni, kulturni i sportski centar, i po svojoj razvijenosti i ugledu, koji je u to vreme imao, bio je ponos za svakog njegovog građanina. Iz tog razloga naš grad, stara srpska prestonica, pravo je mesto okupljanja eminentnih filozofa i književnika koji vode stručne debate o ovoj važnoj i izgleda nedovoljno proučenoj temi – istakla je Jasmina Palurović, gradonačelnica Kruševca.
Prema rečima dr Marka Nedića, osnovna tema ovogodišnjeg zasedanja izabrana je zato što je veoma aktuelna i inspirativna i što obuhvata različite aspekte i različite perspektive o njenom značaju i onome što je donela iskustvu u političkom, u društvenom, književnom, filozofskom, stvaralačkom, intelektualnom i svakom drugom smislu.
U dvodnevnom zasedanju škole nastupilo je 30-ak učesnika u 4 sesije i generalnoj debati. Časlav Koprivica je govorio o identitetu srpske književnosti i kulture, Aleksandar Jerkov o nedostatku jugoslovenske imaginacije, Zoran Avramović o gubljenju i obnovi identiteta Srba u Jugoslaviji, a Miloš Ković je potencirao probleme u srpskoj istoriografiji i istorijskoj svesti Srba. Slobodan Antonić je izlagao o Juutopiji 2018, Ljubomir Kljakić o Jugoslaviji i Post-Jugoslaviji, a Aleksandar Lukić o jugoslovenskoj ideji.
Milan Brdar je nastupio sa temom Zajednica južnoslovenskih naroda kao najskuplja srpska iluzija, Bojan Jovanović o hrvatskom antisrpstvu kao nemogućnosti jugoslovenskog zajedništva, Velibor Lazarević o ugroženosti srpske kulture na tlu bivše Jugoslavije i okolnim zemljama krajem XX i početkom XXI veka, a Stojan Đorđić o zajedničkoj jugoslovenskoj državi i srpskoj književnosti – pokušaju retrospekcije. Miloš Petrović je obradio temu “Jugoslavizam i propast Jugoslavije”, Radomir Uljarević “Bilo, bjelo, belo i bijelo”, Radomir Andrić “Nedokučna kobna lepota”, a Slavica Garonja Radovanac “Golootočka tematika u ženskom ideološkom romanu”.
Naziv referata Pavla Bubanje je “Tama vekova i svetlost legende svetosavske filozofije mira”, Slobodana Kanjevca “Država kao vrednost”, Nikole Milenkovića “Jovan Dučić o jugoslovenstvu”, a Marka Nedića “Poetičke naznake o međuratnoj srpskoj književnosti i oblici književnog života u jugoslovenskom kontekstu”. Ranko Pavlović se bavio “Jeretičkim pričama druga Sokrata i Ćopićevom devetom ofanzivom”, Gordana Vlahović “Stvarnosnom prozom kao paradigmom zbivanja 1968. godine (uzroci i posledice)”, Zorana Opačić “Jugoslovenskom ideologijom za najmlađe (na primeru dečje periodike)”, Slađana Ilić “Slikama represije u posleratnoj Jugoslaviji u pripovetkama Radovana Belog Markovića”, Ljubiša Đidić “Nekim kulturnim iskustvima kroz jedan izdavački jubilej („Bagdala“ Kruševac)”, a Saša Radovanović “Estetikom crnog talasa na primeru filma „Tri’’ Aleksandra Petrovića”.
U toku zasedanja promovisan je Zbornik radova sa prošlogodišnjeg skupa, a termin za predaju rukopisa za novo izdanje je prvi decembar. Predsednik Saveta škole Marko Nedić u završnoj reči dao je pozitivnu ocenu ovog naučnog skupa, a o temi narednog odluka će biti naknadno doneta.
Ž. Milenković