Digitalna revolucija: Otvorena prva AI bolnica u Kini

Postavljeno: 21.10.2024

Pre nešto više od godinu dana društvene mreže bile su preplavljene slikama AI grada u Stenfordu, gde je veštačka inteligencija stalno upravljala populacijom od 25 autonomnih agenata. Sada su kineski naučnici otišli još dalje, stvorivši prvu bolnicu na svetu koju vode isključivo roboti sa veštačkom inteligencijom. Ovaj značajan napredak u medicini rezultat je brze evolucije AI tehnologija, koje već aktivno pomažu lekarima u dijagnostikovanju oboljenja ili preuzimaju tu funkciju potpuno samostalno. Roboti su takođe uključeni u izvođenje složenih hirurških operacija.

Najnoviji korak u ovom razvoju jeste otvaranje potpuno autonomne AI bolnice u Kini, pod upravom istraživača sa Tsinhua Univerziteta. U ovoj medicinskoj ustanovi rade samo virtuelni lekari i medicinske sestre, koji funkcionišu bez ljudske pomoći, a uz to su mnogo efikasniji od klasičnog medicinskog osoblja. Pre otvaranja, virtuelni timovi su prošli obuku na velikom jezičkom modelu (LLM), što je omogućilo izuzetnu efikasnost čim je bolnica počela s radom.

U prvim danima rada, AI lekari su uspeli da pregledaju čak 10 hiljada virtuelnih pacijenata, dostižući preciznost u dijagnostikovanju od 93,6%. U bolnici je stalno zaposleno 14 AI doktora, koji su specijalizovani za dijagnostiku oboljenja, kreiranje terapijskih planova i propisivanje lečenja, uz podršku četiri AI medicinske sestre. Ova kombinacija omogućava da virtuelno osoblje funkcioniše kao pravi medicinski tim, a prema izveštaju portala Global Tajms, rezultati su bili izvanredni.

Razvoj AI bolnice ima potencijal da značajno transformiše zdravstveni sektor. Rukovodilac projekta, Liu Jang, istakao je da će ovaj projekat pomoći medicinskom osoblju i opštoj populaciji, podižući nivo zdravstvene zaštite na potpuno novi nivo. AI bolnica će olakšati medicinsku obuku, omogućavajući studentima da vežbaju dijagnostiku bez rizika po stvarne pacijente. Takođe, AI lekari mogu simulirati i predvideti različite scenarije u oblasti medicine, što je od posebne važnosti za prevenciju širenja zaraznih bolesti.

Očekuje se da će ovakve bolnice biti ključne u budućnosti, jer AI tehnologija može pružiti neprekidnu i preciznu negu, rasteretiti medicinsko osoblje i ubrzati proces dijagnostikovanja i lečenja. Ovaj napredak bi mogao da unapredi globalno zdravstvo, omogućavajući brži pristup zdravstvenim uslugama, bolju obuku i prevenciju bolesti, kao i smanjenje ljudskih grešaka u medicinskim procedurama.

M.M.

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top