Čkaljini dani: Tribina o decentralizaciji kulture
Postavljeno: 26.03.2024
Kao prateći program pozorišnog festivala Čkaljini dani, sinoć je u Beloj sali Kulturnog centra održana tribina o decentralizaciji kulture, koju je vodio dr Vladimir Paunović, zajedno sa Ivanom Bogićevićem, producentom amaterskog pozorišta „Čkalja“ i selektorom festivala. Paunović je u svom izlaganju obrazložio zbog čega je ovaj festival dobar primer decentralizacije kulture. U svojoj analizi uloge kulture kroz istoriju kulture u Srbiji, dr Paunović je naglasio važnost napuštanja šablonskog pristupa i investiranja u lokalne ideje i projekte. Kritički osvrtajući se na trenutno stanje, istakao je potrebu za većim ulaganjem u kulturu i kreativne projekte.
-Bottom-up pristup ili pristum odozdo na gore, je dobar pristup kada je reč o decentralizaciji kulture, jer na taj način iz manje sredine kreće inicijativa nastala prema potrebama publike iz tog kraja. U Kruševcu postoji tradicija da mladi ljudi u saradnji sa javnim sektorom pokušavaju da naprave nešto novo, tako je nastao i Teatar ZAA-kaže Paunović.
Paunović se osvrnuo i na ulogu kulture u Srbiji tokom njene istorije i na period kada je umetnost bila u „službi države“, pa do vremena Jugoslavije kada su domovi kulture nicali po seoskim opštinama, do programa Gradovi u fokusu, Kulturne prestonice Srbije.
-Dobro je što se radi, ali imam utisak da se sve radi šablonski, a trebalo bi izdvojiti i više sredstava za kulturu. Većina projekta ima potencijala, ali treba u oviru lokalnih strategija razvoja kulture implementirati ideje. Sviđa mi se ideja da građani, umetnici imaju pravo da sve neiskorišćene javne prostore koriste kao prostore za kulturu i da im lokalna samouprava izlazi u susret.
Za decentralizaciju kulture po rečima Paunovića važan je i razvoj publike.
-Publiku treba razvijati po gradovima, selima, u mestima nekadašnjih domova kulture, jer i tamo možemo naići na sjajne ljude.