Gerontološki centar Kruševac: Ustanova koja pruža blagostanje odraslim i starijim licima
Postavljeno: 02.03.2024
Gerontološki centar u Kruševcu postoji i redovno pruža usluge od neizmernog značaja još od davne 1986. godine. Po definiciji, to je Ustanova čija je osnovna delatnost socijalna zaštita odraslih i starijih lica koja zbog nepovoljnih socijalnih, zdrastvenih, stambenih i porodičnih prilika nisu u mogućnosti da žive u porodici, odnosno kada je njihova bezbednost, blagostanje i produktivan život ugrožen rizicima usled starosti, invalidnosti, bolesti, porodičnih i drugih životnih okolnosti, a prostim rečima, ova Ustanova pruža bezbrižan život našim starijima kada više nisu u mogućnosti da brinu sami o sebi
Piše: Jovana Stefanović
Ova Ustanova među ljudima poznatija kao „Dom za stara lica“ u nadležnosti Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja već skoro četiri decenije neprekidno i nesebično pruža sve što je neohodno bakama i dekama, ali i nešto mlađim osobama koje imaju zdravstvenih problema ili jednostavno ne žele da svoj život provode u samoći jer, poznato je da je u društvu sve lakše, kao i da novi dom za čoveka može biti svako mesto gde se on oseća prijatno i ispunjeno.
Gerontološki centar Kruševac raspolaže sa četiri objekta paviljonskog tipa i toplom vezom, koja povezuje paviljon za teže pokretna lica sa druga dva paviljona, od toga su tri objekta namenjena smeštaju korisnika, a četvrti tehničko-ekonomski blok namenjen je isključivo za obavljanje pratećih aktivnosti. Smeštajni kapacitet Ustanove je određen Uredbom o mreži ustanova socijalne zaštite, kojom je Gerontološkom centru Kruševac određen kapacitet od ukupno 220 korisnika i taj kapacitet je danas sa stalnih 218 štićnjnika gotovo ispunjen zahvaljujući adekvatnim uslovima i dobrom, odgovornom i posvećenom smenskom radu stručnih zaposlenih lica sa dugogdišnjim radnim iskustvom koji poznaju svoj posao i strukturu svih korisnika. Pošto postoji i lista čekanja na prijem u centar koja se na dnevnom nivou proširuje rekonstrukacija i proširenje objekata biće nužna.
– U Ustanovi čije je radno vreme od 7:30 do 15:30, rad u okviru Službe zdravstvene zaštite odvija se u tri smene, dok se rad na pratećim tehničkim poslovima odvija u dve smene. Radno je angažovano ukupno 92 lica. Strukturu zaposlenih čine stručni radnici, stručni saradnici, saradnici i zaposleni na pratećim tehničkim poslovima. Služba dnevnih usluga u zajednici „Pomoć u kući“ broji ukupno 65 zaposlenih, po osnovu ugovora na određeno vreme, čiji se rad finansira iz sredstava Budžeta lokalne samouprave, a delom iz namenskih transfera sa centralnog, odnosno republičkog nivoa – istakla je direktorka Gerontološkog centra Kruševac Jelena Mijailović.
Kada je u pitanju smeštaj, ovde, kao i u svakoj drugoj državnoj Ustanovi, važe određena pravila. Nakon što Gerontološki centar primi zahtev za ostvarivanje prava na smeštaj određenog korisnika od strane Centra za socijalni rad, Stručni tim Ustanove preuzima dalji posao. Odgovornost i obaveza Stručnog tima je da donese konačnu odluku da li će ta osoba postati korisnik centra na osnovu početne procene uputa i prateće dokumentacije potencijalnog korisnika, a to se vrši zavisno od trenutnih mogućnosti objekta, odnosno slobodnih mesta i prioriteta.
Stanje i opremljenost prostora je u skladu sa normativima o uslovima smeštaja i boravka korisnika. Sve prostorije su dobro osvetljene, klimatizovane, opremljene obaveznim pomagalima i televizorima radi zabave, opuštanja i informisanja, i u njima vlada topla atmosfera. Broj kreveta po sobama se razlikuje, prostorije za žene i muškarce su odvojene i adaptirane po bojama i ukrasima poput slika na zidovima, posteljina i slično, a odeljci za zajedničko druženje ispunjeni su udobnim nameštajem, cvećem i zabavnim sadržajima.
