Žene u preduzetništvu – Ivana Ljubisavljević: Velika ljubav prema ovom poslu me i dalje pokreće
Postavljeno: 30.11.2024
– Pravljenjem torti, kolača i drugih slatkih i slanih proizvoda počela sam da se bavim 2012. godine. Prvenstveno iz zabave i to tako što sam svoj kulinarski hobi (koji se sastojao od pravljenja torti, slanog i slatkog posluženja ukućanima za rođendane), u saradnji sa jednom koleginicom, pretvorila u aktivnosti kojima dodatno zarađujem.
Priredio: Nikola Lazić
Započinje priču za naš magazin Ivana Ljubisavljević, vlasnica preduzeća „Inketering“ koja je u početku na društvenim mrežama objavljivala fotografije svojih torti, kolača, peciva… Kako ističe, to je naišlo na dobar prijem kod prijatelja i poznanika, pa su usledile preporuke.
– Ta pozitivna reakcija drugih na ono što radim me je ohrabrila da se tom poslu ozbiljnije posvetim. Naravno, preduslov je bila ljubav prema tome i želja da u keteringu budem i uspešna.
„Inketering“ je zvanično osnovala 2022. godine zahvaljujući Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Naime, na njihovom konkursu za samozapošljavanje, Ivana Ljubisavljević je dobila novčanu podršku na osnovu koje je opremila radionicu po potrebnim standardima. Kako ističe, na samom početku je bilo uhodavanja sa organizacijom posla i vođenjem preduzeća.
– Jedno je baviti se samim procesom izrade keteringa, a sasvim nešto drugo baviti se i marketingom, administracijom i svime onim što ide uz to. No, sve sa da naučiti i savladati. Sada, verujem da dobro funkcionišem u svim tim poslovima. U mom preduzeću trenutno je zaposleno nas troje radnika.
Naša sagovornica ističe da je za uspeh u bilo kom poslu najvažnije biti stručan i vešt. Kreativnost i spretne, umešne ruke su naročito važne u izradi slanih i slatkih poslastica.
– Važno je biti i vredan, s ljubavlju i istrajnošću raditi i, naravno, imati konkretan poslovni cilj. Tim spojem osobina, veština i poslovnih vizija dostiže se ono najbolje u poslu, a to je profesionalizam. Jasan cilj ne samo u poslu već i u životu čini nas organizovanijim, sistematičnijim i praktičnijim. S druge strane, svaki posao koji podrazumeva i saradanju sa drugim ljudima, zahteva i umešnost u komunikaciji – prepoznati potrebe svojih mušterija, ispuniti njihove zahteve, izaći im u susret, poštovati njihovo vreme. Ključni u tome su i moji saradnici, prodica, a posebno moje koleginice sa kojima vrlo dobro sarađujem i činim dobro uigran tim. Takođe, važno je biti i povezan sa svim organizacijama koje su nama preduzetnicima na usluzi, poput Regionalne privredne komore, Agencija za regionalni razvoj Rasinskog okruga…
Ivana Ljubisavljević ističe da se balans između poslovnih i porodičnih obaveza uvek pronađe. Ipak, neretke su situacije kada se porodica, čak i ona sama, našla u drugom planu, ali dodaje da se takve situacije jednostavno ne mogu izbeći kada se teži konstantnom ostvarivanju poslovnih zadatka. Takve situacije se obično rešavaju tako što se članovi porodice više uključuju u posao ili porodične obaveze, kako bi se jaz između porodice i posla smanjio.
– To je i savet kako se izboriti sa poslovnim i porodičnim obavezama. Koliko je moguće, posao pretvarati u mali porodični biznis, gde će svi članovi porodice nekim svojim angažovanjem doprineti poslu, odnosno porodici.
Kada je uplovila u preduzetničke vode, porodica joj je bila velika podrška. Odluku da se ozbiljno bavi keteringom, Ivana je donela u razgovoru sa svojim najbližima. Svakako je postojala bojazan od neuspeha, kao i od mnogobrojnih obaveza i nemogućnosti da se kao preduzetnica usaglasi sa drugim ulogama u životu – ulogom majke, supruge i kćerke.
– Moram priznati da je bilo i onih članova porodice koji su strahovali za mene zbog fizičkog napora koji moram podnositi u ovom poslu, jer ovde je neizbežan često i noćni rad. Dakle, jeste teško, ali me velika ljubav prema ovom poslu i dalje pokreće.
Kao važan profesionalni uspeh ističe 2013. godinu kada je sa tadašnjom koleginicom osvojila dve zlatne i jednu srebrnu medalju na međunarodnom takmičenju u Nišu. Takođe, ponosna je na to što je brendirala svoje kolače koji su u pojedinim lokalnim ugostiteljskim objektima poslužuju pod nazivom „incake“.
Naša sagovornica je uputila i savet svim ženama koje bi volele da svoje hobije unaprede u male biznise.
– Moj savet njima je da se najpre informišu koje bi organizacije mogle da im pomognu u tome. Danas postoje mnoga udruženja koja se bave promocijom ženskog preduzetništva i osnaživanjem žena u samostalnom poslu. Prvi siguran korak u pokretanju sopstvenog biznisa jeste upravo priključivanje takvim organizacijama, kao i korišćenje različitih finansijskih fondova namenjenih samozapošljavanju žena. Za sve to je sasvim izvesno potrebna i dodatna edukacija, ali pre svega upornost i velika želja.
Ivana Ljubisavljević nastoji da proširi posao i poveća proizvodnju, te da i u skorije vreme otvori svoj prodajni prostor. Veruje da će se steći svi uslovi za to, ali na prvom mestu teži da održi kvalitet svojih proizvoda kako ne bi izneverila očekivanja svojih kupaca.
Vodič kroz ključne alate za podršku ženskom biznisu
Strateški menadžment je jako bitan, te na njemu treba raditi u početnim fazama poslovanja, a ne tek kada se dođe u narednu fazu razvoja. Usklađivanje internih kapaciteta preduzeća sa eksternim faktorima poslovanja je polazna stanica na putu ka unapređenju konkurentnosti, odnosno obezbeđivanju samoodrživosti preduzeća na tržištu. Planiranje, kao proces i menadžerski alat, postaje neophodan preduslov za efikasno vođenje preduzeća u uslovima savremenog poslovanja, naročito u uslovima poslovanja koji se drastično menjaju iz godine u godinu.
Zbog toga se preporučuje upotreba alata za planiranje i analizu poslovanja, a zatim prevođenje analize u strukturisan, jasan i realan biznis plan, kako za sopstvene potrebe tako i za potrebe ključnih partnera, novih ili postojećih. Alati koji se najčešće koriste u praksi, a u cilju analize poslovanja i redefinisanje elemenata poslovne strategije su: PESTEL, SWOT, Poslovni model CANVAS (BMC), Analiza tržišta, Upravljanje odnosima sa kupcima, Upravljanje finansijama.
Komentari