Danas je Svetski dan deteta
Postavljeno: 20.11.2024
Danas se u celom svetu, i u Srbiji, obeležava Svetski dan deteta. Ovo je dan kada je usvojena Konvencije o pravima deteta, najratifikovaniji dokument o ljudskim pravima u istoriji. Ovo je dan kada se slavi napredak koji je postignut za decu, i kada se vođe država i vlada pozivaju da ispune obećanja koja su dali kada su ratifikovali Konvenciju i da se ponovo obavežu da će nastaviti da čine sve što je potrebno da ni jedno dete ne ostane isključeno
Svetski dan deteta prvi put je ustanovljen 1954. godine i obeležava se 20. novembra svake godine sa ciljem promocije međunarodnog zajedništva, i širenja svesti o važnosti napora koji se ulažu u dobrobit dece.
Sva deca imaju sva prava iz ove Konvencije, bez obzira na to ko su, gde žive, šta im roditelji rade, da li su siromašni ili bogati, kojim jezikom govore, kojoj religiji ili kulturi pripadaju, da li imaju neku smetnju u razvoju ili invaliditet.
20.novembra 1959. godine Generalna skupština UN je usvojila Deklaraciju o pravima deteta. Tog istog datuma 1989. godine je i Generalna skupština UN usvojila Konvenciju o pravima deteta. Od 1990. godine, Svetski dan deteta takođe obeležava godišnjicu datuma kada je Generalna skupština UN usvojila i Deklaraciju i Konvenciju o dečijim pravima.
Majke i očevi, nastavnici, medicinske sestre i lekari, predstavnici vladinih tela i aktivisti civilnog društva, verske starešine i starešine zajednica, korporativni moguli i profesionalci u medijima, kao i sami ljudi i deca, mogu igrati važnu ulogu u tome da Svetski dan deteta bude relevantan za njihov društva, zajednice i nacije.
Svetski dan deteta nudi svakom od nas inspirativno polazište za zagovaranje, promociju i proslavu dečjih prava.
Ovim povodom, iz godine u godinu, UNICEF i partneri pozivaju vlade zemalja članica da usvoje plan od šest tačaka za zaštitu naše dece:
– Obezbeđivanje mogućnosti svoj deci da uče, što uključuje i zatvaranje digitalnog jaza.
– Garantovanje pristupa zdravstvenim i prehrambenim uslugama, kao i vakcinama.
– Podrška i zaštita mentalnog zdravlja dece i mladih i iskorenjivanje zlostavljanja, rodno zasnovanog nasilja i zanemarivanje dece.
– Povećanje pristupa čistoj vodi, sanitarnim uslovima i higijeni.
– Osiguravanje inkluzivnog oporavka za svu decu.
– Dodatni napori da se podrže deca i njihove porodice koje žive u regionima pogođenima ratom i oružanim sukobima, katastrofama i raseljavanjem.
Tokom proteklih decenija postignut je značajan napredak u pogledu stanja dece u oblastima zdravstvene zaštite, obrazovanja, i socijalne zaštite. Uprkos napretku, deca i mladi sada su suočeni sa novim izazovima – klimatskim promenama i zagađenju vazduha, obiljem lažnih i neproverenih informacija na društvenim mrežama, a pandemija COVID-19 doprinela je pogoršanju njihovog mentalnog zdravlja i zabrinutosti zbog povećanog siromaštva njihovih porodica i produbljivanja digitalnog jaza.
Po izveštajima UNICEF-a u Srbiji deca čine samo 17.3% stanovništva, a još neki statistički parametri govore u prilog tome da nam, kao društvu, još puno treba do društveno svesne zajednice:.
– 8.3% dece žive u apsolutnom siromaštvu, a čak 24.2% dece živi na liniji siromaštva, dok 22.2% mladih do 24 godine starosti nezaposleno
– 31% dece još uvek nije primilo sve obavezne vakcine u predviđenom roku
– Danas 61% dece uzrasta od 3-5 godina ide u vrtić. Procenat je značajno niži kada su u pitanju deca iz siromašnih porodica – tek 11%, a za decu iz romskih naselja samo 7%
– Iako danas više devojčica iz romskih naselja ide u srednju školu, to je i dalje daleko od nacionalnog proseka, koji je tri puta veći
– Čak 16% mladih starosti 15 – 24 godine niti rade niti se školuje
– 70% dece koja žive u ustanovama su deca sa smetnjama u razvoju
– Čak 45% dece je izloženo nasilnim metodama disciplinovanja kod kuće koje negativno utiču na njihov razvoj
– Preko polovine devojaka iz romskih naselja se uda pre navršene 18-te godine, dok je procenat za devojke iz opšte populacije 5.5%
Zato moramo nastaviti da radimo zajedno kako bi svako dete preživelo i napredovalo, kako bi ostvarilo svoja prava i svoj pun potencijal, od ranog detinjstva do adolescencije.
Foto: Freepics
Komentari