Savet stručnjaka: Zelena rezidba šljive
Postavljeno: 11.06.2023
Šljiva pripada porodici Rosaceae, koja pripada podrodu Prunus, predstavlja najviše gajenu koštičavu voćnu vrstu u Srbiji. U toku vegetacije, pored zrele, zimske rezidbe, važna je i zelena ili letnja rezidba. Letnja rezidba predstavlja dopunu zimske rezidbe, na početku vegetacije izvodi se pinsiranje, a u period bujnog rasta, odnosno do kraja maja izvodi se prolećna rezidba. Cilj zelene rezidbe je uklanjanje suvišnih grana, vodopija i na taj način omogućavanje ravnomernog i pravilnog rasporeda mineralnih i hranljivih materija kažu iz ovdašnje Poljoprivredne i savetodavne stručne službe
-Uzgojan oblik stable poput poboljšane piramidalne krune, vretenastog žbuna i modifikacije ovih uzgojnih oblika, potrebno je izvršiti izolaciju vršnog mladara, koji ima uspravan položaj i koji će nam iduće godine dati produžnicu. Uklanjaju se suvišne grane koje prave zasenu u kruni i ometaju pravilan razvoj ploda, suvišne grane crpe dosta mineralnih materija i bespotrebno iznutruju biljku. Uklanjaju se grane koje rastu pod oštrim uglom, da bi se stvorili dobri uslovi za kvalitetan prinos-objašnjava Milan Petrović dipl. ing. voćarstva i vinogradarstva .
U ovaj tip rezidbe spada i povijanje mladara pomoću specijalnih štipaljki, ta mera se može raditi i kanapom, odnosno rafijom, ali najbolje su ove štipaljke na čijim krajevima se nalazi parče metala koje vrši pritisak na odabranu grančicu. Lako se postavljaju i mogu se koristiti više vegetacija. Treća mera zelene rezidbe je zakidanje mladara, odnosno, pinciranje.
-Ovom merom se jednogodišnjim mladarima skraćuju vrhovi i tako se potencira dalja apikalna dominacija, odnosno, izaziva se produkcija auksina i giberelina, koji predstavljaju fitohormone, indikatore rasta. Pincirana grančica prestaje da bude konkurent za ishranu drugim granama, jer sama sebi stvara dovoljnu količinu hranljivih materija-ističe Petrović.