– Ustanova ima dugogodišnje iskustvo u struktuiranju slobodnog vremena korisnika kroz radno-okupacione i kulturno-zabavne aktivnosti. Radno-okupacione aktivnosti imaju zadatak da aktiviraju očuvane psihofizičke sposobnosti korisnika i da organizuju korišćenje slobodnog vremena u skladu sa zdravstvenim stanjem i interesovanjima osobe. Aktivnosti koje realizuje ustanova sa korisnicima se odvijaju putem redovnog i povremenog angažovanja štićenika. Svakodnevno se realizuju radionice, društvene igre, priredbe, kao i jednom mesečno proslave rođendana korisnika i organizuju se proslave velikih verskih praznika – navodi direktorka.
Kako bi se zabavili i kvalitetno proveli svoje dane korisnici najviše vole i najčešće biraju da se bave pletenjem, veženjem, čitanjem naučne ili opuštajuće literature, šetanjem, ćaskanjem i provođenjem vremena sa porodicom i prijateljima koji im mogu doći u posetu svakog dana. Posete su kontrolisane prema instrukcijama Ministarstva, dozvoljene su svim korisnicima, ali pod određenim uslovima. Svaki posetilac mora imati na licu zaštitnu masku pravilno postavljenu i svoj dolazak mora najaviti najmanje jedan dan ranije kako bi on bio omogućen. Za vreme velikih praznika Ustanovu mogu posetiti i izvođači zabavnih programa poput dece iz kruševačkih vrtića koja uz svoj program redovno sve prisutne ispune radošću i pozitivnom energijom.
Zdravim i pokretnim korisnicima dozvoljen je dnevni izlazak, uz odobrenje stručnih radnika i po unapred utvrđenom rasporedu, a takva procedura sprovodi se u interesu zaštite i bezbednosti štićenika. Osim toga, sam Gerontološki centar realizuje izlete, posebno u oktobru, mesecu posvećenom starijim osobama, za koje su do sada uglavnom birane kraće relacije i mesta do kojih se lakše i bezbednije stiže kao što su Vrnjačka ili Niška banja i obližnji manastiri jer postoje ograničenja zbog zdravstvenog stanja ljudi, mogućih promena istog, ali i vremenskih (ne)prilika, a promena sredine u mnogome doprinosi celokupnom fizičkom i psihičkom zdravlju i segmentima poput socijalizacije, upoznavanju i zbližavanju sa drugim ljudima i obnavljanju ili učenju nečeg novog jer mozak ne stari sve dok prima nove informacije.
Donacije Gerontološkom centru su jako česte
Tokom prethodne godine rekonstruisan je krov ove Ustanove, kao i toplovodna mreža što je od velikog značaja za sve korisnike i zaposlene. Osim toga, dobrom raspoloženju i uslovima doprinose mnogobrojne donacije. Vrednosti donacija se mogu kategorisati kao donacije manje ili veće vrednosti, a najčešće se odnose na svakodnevne potrepštine, kao što su pelene, lekovi, razni uređaji, aparati i alati. U ulozi donatora, javljaju se kako fizička tako i pravna lica iz našeg grada, male i velike firme redovno izdvajaju onoliko koliko su u mogućnosti i pomažu osobama koje su zaslužne za naše postojanje.
„Pomoć u kući“ koristi 650 Kruševljana
Svrha usluge „Pomoći u kući“ je podrška korisnicima u zadovoljavanju svakodnevnih životnih potreba, kako bi se unapredio ili održao kvalitet života u okviru domaćinstva korisnika. Trenutno Gerontološki centar broji 50 gerontodomaćica sa završenom obukom po akreditovanom programu za pružanje ove usluge. Posao gerontodomaćica obuvata pomoć u obezbeđivanju ishrane, pomoć pri održavanju lične higijene i higijene stana, pomoć u zagrevanju prostorija, pomoć u zadovoljavanju socijalnih, kulturno-zabavnih i drugih potreba, pomoć pri obezbeđivanju servisnih usluga, pomoć pri nabavci namirnica, medikamenata i dr. Usluga pomoć u kući se realizuje svakog radnog dana od 7 do 15 časova, koristi je 650 Kruševljana, a takođe postoji i lista čekanja na ovu uslugu koja se neprekidno povećava i dokazuje dobro funkcionisanje celog ovog sistema.