Formalizovana saradnja Kruševca, Brusa i Blaca u upravljanju otpadnim vodama 

Postavljeno: 10.09.2019

Na sednici Saveta Rasinskog upravnog okruga nedavno je potpisano Pismo o namerama uspostavljanja međuopštinske saradnje u oblasti odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda u gradu Kruševcu  i opštinama Brus i Blace. Na ovaj način je započet proces uspostavljanja integrisanog upravljanja otpadnim vodama sa ovih područja, kao preduslov za zaštitu jezara Ćelije

Potpise na Pismo o namerama stavili su gradonačelnica Kruševca i predsednici opština Blace i Brus, čime su se obavezali da će razvijati međuopštinsku saradnju na unapređenju aktivnosti u oblasti prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda, efikasnom korišćenju resursa i smanjenju projektovanih troškova obavljanja ove komunalne delatnosti.

Ovo je, kako se navodi u dokumentu, važno za zaštitu kvaliteta vode jezera Ćelije odakle se veliki broj stanovnika Okruga snabdeva ispravnom pijaćom vodom. “Kako stanovništvo nema alternativu  za drugi izvor snabdevanja, postala je urgentna potreba za rešavanjem pitanja otpadnih voda i njihovim prečišćavanjem”, konstatuje se u Pismu o namerama.

Međuopštinska saradnja tri jedinice lokalne samouprave zasnivaće se na principima dobrovoljnosti, solidarnosti i efikasnosti, a institucionalni okvir će se utvrditi Sporazumom, kojim će se usaglasiti obim i način obavljanja komunalne delatnosti, upravljanje osnovnim sredstvima, način finansiranja i druga važna pitanja.

Osnov za potpisivanje Sporazuma će predstavljati finansijska analiza sa procenom ulaganja, izvorima finansiranja, ocenom opravdanosti aktivnosti i očekivanim rezultatima. Kako se još konstatuje u Pismu, stabilno finansiranje i poslovanje na principu samofinansiranja predloženog modela međuopštinske saradnje podrazumeva, između ostalog, projekciju potrebnih sredstava i načina njihovog obezbeđenja, vođenje ažurne baze korisnika, mehanizme naplate, podršku Republike u pristupu fondovima EU, kao i prikupljanje najvećeg dela sredstava kroz uspostavljanje ekonomske cene za korisnike po načelima “korisnik plaća” i “zagađivač plaća”. Ekonomska cena će se, kako predviđa ovaj dokument, uvoditi postepeno, a rok za njeno dostizanje je period od 5 do 6 godina. 

Planiranje investicionih aktivnosti na uspostavljanju sistema prikupljanja i prerade otpadnih voda u tri lokalne samouprave sprovodiće se kroz koordinisane izrade programa razvoja i urbanističkih planova, a operativno sprovođenje planova i programa odvijaće se preko jedinica lokalne samouprave, odnosno nadležnih komunalnih preduzeća. 

Sastavni deo ovog dokumenta je i Akcioni plan za njegovo sprovođenje, a za operativne aktivnosti na praćenju realizacije Akcionog plana zadužena je Regionalna radna grupa za zaštitu i održivo korišćenje akumulacije „Ćelije“.

N.Budimović

   

Tekst je deo projekta “Udruženi do očuvanja jezera Ćelije – Regionalno je održivo” koji su finansijski podržali Grad Kruševac i Ministarstvo kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji su dodelili stredstva.

Ostale vesti

back-to-top