Žene protiv nasilja: Hitan poziv institucijama da osude govor mržnje prema ženama
Postavljeno: 31.07.2019
Mreža Žene protiv nasilja uputila je otvoren poziv nadležnim institucijama da reaguju i osude govor mržnje uperen protiv žena. Neposredan povod za ovo reagovanje su nedavni napadi na poverenicu za zaštitu ravnopravnosti Brankicu Janković, novinarku Snežanu Čongradin, aktivistkinju Stašu Zajović i pokojnu Biljanu Kovačević-Vučo
“Govor mržnje koji je bio uperen prema ženama, koje se svaka u svojoj profesiji zalažu, za poštovanje ljudskih prava, zakona i nediskriminacije, grubo je kršenje Ustava Republike Srbije, Zakona o sprečavanju diskriminacije, Poslovnika Narodne Skupštine i drugih zakona Republike Srbije, kao i međunarodnih konvencija. Govor mržnje koji se čuo za skupštinskom govornicom ali i u javnom prostoru nije primeren, duboko je povređujući za ove osobe i za sve žene” navodi se u saopštenju Mreže.
Članice Mreže upozoravaju i da izostanak odgovarajućeg reagovanja institucija i javne osude od strane predstavnika izvršne vlasti, stvara pogodno tlo za dalje podsticanje govora mržnje, usmerenog prema ženama ali i svim drugim ranjivim kategorijama.
“Nereagovanjem šaljemo jasnu poruku svih građanima Srbije da mogu na ovaj način da se ponašaju prema svojim ženama, kćerkama, majkama i koleginicama. Tolerisanje ovakvih istupa u Narodnoj skupštini i široj javnosti,.ne može doprineti stvaranju ravnopravnog i sigurnog okruženja za sve građane i građanke Srbije“ ocenjuje se u saopštenju kojim Mreža Žene protiv nasilja daje solidarnu podršku svim ženama koje su na bilo koji način povređene govorom mržnje, nasiljem, diskriminacijom i drugim povređujućim ponašanjima.
Mreža Žene protiv nasilja podseća institucije sistema, uključujući najviše državne funkcionere, da su u obavezi da pruže zaštitu i podršku svim ženama prema kojima je uperen govor mržnje i postupe u skladu sa domaćim zakonima i međunarodnim konvencijama. Kao i do sada, Mreža će ovaj i sve druge slučajeve govora mržnje pratiti i o odgovoru institucija izveštavati javnost i međunarodne organizacije, navodi se još u saopštenju.
Od početka 2019, u Srbiji je u porodično partnerskom nasilju ubijeno 15 žena. U slučaju ubistva u Novom Sadu, 24. maja, kada je muškarac, osim supruge ubio i njene roditelje i ubistva u Pančevu, 12. jula, ubice su imale izračene mere zabrane prilaska po Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici. Mreža Žene protiv nasilja smatra da su ova ubistva pravilnom procenom rizika i postupanjem po zakonu mogla biti sprečena i zato poziva osnovna javna tužilaštva, centre za socijalni rad i policiju u Srbiji da u rad grupa za koordinaciju i saradnju uključe ženske grupe i konsultuju ih prilikom utvrđivanja liste rizika i izrade plana zaštite za žrtvu. „Ženske grupe poznaju istoriju određenih konkretnih slučajeva nasilja i njihove procene i mišljenje mogu biti od velike važnosti za zaštitu žene. Dobra procena rizika ključ je dobro napravljenog plana zaštite i možda ključ da se spasi nečiji život“ navode u Mreži žena protiv nasilja, podsećajući da se i u zaključcima u vezi sa primenom Konvencije protiv diskriminacije žena, 2019., CEDOW Komitet osvrće na ono što i ženske grupe prepoznaju kao jedan od velikih izazova u zaštiti žena od nasilja u Srbiji – “neadekvatne procene rizika“ od eskalacije nasilja.