Kruševac osvanuo na evropskoj turističkoj mapi
Postavljeno: 24.04.2025

Grad Kruševac je predstavljen na zvaničnom portalu Evropske komisije za turizam „Visit Europe“, među najatraktivnijim prolećnim destinacijama Evrope! Ovo priznanje dolazi kao potvrda da se trud uložen u očuvanje kulturno-istorijskog nasleđa, razvoj turističke ponude i promociju prirodnih lepota isplatio. Kao srce Srbije, naš grad je prvi put ovako visoko pozicioniran na evropskoj mapi preporučenih destinacija, rame uz rame sa čuvenim metropolama i prirodnim čudima kontinenta.
U tekstu pod nazivom „Kruševac — a blend of nature and history“, grad je opisan kao bivša prestonica Srbije, mesto gde je stvarana istorija, koje danas nudi spoj srednjovekovnog nasleđa, prirodnih lepota i modernih sadržaja.
Posebno je istaknuta planina Jastrebac, udaljena samo 20 kilometara od grada, kao idealna destinacija za odmor, planinarenje, biciklizam i boravak u netaknutoj prirodi. Za one željne avanture, Jastrebac Lake Resort nudi zip-lajn iznad jezera, veštačke stene za penjanje i staze za decu, dok hoteli Trayal i Idila pružaju mir i komfor u okruženju šuma i svežeg vazduha.
Kroz Arheološki park Lazarev grad, posetioci mogu da zakorače u vreme despota Stefana Lazarevića i obiđu Donžon kulu, crkvu Lazaricu i Narodni muzej Kruševac, gde se čuva priča o političkom, vojnom i kulturnom značaju nekadašnje prestonice.
Porodična zabava očekuje posetioce u parku Šarengrad, koji se prostire na skoro četiri hektara i nudi sadržaje za decu svih uzrasta, uključujući i one sa smetnjama u razvoju, dok odrasli mogu da uživaju u mini golfu, džinovskom šahu ili zimskom klizalištu.
Za mirne trenutke i uživanje u pogledu na grad, tu je Bagdala, dok Park mira sa svojim memorijalnim kompleksom poziva na razmišljanje o važnosti zajedništva i slobode.
Ova evropska preporuka je više od turističke vesti — to je potvrda da Kruševac ima dušu, priču i budućnost. Grad koji se ponosno seća svog srednjovekovnog sjaja, ali koji i danas nudi sadržaj za svakoga — od avanturista, do porodica i ljubitelja istorije.
Pogledajte preporuku na sajtu Evropske komisije:
Komentari