Izgradnja mini hidrocentrale ostaviće bez vode 15.000 Brusjana
Postavljeno: 05.02.2018
Ako se ne zaustavi gradnja cevovodnih mini hidroelektrane na Graševačkoj reci, oko 15.000 žitelja bruskih sela ostaće bez vode za polivanje svojih njiva, a time i bez osnovnih uslova za život. Ovo je novinarima saopštio Milutin Jeličić Jutka, predsednik Opštine Brus na konferenciji koju je pratio i protest stotinak meštana ugroženih sela, te prikupljanje potpisa za peticiju da se gradnja mini elektrane zaustavi
Početak gradnje jedne od tri cevovodne mini hidroelektrane na Graševačkoj reci pokrenulo je burnu reakciju meštana koji svoja domaćinstva i poljoprivredno zemljište imaju kraj te reke. Elekrana, koja namerava da cevima prikupi vodu iz ove reke u dužini od tri kilometra, upravo kraj plodnih polja zasađenih uglavnom malinom i kupinom, kažu meštani, ostaviće ih bez vode koja im život znači.
– Mi tražimo od predsednika opštine, institucija, države, da nas zaštite, da nam ne uzimaju vodu. Ako nam uzmu vodu mi možemo samo da se selimo. Mi ovde imamo zasade malina, kupina, jagoda i od toga živimo. Ako su od nas važniji interesi nekoliko pojedinaca, mi nemamo kud nego da se iselimo – kaže Aleksandar Gašić, meštanin Žiljaca, jedne od tri mesne zajednice koje gravitiraju Graševačkoj reci.
Meštani su započeli i prikupljanje potpisa za peticiju kojom traže da se spreči gradnja cevovodnih mini elektrana i, kako kažu, spremni su da se obrate i republičkoj Vladi i predsedniku Srbije uvereni da će od njih dobiti podršku.
U pomoć najviših državnih organa veruje i predesednik opštine Brus, Milutin Jeličić Jutka koji podseća da je sadašnju vlast u Srbiji podržalo svojim glasovima 80 odsto građana Brusa, kao i da je Brus „poslednja linija odbrane“ kada je reč o administrativnoj granici sa Kosovom, te da bi iseljavanje meštana koje bi izvesno usledilo izgradnjom ovih elektrana, praktično ispraznilo opštinu Brus.
– Mi smo investitorima ponudili da umesto cevovodnih, grade branske elektrane, ali oni to nisu prihvatili. Zato smo resornim ministarstvima uputili naše zahteve i tražimo da što hitnije pošalju inspekcijske organe i pomognu nam da sprečimo izgradnju cevovodne mini hidroelektrane – rekao je predsednik, uz objašnjenje da neke od odobrenja daje Ministarstvo građevine.
On je dodao da se izgradnjom elektrane na Graševačkoj reci onemogućuje i izgradnja Banjskog parka koja je započeta otvaranjem bazena sa mineralnom vodom, a sledeći korak je izgradnja hotelskog kompleksa za šta je Opština otkupila oko 2 hektara zemljišta. Ovaj projekat, inače, podržan je i od Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Skupština opštine Brus je jpš 2013. godine donela odluku da je izgradnja cevovodnih mini hidroelektrana na područjima gde cevovodi prolaze kroz naseljena mesta i kraj poljoprivrednog zemljišta zabranjena, a Opština Brus je u međuvremenu poništila svojevremeno izdate lokacijske i građevinske dozvole za njihovu gradnju jer su, kako navodi predsednik opštine, dozvole izdate nezakonito, suprotno odluci Skupštine, i bez uključivanja zainteresovanih strana, uključujući i opštinske organe. Protiv službenika koji su lokacijske i građevinske dozvole izdali podnete su krivične prijave.
Osnovni sud u Brusu je krajem godine doneo privremenu meru zabrane radova za elektranu koja je započeta na Graševačkoj reci i naložio investitoru da ukoni građevinske mašine, opremu i materijal. Investitor je, međutim, nastavio gradnju, pozivajući se na ranije dobijenu građevinsku dozvolu i odobrenja nadležnih ministarstava.