Izložba “Tu mač” u Kruševačkom pozorištu

Postavljeno: 14.11.2020

Izložba fotografija pod nazivom “Tu mač”, otvorena je u foajeu Kruševačkog pozorišta. Ljubitelji umetničke fotografije mogu da pogledaju radove diplomiranih fotografkinja Čarne Nikolić, Une Laurenčić, Anastasije Kojić, Tamare Kostrevc i Tanje Marjanović
Mladim umetnicama je u osmišljavanju koncepta pomogla Jelena Simić, istoričarka umetnosti

– Htele smo da napravimo koncept koji bi bio interesantan njihovoj generaciji. Evidentno je da smo prezasićeni fotografijama, i zbog toga su one kao medij potpuno skrajnute. Naša ideja je bila da pokažemo šta u stvari jeste umetnička fotografija, a šta obična Instagram fotografija, i kakav trud i koncept stoji iza umetničke fotografije – kaže ona.

Provokativnim i dvosmislenim naslovom izložbe aludira se ne samo na traženje mogućih odgovora (tumačenje) već se kritički sugeriše određeni višak i zasićenje (too much): previše brzine i površnosti/ premalo studioznosti; previše mimikrije, insta umetnosti i nekulture/ premalo istinskog umetničkog izraza, previše cenzure i marginalizacije umetnosti – premalo pažnje koja se poklanja umetnosti.

– Premalo je posvećenosti, usredsređivanja u višeslojnim umetničkim tvorevinama. Stoga, ova izložba je neka vrsta pobunjeničkog, ohrabrujućeg pokliča autorki dosta nam je površnosti, potrebni su nam umetnost i život oflajn – navodi Simićka.

Autorke su svoje individualne artističke poetike uklopile u koncept izložbe i pokazale kroz fotografiju tumačenja pokreta, zvuka, boja i forme. Inspiraciju su našle u operskim scenama, muzici džez kluba, sportu, i atmosferi muzejskog prostora.

Čarna Nikolić, pristupila je temi serijom džez fotografija, na kojima je opredmetila muziku.

– Fotografije sam radila dugom ekspozicijom kako bi zamrznula muzički momenat i prikazala atmosferu muzike koju slušam – kaže ona.

Njena koleginica, Tanja Marjanović zaronila je u morske dubine kako bi napravila seriju svojih fotografija.

– Bavim se ronjenjem već 17 godina i uvek me zanimala podvodna fotografija. Fotografije sam napravila u Egiptu sa ekipom mojih ronilaca. Ovom izložbom sam htela da predstavim čudesan podvodni svet, jer kroz fotografiju se najbolje može videti njegova lepota – objašnjava ona.

Fotografkinju Unu Laurenčić već godinama insprišu evropski muzeji u kojima fotografiše izuzetna umetnička dela i njihove posmatrače, a potom ih uramljuje u polovne ramove sa buvljaka.

– Na taj način sam napravila konceptualan rad, jer smatram da umetnosti mesto nije samo u muzeju, već u narodu, na ulici. Godinama pravim ovakve fotografije i ova izložba je donela mom radu neočekivanu dimenziju – kaže ona.

Istoričar umetnosti sa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, doc dr Milan Prosen, u svojoj recenziji izložbe kaže: “Evocirajući zvuk i pokret, tišinu i mir koje u ovim prostorima proživljavamo, autorke su iskazale poruku sakrivenu iza značaja umetnika kao tumača svakodnevne estetike koju bira da tumači, te da u savremenom dobu infektiranom neestetskim pojavama i okolnostima, veća doza plemenitog materijala izdvojenog veštim okom umetnika, predstavlja potrebu i ne može biti TOO MUCH.”

Svojim radovima fotografkinje su ukazale na činjenicu da je umetnost nasušna potreba, čak i u izmenjenim životnim okolnostima.

– Iako su kultura i umetnost u nezavidnoj poziciji, i uprkos pandemiji, entuzijazam naših fotografkinja i njihova izložba pokazuju da se ipak bez umetnosti ne može – rekla je Savićka pred brojnom publikom.

Izložba će biti otvorena do 28. novembra.

M.S.

Ostale vesti

back-to-top