Finansijska podrška Grada poljoprivrednim proizvođačima
Postavljeno: 08.08.2023
Gradska uprava pomaže poljoprivrednicima subvencionisanjem osiguranja useva, ali i raspisivanjem raznih konkursa od kojih je najpopularniji za poljoprivrednu opremu i mehanizaciju, planiran prve nedelje septembra. Sam budžet Grada za poljoprivredu 2023. godine je 65.6 miliona dinara
Šteta od kiše, grada i drugih oblika nevremena postaje sve češća pojava usled klimatskih promena. Ovaj trend najviše šteti poljoprivrednicima, jer su usevi i zasadi sve više izloženi riziku od oštećenja. Zbog toga postoji konkurs za osiguranje useva koji je još uvek aktuelan i obuhvata sredstva od 2 miliona dinara.
Gradska uprava je, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, izdvojila dodatnih 2.6 miliona dinara za prevoz merkantilnog kukuruza iz okoline Šapca do Kruševca gde su poljoprivredni proizvođači preuzeli džakirani kukuruz, 240 kilograma po grlu goveda. Računajući ova sredstva, ukupan budžet Grada za poljoprivredu 2023. godine iznosi 65.6 miliona dinara.
– Nikad veći budžet nije bio namenjen poljoprivrednoj proizvodnji, ali od samog iznosa budžeta su važnije mere kako se ta sredstva troše. Najbitnije je da same mere budu efikasne i direktno pomognu poljoprivrednim proizvođačima. Zbog toga često pravimo sastanke sa našim poljoprivrednicima kako bi saznali šta je to što njima u tom trenutku najviše treba. Ujedno pratimo i samo tržište te na osnovu svega toga određujemo budžet za sledeću godinu. Iskorišćenost budžeta za prošlu godinu je 98,8% što govori da naše metode daju rezultata – smatra Marko Knežević, pomoćnik gradonačelnice za poljoprivredu.
Dobar deo budžeta čine subvencije poljoprivrednicima. Pored navedenog konkursa za osiguranje useva, poljoprivredna gazdinstva mogu da konkurišu za subvencionisana sredstva za ostavljenu žensku telad, veterinarske usluge, kao i za specijalizovanu opremu unapređenja poljoprivredne proizvodnje.
– Novost od prošle godine, koja važi i za ovu godinu jeste da raspisujemo dva konkursa za kupovinu opreme i mehanizacije. Jedan je bio krajem marta, a drugi će biti prve nedelje septembra. Ovo je značajno za gazdinstva koja su kupila neku opremu, poput sitema za navodnjavanje, plastenika… Mogu da kupe bilo šta što je vezano za opremu u poljoprivredi. Primera radi, ako je početkom godine kupljena prskalica, to gazdinstvo može i u septembru da učestvuje u konkursu ako već nije stiglo da se prijavi u martu. Želeli smo ovim putem da olakšamo ljudima da mogu dva puta u godini da konkurišu za ovu subvenciju – navodi Marko Knežević.
Za unapređenje poljoprivredne proizvodnje za specijalizovanu mehanizaciju i opremu, Grad izdvaja pola miliona dinara ili 70% od investicije po gazdinstvu. Ova pomoć je prvenstveno namenjena za gazdinstva koja žele da se bave sekundarnom proizvodnjom poput: proizvodnje sokova, jakih alkoholnih pića, sireva, bavljenjem mlečnim govedarstvom i sl.
– Nova mera od ove godine je vezana za proizvodnju mleka i govedarstva, odnosno mlečno govedarstvo. Dajemo 200.000 dinara po gazdinstvu ili do 70% investicije za kupovinu novih grla. Dakle, ukoliko gazdinstvo želi da kupi kravu, tele ili više njih, to može da uradi i dobije navedenu pomoć Grada – rekao je pomoćnik gradonačelnice za poljoprivredu.
Postoji i mera koja je vezana za finansijsku pomoć poljoprivrednim proizvođačima za ostavljenu žensku telad. Gradska uprava izdvaja 10.000 dinara po grlu ili 50.000 po gazdinstvu. Veterinarske usluge i hrana se finansiraju tom prilikom, ali u navedenom finansijskom obimu.
Foto: Pixabay
N. L.