Evropa u mom dvorištu V

Postavljeno: 18.01.2017

POSAO

Piše: Nenad Krstić

Mi mnogo volimo kada smo silni i u nečemu najbolji, najveći, prvi ili bar u samom vrhu, ako ne u Evropi, a ono makar na Balkanu. Prima se naš narod na te priče i voli kada sluša o našim uspesima. Pa ako je tu i muzika, možemo da zaigramo i da zapevamo, rumeni od sreće i opijeni idejom o boljem životu koji će sigurno doći, pre ili kasnije. 

Ako u nečemu stvarno dominiramo, onda je to nezaposlenost! Kako Srbija u evropskim razmerama, tako i Kruševac u srpskim. Naći posao koji je u struci, uz to i pristojno plaćen, često izgleda kao nemoguća misija, pogotovo ako ne živite u Beogradu već negde u unutrašnjosti, a posebno ako posao tražite bez političke podrške. Za većinu poslova biografija i stručnost nisu presudni da bi vas odabrali, već neki drugi kriterijumi, koji obično nisu navedeni u tekstu konkursa. Ako budete imali sreće i dobijete posao, uglavnom ćete biti potplaćeni, pogotovo u odnosu na iste ili slične poslove u inostranstvu.

Decenijama, čak vekovima odlaze naši ljudi u pečalbu vođeni ekonomskim i/ili političkim razlozima. Neki odu da zarade novac pa se vrate a neki zauvek ostanu tamo gde su otišli. Na mnogo prepreka nailaze kada krenu tim putem, najviše u vezi administracije, neizbežne prepreke na putu za dobijanje svih dokumenata potrebnih za trajno rešavanje statusa – radnih i boravišnih dozvola, ličnih karti i drugih dokumenata, državljanstva…Velika je muka emigrantska, ali je izgleda još veća muka koja je naterala ljude da se sele iz otadžbine, u kojoj su se rodili i odrasli, zbog potrage za boljim životom.

Kada budemo postali punopravna članica Evropske unije stvari će se promeniti iz korena. Državljani bilo koje članice mogu putovati, živeti i raditi bilo gde u Evropskoj uniji. NJima su zagarantovana razna prava u vezi rada, između ostalih pravo na štrajk, pravo na  zdravstveno i socijalno osiguranje i socijalnu pomoć, pravo radnika da bude informisan i konsultovan, pravo na usklađivanje porodičnog i profesionalnog života u celoj Evropskoj uniji, kao i mnoga druga. Moguće je da nama privremeno uvedu neki prelazni režim i postave određena ograničenja jer države članice Evropske unije znaju da štite svoje interese, odnosno svoja tržišta rada od naglih promena koje mogu da izazovu pad ekonomije i nestabilnost.

Kako će naši ljudi, odviknuti od toga da imaju prava, uspeti da se na to naviknu, videćemo. Sigurno je da će mnogima biti olakšan put za traženje posla kada budemo u Evropskoj uniji. U ovom trenutku veliki je broj onih koji bi odmah otišli “preko“, pogotovo kada je reč o mladima. A do tada, možda se nešto dotle ovde promeni na bolje (pomisli ničim izazvani optimista u meni!), nikada se ne zna.

Nenad Krstić, po obrazovanju lekar, predsednik je Udruženja građana za podršku evropskim integracijama “Evrokontakt“ iz Kruševca, koje postoji od 2007. godine. Bavi se projektnim menadžmentom, vodio je više složenih projekata u javno-civilnom partnerstvu koje je finansirala Evropska unija. Predavač je u oblasti upravljanja projektnim ciklusom i strateškog planiranja.
Tekst je deo projekta “Evropa u mom dvorištu – kako članstvo u EU utiče na svakodnevni život građana i građanki” koji se realizuje uz podršku Grada Kruševca

 

Ostale vesti

back-to-top