Građani nezadovoljni zbog raskopanih ulica, inpekcija tvrdi – sve po zakonu

Postavljeno: 24.11.2017

Brojna raskopavanja ulica, naročito kada se rade početkom jeseni, izazivaju negodovanje gradjana ali i otežavaju saobraćaj i svakodnevni život. I dok sugradjanima nije jasno zašto izvodjači radova ne srede saobraćajnice u „nekom razumnom roku“ u inspekciji tvrde da se rokovi poštuju jer su inspektori svakodnevno na terenu i kontrolišu sve radove

Stanari zgrada u Cankarevoj ulici u naselju Ujedinjene nacije kažu da njihova ulica ni skoro dva meseca od kada su radovi u njoj završeni nije asfaltirana.

– Mislim da su radili nešto vezano za regulaciju Garskog potoka. Iskopali su u širini od oko jednog metra, dužinom cele ulice. Završili su, čini mi se, sredinom septembra, samo su zatrpali i tako je ostalo. Letos smo imali pune stanove prašine, sada gazimo i unosimo blato. Istovremeno je nebezbedno za decu koja prelaze ulicu jer vozači zaobilaze taj deo – kaže jedna kod stanarki zgrade u Cankarevoj.  

U Odeljenju za inspekcijske poslove Gradske uprave Kruševac navode da se radovi na izgradnji kolektora u Cankarevoj ulici izvode u skladu sa izdatim odobrenjem, a rok zazavršetak   radova   po   rešenju   je   1. maj naredne godine.

Goran Milić, komunalni isnpektor, kazao je za GRAD da radovi nisu kompletno završeni.

– Kada imamo veće, infrastrukturne radove, poput ovih, potrebno je da budu završeni na celoj trasi. Sada jeste završen veći deo, ali je potrebno ispitati mrežu nakon završetka cele deonice. U suprotnom bismo izazvali novo raskopavanje – objašnjava on.

Asfaltiranje rakopanih ulica zavisi i od vrste radove, a upravo je u Cankarevoj kopano na tri metra što, objašnjavaju u inspekciji, znači da mora da se sačeka da se tlo prirodno slegne jer će u suprotnom doći do pucanja asfalta i novih radova.

Raskopavanje i opravku javnih površina, navode u inspekciji, mogu vršiti samo ovlašćena preduzeća na osnovu odobrenja Odeljenja za urbanizam i gradjevinarstvo. Kada se radi o hitnom otklanjanju kvarova na podzemnim instalacijama i objektima raskopavanje može vršiti preduzeće koje se stara o održavanju tih instalacija i objekata, poput Toplane, Vodovoda. Ono je dužno da po završenom poslu raskopanu površinu dovede u prvobitno stanje u što kraćem roku, definisanom rešenjem. Kontrolu, osim upravljača  puta, vrše i komunalna inspekcija, gradjevinska inspekcija i komunalna policija, kao i druge stručne službe javnih preduzeća.

– Komunana inspekcija ima uvid u sva raskopavanja koja se dešavaju u gradu, bez obzira da li su to priključci koji se rade sa dozvolom ili hitne intervencije gde se naknadno dobijaju dozvole – napominje Marko Odović, glavni komunalni inspektor.

U inspekciji objašnjavaju da se, kada radi o hitnoj intervenciji zbog pucanja različitih cevi daje rok od sedam dana po zapisniku, a nakon toga po rešenju još sedam dana te da se, ukoliko se rok ni tada ne ispoštuje nalaže izvršenje.  Navode da treba imati u vidu da u tim i u situacijama priključivanja zgrada i objekata na različite instalacije izvodjači zavise od preduzeća koja se bave asfaltiranjem te od vremenskih prilika.

– Izvodjači su zato dužni da održavaju površinu koju su raskopali sve do trenutka do kada se ne asfaltira, pogotovu posle padavina – kaže Odović.

Zakon je predvideo da oni koji ne poštuju rokove plaćaju kaznu od 50 hiljada do 300 hiljada dinara.

J.B.

Ostale vesti

back-to-top