Bolji odziv na skrining raka debelog creva
Postavljeno: 11.08.2017
Od početka ove godine do sada u kruševačkom Domu zdravlja urađeno 1.700 testova na skriveno krvarenje u stolici, od ukupno u tom periodu 5.500 pozvanih građana i građanki na organizovani skrinig raka debelog creva. Bolji odziv krenuo je od trenutka kada su pacijenti počeli da dobijaju pozivna pisma na kućnu adresu
U okviru Nacionalnog programa za rano otkrivanje karcinoma debelog creva, u ovdašnjem Domu zdravlja sa organizovanim skriningom krenulo se pre dve godine, a pacijenti iz ciljne populacije pozivani su telefonskim putem. Zbog izuzetno lošeg odziva, akcioni plan Doma zdravlja za ovu godinu predvideo je, između ostalog, i pozivanje pacijenata pisanim putem.
– Građanima i građankama starosti od 50 do 74 godine, kao ciljnoj populaciji kada je u pitanju kalorektalni karcinom, od januara ove godine šaljemo pozivna pisma na kućnu adresu, što se pokazalo kao dobro jer je odziv sa deset porastao na trideset odsto – kaže prim dr Slavica Kulišić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu odraslog stanovništva pri kruševačkom Domu zdravlja.
Nakon što dobije pismo, pacijent bi trebalo da se javi svom izabranom lekaru od koga će dobiti uput za laboratoriju u kojoj će i preuzeti bočicu sa test trakom, te doneti uzorak stolice.
– Reč je o veoma jednostavnom hemokult testu kojim je moguće otkriti promene, najčešće polipe koji prethode nastanku raka, ili rak u ranoj fazi . Ukoliko je test negativan, skrinig se ponavlja nakon dve godine ,a ukoliko je pozitivan, pacijent se odmah šalje na kolonoskopiju – kaže doktorka Kulišić, naglašavajući da je cilj skrininga otkrivanje prekanceroznih stanja (polipa), jer su to još uvek beninge formacije čijim otklanjanjem imamo i izlečenje pacijenta.
Polipi su, kako je objasnila, dobroćudne izrasline u unutrašnjosti creva , u nekima od njih vremenom mogu da nastanu zloćudne promene, vreme prelaska iz dobroćudnih u zloćudnu promenu mere se godinama, pa se i njihovim blagovremenim otkrivanjem i otklanjanjem, sprečava nastanak raka.
Bolest se dugo razvija bez vidqivih tegoba, a kada se prvi znaci pojave, poput krvarenja u stolici, promena u pražnjenju creva, bolova u stomaku, malokrvnosti i gubitka telesne težine, to uglavnom znači da je bolest već uznapredovala.
Kao važno doktorka Kulišić ističe i to da pozitivan test ne mora uvek da bude znak postojanja polipa ili raka u debelom crevu.
– Pozitivan test ne znači uvek da neko ima karcinom. Prisustvo krvi u stolici koja je nevidljiva golim okom, može da bude i krvarenje iz šuljeva, zatim rezultat nekih zapaljenskih procesa ili uzimanja antikolgulante terapije poput aspirina ili antireumatika – kaže ona, dodajući da se , ukoliko se test pozitivan, svakako mora uraditi kolonoskopija, a kako bi se tačno utvrdio uzrok prisustva krvi u stolici.
Od raka debelog creva može da oboli svako, ali se on najčešće javlja kod ljudi između 50 i 74 godina starosti, kod oba pola. Tačan uzrok nastanka raka nije u potpunosti jasan, najčešće se javlja kao posledica naslednih faktora, a faktori rizika su i ishrana bogata crvenim mesom i životinjskim mastima, pušenje, alkohol, gojaznost i slaba fizička aktivnost.
U Srbiji je rak debelog creva drugi najčešći zloćudni tumor u obolevanju i umiranju. Svake godine u našoj zemlji od ovog karcinoma oboli oko 4.500 a umre više od 3.000 ljudi. U Rasinskom okrugu godišnje oboli oko 190, a umre oko 80 ljudi.