Književno veče posvećeno Desanki Maksimović

Postavljeno: 16.05.2025

U Beloj sali Kulturnog centra Kruševac održano je književno veče u čast jedne od najznačajnijih srpskih pesnikinja- Desanke Maksimović. O njenom bogatom književnom delu govorili su profesorka srpskog jezika i književnosti Marija Videnović, pesnik i književni kritičar Veljko Stambolija, glumica Gordana Simić, kruševačka pesnikinja Slađana Bundalo i Luka Kijačić. U holu Bele sale priređena je izložba radova inspirisanih Desankinim delom, koju su priredili Etno udruženje Car Lazar i Udruženje Vilin dom iz Ćićevac.

Idejni tvorac manifestacije koja traje već 25 godina u kontinuitetu je književnica Jelena Protić Petronijević.

– Pesničko okupljanje „Pod Desankinim šeširom“ nastalo je u dogovoru između mene i velike srpske pesnikinje koja živi u Kruševcu Vere Majske. Lično sam upoznala Desanku Maksimović na sajmu knjiga u Beogradu. Prvi put je ova manifestacija održana u Domu sindikata 2000. godine. Manifestacija je održavana onlajn preko našeg sajta i za vreme pandemije korona virusa. Ove i prošle godine pridružile su nam se i žene iz etno društva Car Lazar i Udruženja Vilin dom, koje su takođe inspirisane Desankinim delom. Organizovali smo predavanja o njenom delu, a mnogi pesnici koji su je poznavali govorili su o njoj. Ove godine u programu učestvuje pesnik i književni kritičar Veljko Stambolija koji ju je lično poznavao. Sa nama je profesorka Marija Videnović koja je odličan recitator i bavi se Desankinim delom. Već godinama učestvuje na ovoj pesničkoj večeri. Tu je i Lidija Užarević, voditeljka i organizatorka ove manifestacije i Luka Kijačič kao predstavnik mladih. Nekada smo organizovali i radionice na ovu temu.

Organizatorka i voditeljka ove manifestacije Lidija Užarević nostalgično se prisetila početaka.

– Jelena je došla iz književnog časopisa „Bagdala“, gde je radila 11 godina i onda je jednu od svojih zadužbina donela u Kulturni centar. Mnogo volim ovu jedinstvenu manifestaciju. Nisam imala čast da lično upoznam Desanku Maksimović ali znam ljude koji su je poznavali.

Profesorka Marija Videnović pročitala je pesmu Desanke Maksimović „Na Buri“.

– Desanka je pesnikinja koja je volela proleće i ljude i nesebično sebe davala u mnogim situacijama- rekla je ona i pročitala deo intervjua u kome je Desanka govorila o svojoj ljubavi prema ruskom emigrantu Sergeju Slastikovu, koji se bavio glumom i prevođenjem i povremeno pisao pesme. Desanka i Sergej venčali su se avgusta 1933. godine. On je bio čovek koga je Desanka čekala.

Pesnik i književni kritičar Veljko Stambolija upoznao je Desanku Maksimović kao mali dečak.

– Doživeo sam neponovljive trenutke kada sam se susreo sa Desankom Maksimović. Susreo sam je u Sinju, gradiću u blizini Splita kada sam išao u četvrti razred osnovne škole. To je bio moj prvi nezaboravni susret sa pesnikinjom. Drugi susret se desio u srednjoj školi u Glini, nedaleko od Siska, gde sam predavao. Tom prilikom smo joj poklonili knjigu iz biblioteke. Desanka Maksimović je autorka besmrtne zbirke pesama „Tražim pomilovanje“ inspirisanu čuvenim Dušanovim zakonikom koju su pokušali izbaciti iz školskog programa srednjih škola. Zahvaljujući srpskoj javnosti Desanka je dobila pomilovanje i ova zbirka je vraćena u program- kazao je Stambolija i izrecitovao pesmu „Opomena“.

Veče je proteklo u sjajnoj atmosferi, a u holu Bele sale priređena je izložba rukotvorina, šešira i drugih predmeta inspirisanih Desankinim likom i delom.

Ognjen Milićević

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top