OSI centar: Da lica sa invaliditetom žive sa nama, a ne pored nas
Postavljeno: 18.07.2024
Klub „Duga“ za dnevno zbrinjavanje dece sa smetnjama u razvoju nastao je u Kruševcu 2002. godine na inicijativu Udruženja za cerebralnu paralizu. Nakon osam godina Lokalna samouprava prepoznala je ozbiljnost i potrebu kontinuirane psihosocijalne podrške osoba sa invaliditetom i osnovala Dnevni boravak, odnosno Ustanovu „Centar za osobe sa invaliditetom“ koja je zadržala svoj prostor i delatnost i počela aktivno da radi na proširenju objekata, boljoj opremljenosti i kvalitetu svakodnevnih aktivnosti sa korisnicima, što rezultira da se lista čekanja iz dana u dan povećava
Piše: Jovana Stefanović
Dnevni boravak sa nadograđenom etažom, namenjenom uvođenju nove usluge socijalne zaštite i spoljnim liftom zauzima 240 kvadratnih metara. Ustanova „Centar za osobe sa invaliditetom“ poseduje i kancelarijski prostor Upravne zgrade, veliki odeljak, koji je još uvek u pripremi, za radionice i slavlja pod nazivom „Art klub“. Dvorišni prostor ulepšava staklenik i letnjikovac koji su sastavni delovi Centra. Ustanova pruža usluge socijalne zaštite svakog radnog dana od 07,00 do 15,00 sati. Pored Dnevnog boravka ovde se pružaju i pomoćni terapijski tretmani senzorne i kvantne sobe koje su namenjene za prevazilaženje problema, povreda i oboljenja, a mogu ih koristiti svi Kruševljani bez obzira da li su korisnici ove Ustanove ili ne, i ono što je najbitnije – bez novčane naknade.
-Ranijih godina ova Ustanova je imala licencu za 20 korisnika, a krajem 2023. godine obnovljena je na 15 korisnika što podrazumeva odrasla lica sa telesnim invaliditetom odnosno intelektualnim teškoćama o kojima brine petoro kvalifikovanih radnika, to su stručni saradnik, direktor, dva stručna radnika i spremačica, a neizostavni su i spoljni stručni saradnici i dragocena saradnja sa privatnim i državnim zdravstvenim sektorom koji ovde sprovodi psihoterapije, neurološke, fizijatrijske i psihijatrijske preglede. Zahvaljujući našem osnivaču koji je prepoznao kvalitet pružanja usluga u Ustanovi sve potrebe korisnika i njihovih roditelja, odnosno staratelja su uspešno realizovane. Usluge i aktivnosti koje pruža Ustanova su potpuno besplatne, kako za interne tako i za eksterne korisnike – objašnjava direktorka Ustanove „Centar za osobe sa invaliditetom“ Nevena Lazarević.
Korisnici Ustanove imaju od 26 do preko 50 godina i pogođeni su različitim vrstama invalidnosti, a najčešće su to cerebralna paraliza, nedovoljna mentalna razvijenost, senzorni i genetski poremećaji, mišićna distrofija i poremećaji iz autističnog spektra. Svaki njihov dan izgleda drugačije, ali je jednako zabavan, detaljno isplaniran i prilagođen uzrastu, interesovanjima i mogućnostima koja se neprestano prate, istražuju, osluškuju, provociraju i nadograđuju. Realizuju se planirane aktivnosti, a nakon toga sledi slobodno vreme kome se svi jednako raduju i koriste ga za društvene igre, rad na kompjuteru i u stakleniku.
-Dnevni ritam dana počinje po dolasku korisnika, nakon kafice i čaja uz doručak ili užinu, sledi radionica na osnovu godišnjeg plana i programa koja može biti kreativna, radno-okupaciona, radionica socijalizacije i socijalne integracije ili edukativna radionica, koja traje do 45 minuta. Sledi pauza i opuštajuća aktivnost poput crtanja, muzike, vajanja i slično. Oko pola 12 iz „Nate Veljković“ pristiže ručak i nakon toga slede slobodne aktivnosti po interesovanju korisnika – navodi Marijana Anđelić, psiholog.
Na kraju dana svi zajedno sređuju svoj prostor kako bi ih i sutra dočekao onako kako su navikli. Jedan od najvažnijih segmenata rada je i rad sa roditeljima koji su u mogućnosti da ovde obave individualni savetodavni rad sa psihologom i defektolozima kao i boravak u senzornoj i kvantnoj sobi u prisustvu obučenih lica, a sav taj rad zasniva se na težnji da se stečeno znanje i umeće održi, da se ako je moguće i koliko je moguće radi na postojećim potencijalima, kako ne bi došlo do regresije koja je neminovna kada su ovakva lica u pitanju.
