Anketa među građanima Brusa: “Mnogo toga se promenilo na bolje, ali…”
Postavljeno: 20.12.2019
Divlje deponije, zagađeni vodotokovi veliki ekološki problemi u Brusu.
Kao ključni ekološki problem na području bruske opštine građani vide divlje deponije koje niču na obalama reka i pored lokalnih puteva. Problem prepoznaju i u nepravilnom odlaganju smeća i neodgovornom ponašanju pojedinaca.
Selektivno odlaganje otpada iz domaćinstva je zaživelo u samo malom broju anketiranih porodica, ali je u istim tim porodicama u velikom procentu prisutna svest o značaju selekcije otpada kao i značaju reciklaže.
U seoskom području, u naseljima iz kojih JKP “Rasina“ odvozi smeće, uglavnom su zadovoljni komunalnim preduzećem i smatraju da je potreban i veći broj kontejnera u naseljima, ali je činjenica da ih njihovo prisustvo ne sprečava da svoj otpad odlože negde pored puta.
Pohvalno se o radu Rasine izjašnjavaju i Brusjani koji kažu da se mnogo toga promenilo poslednjih godina i da se na javnu higijenu polaže mnogo. Redovno pražnjenje kanti i kontejnera, pranje ulica, čišćenje trotoara i javnih površina, uređenje zelenih površina u gradu su aktivnosti komunalaca na koje građani nemaju zamerke, a veći deo anketiranih građana je posebno naglasio i pohvalno se izrazio o radnicima RJ “čistoća“ koji su od ranih jutarnjih sati na ulicama.
Anketa je takođe pokazala da kao izvor informacija, građani koriste lokalne medije i društvene mreže, a u poslednje vreme sve je veći značaj zvaničnog sajta JKP “Rasina“ gde se direktno informišu o aktivnostima i akcijama ovog preduzeća.
Građani smatraju da su plastične kese jako prisutan i veliki problem za koji rešenje vide u zabrani, a zagađenje vodotokova ocenjuju kao lice naše kulture i nemarnog odnosa prema prirodi.
Pored svih ovih problema, anketirani građani nisu propustili da kažu da su hemijska sredstva u poljoprivredi najveći zagađivač ne samo prirode već direktno i našeg zdravlja i apelovali na državu da preduzme odlučne korake kako bi ta sredstva bila stavljena van prometa.
Na pitanje – kako sačuvati prirodu- najveći broj građana je rekao čestim kampanjama, edukacijom i boljom informisanošću odraslih i radom sa najmlađima, još u predškolskom periodu, dok su kažnjavanje opisali kao neizvodljivo.