Gradonačelnik Kruševca održao vanrednu konferenciju za medije
Postavljeno: 11.11.2024
Gradonačelnik Ivan Manojlović je održao vanrednu konferenciju za medije na kojoj je istakao neosnovane prozivke na društvenim mrežama iz redove opozicije o fasadi zgrade Gimnazije
Nakon što je svim građanima Republike Srbije čestitao Dan primirja u Prvom svetskom ratu, gradonačelnik Kruševca je naveo da konferencija predstavlja odgovor na česte prozivke od strane ,,Tik-Tok opozicije”.
– Neko je dao sebi za pravo koje svakako ima, da ode da obiđe Gimnaziju i prokomentariše: ‚‚Zeleno je svetlo, pazite, fasada pada.” Zaista moram da istaknem nefer odnos prema đacima i nastavnicima te škole, ali i prema našim sugrađanima i našoj vlasti. Zgrada Gimnazije je objekat od kulturnog značaja koji takođe spada u red starih sagrađenih objekata i očekivano je da nažalost većina takvih objekata pod zubom vremena dođe povremeno u situaciju da je potrebna rekonstrukcija i obnova. Svakako smo kao Grad stasali da danas imamo mogučnosti da te i takve stvari možemo da uradimo.
Manojlović je potvrdio da je fasada Gimnazije dotrajala, te da postoje pukotine na njoj, ali je naveo da je prostor za prolazak pešaka apsolutno obezbeđen pošto je fasada pokrivena zaštitnom mrežom, a sam prostor ograđen sigurnosnom ogradom.
– Obratili smo se Ministarstvu prosvete, s obzirom da iz redova opozicionih stranaka ne poznaju tu materiju, da takvi objekti srednjoškolskih obrazovanja pripadaju iskuljučivo Ministarstvu prosvete. Grad Kruševac ulaže značajna finansijska sredstva godišnje za sanaciju, obnove, dogradnje i sve ono što se odnosi na sve škole u našem okrugu koje pripadaju osnovnom obrazovanju, a ovi objekti koji pripadaju srednjim školama pripadaju Ministarstvu prosvete. Obratili smo se Ministarstvu prosvete, istakli u kakvom se stanju nalazi fasada Gimnazije, zatražili smo sredstva i dobili saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu koji je dao jasne smernice u smislu načina rekonstrukcije zgrade Gimnazije.
Pošto se ne radi o objektu novije gradnje za čiju obnovu je dovoljna planska dokumentacija, sanacija istorijskog objekta zahteva dodatne instrukcije koje podrazumeva rekonstrukcija jednog takvog istorijskog zdanja, o čemu je gradonačelnik Grada detaljnije govorio.
– Dobili smo smernice da spoljna stolarija mora da bude po obliku, veličini i strukturi identična postojećoj stolariji, samo su nam dozvolili da umesto drvene može da bude PVC stolarija, za razliku od ulaznih vrata u Gimnaziju koja moraju da budu od istog materijala, dakle drvenog. Takođe, da ništa od onih dodatnih radova koje smo možda imali u cilju energetske efikasnosti, apsolutno ne dolaze u obzir. Dakle, svi radovi koji predviđaju bilo kakvu izolaciju, mogu da se rade, ali isključivo sa unutrašnje strane. Očekujemo da u što skorije vreme dobijemo stav Ministarstva prosvete, s obzirom da je predmet i predračun radova izuzetno visok. Videćemo da li će Ministarstvo moći da radi, ukoliko ne, radićemo partnerski ili na kraju krajeva da na sebe Grad preuzme inicijativu i da radimo objekat u fazama. Čekamo i tehnička mišljenja jer nije moguća sanacija samo fasade, pošto bi to praktično predstavljalo odustajanje od uputstava Zavoda za zaštitu. Njihovim planom je predviđeno da se najpre pristupi zameni stolarije, a da se nakon toga pristupi sanaciji fasade – zaključio je Ivan Manojlović uputivši apel da se politička borba ne vodi na društvenim mrežama.
Na pitanje novinarke zbog čega je u subotu uklonjena nadstrešnica na zgradi Hemijske škole, gradonačelnik je odgovorio da je ona uklonjena jer skuplja vodu koja ugrožava samu stolariju i fasadu zgrade, te da postoji dogovor da nakon uklanjanja ovog betonskog elementa, škola pristupiti i eventualnoj sanaciji stolarije koja se nalazi na toj fasadi.
N. L.
Komentari