Zahvaljujući razumevanju, velikom srcu, humanosti i vrednim donacijama, korisnicima ove Ustanove i njihovim roditeljima bilo je omogućeno letovanje u Stavrosu dve godine zaredom, što je za njih bilo od neizmernog značaja budući da takva druženja doprinose socijalizaciji, opuštanju, raspoloženju, zdravstvenom stanju, upoznavanju drugih kultura, pravila ponašanja i učenju nekih novih stvari potrebnih za svakodnevno funkcionisanje. Osim toga redovni su izleti i obilasci manastira, obližnjih gradova i znamenitosti koji pored Ustanove obezbeđuje i dobrotvorno Udruženje „Kolo srpskih sestara“.
-Moj prvi cilj od kada sam postala direktor bio je da Ustanova „Centar za osobe sa invaliditetom“ počne da obeležava krsnu slavu Sveti Simeon Mirotočivi koji se slavi 26 februara. Na jubilarnoj desetogodišnjoj proslavi krsne Slave, vlasnica Galerije duhovne radosti „Šarm“ g-đa Dragana Trenić, nam je poklonila Ikone koje krase zid naše Ustanove. Poslednja u nizu je bila donacija kompanije „Maksi“ nakon otvaranja četvrte radnje u našem gradu. Poklonili su nam ček od 500.000 dinara i za upotrebu takvih ozbiljnih svota uvek oformimo sastanak, dogovorimo se sa zaposlenima i korisnicima kako ćemo ih najadekvatnije iskoristiti. Takođe, imamo odličnu saradanju sa svim velikim i malim firmama i one su tu za nas, posebno za vreme praznika kada korisnici obavezno dobijaju lepe paketiće, kako od njih, tako i od Manastira jer sve radimo sa verom i uz Božiju pomoć – ističe direktorka.
Srednja medicinska škola iz Kruševca i Centar za osobe sa invaliditetom duži niz godina sarađuju na obostrano zadovoljstvo. Njihovi učenici fizioterapeutskog smera redovno dolaze na praksu tokom koje se susreću sa mnogim vrstama invaliditeta, uče na konkretnim primerima, upoznaju se, druže, pomažu, zajedno vežbaju, a korisnici Centra, čije osmehe vidimo na svakoj fotografiji, dobijaju masaže u medicinske svrhe, ali i kao relaksaciju.
-Dolazim iz okoline Ribarske banje, ovo mi je kao druga kuća jer su svi dobri prema nama i imamo osećaj sigurnosti, druženje i razgovor u svakom trenutku, ne dolazim samo kada imam nekih zdrastvenih problema. Ovde su nam organizovali preventivne preglede kod ginekologa i onkologa, što meni nije palo na pamet ranije da obavim sama, a pronašli su mi benigni tumor i sada idem na redovno Nisam išla na more, ali obavezno dva puta godišnje svi zajedno posećujemo banje i druge gradove jednodnevno – rekla je Slađana, dugogodišnji korisnik Centra za osobe sa invaliditetom.
Korisnici ove Ustanove su zainteresovani za sve aktivnosti i gradske manifestacije kao i inkluzivna uključivanja na izložbama, te su na Sajmu poljoprivrede, prethodne godine, za pravljenje ajvara osvojili drugo mesto, a tu ne zaostaju ni džemovi od ananasa, manga, dinje, prirodni sokovi i zimnice. Ovakva interesovanja porasla su nakon donacije od strane Turske agencije „Tike“ u vidu staklenika. Rad u stakleniku započet je sa skromnim znanjem, ali nakon dosta truda i rada nastali su dobri rezultati. Tokom letnjih meseci, staklenik obiluje voćem i povrćem poput čeri paradajza, špargle, zelene salate, kupusa, paprike, jagoda i ukrasnih i začinskih biljaka. Ove sadnice se potom od srca poklanjaju sugrađanima.
Terapija životinjama
Još jedan posebno interesantan i efikasan vid terapije koja se sprovodi u „Centru za osobe sa invaliditetom“ jeste terapija životinjama. Korisnici i zaposleni ovde brinu o mački, papagaju – Velikom Aleksandru i punom akvarijumu ribica. Ova terapija se svakodnevno upražnjava i na korisnike deluje pozitivno jer im pomaže da razviju osećaj empatije i ljubavi, da pravilno struktuiraju vreme tako što će ih redovno hraniti, davati im vodu i čisititi prostor, negovati ih i naučiti osnovnim komandama, a za uzvrat dobiti privrženost i veliki uticaj na poboljšanje raspoloženja i grupni rad. Za vreme praznika i vikenda radnici Centra svakodevno posećuju i hrane ljubimce.