Veliki Kupci: Restaurirana zidna slika „Molitva za mir”
Postavljeno: 15.11.2024
U Osnovnoj školi ,,Knez Lazar” u Velikim Kupcima, svečano je promovisana zidna slika ,,Molitva za mir” koju je 1970. godine načinio akademski slikar Vitomir Mitrović. Dugo godina slika se nalazila u lošem stanju, a nedavno je njena restauracija završena donacijom fondacije ,,Za srpski narod i državu”
Krajem maja je odrađena procena vrednosti samih radova od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva, nakon čega je usledila donacija Fondacije. Takođe, Narodni muzej Kruševac kao jedina ustanova koja na raspolaganju ima konzervatora restauratora je pristupila izvođenju radova.
– Radovi su počeli sredinom avgusta i konačno završeni pre nekoliko dana. Posebnu zahvalnost dugujemo fondaciji ,,Za srpski narod i državu”, kao i Zavodu za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva i Narodnom muzeju Kruševac. Gotovo 55 godina, ova slika je nemi svedok svih dešavanja u našoj ustanovi. Oštećenja koja su sanirana su zapravo nastajala zajedno sa stradanjima srpskog naroda u onim vremenima kada je mir bio uzdrman i narušen. Sada su ti ožiljci sanirani i pozivam vas da zastanemo i da se u tišini pomolimo za mir, jer je mir pored ljubavi i slobode ono što nam je najpotrebnije – naveo je direktor škole, Slađan Jevtić.
Gradonačelnik Kruševca Ivan Manojlović je istakao da očekuje od svih učenika, nastavnika i školskog osoblja da čuvaju ovo umetničko delo kako bi u njegovoj lepoti uživale i buduće generacije.
O samoj slici „Molitva za mir”, koja je nastala 1970. godine od strane akademskog slikara Vitomira Mitrovića, govorila je konzervatorka restauratorka Narodnog muzeja Kruševac, Jelena Stojković.
– Kompozicija je dimenzija 9×3 metara. Čine je dve skupine od po tri žene – majke u obliku karijatida sa uzdignutim rukama koje izražavaju želju za mirom. Ideju o prokletstvu rata i sklapanja mira ilustruju i ptice u letu od kojih jedna pada pogođena kao simbol žrtve rata. Broj od šest karijatida asocira na šest nekadašnjih republika SFRJ u kojima su majke najtragičnije doživele nesreću rata, pa zato mole za večiti mir, kao najvažniji uslov srećnog života. Geometrijske figure simbolizuju izgradnju novog društva u uslovima modernog života naroda. Više od polovine slike je bilo pokriveno oštećenjima koja su nastala protokom vremena, ali i posredstvom fizičkih lica. Trudili smo se da to maksimalno saniramo kako bi se delo sačuvalo – navela je Jelena Stojković dodavši da je nadzor radova vršen od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu.
Autor murala Vitomir Mitrović je rođen 1935. godine u okolini Uroševca. Završio je Srednju umetničku školu u Nišu i Akademiju primenjenih umetnosti u Beogradu gde je završio i postdiplomske studije. Bio je član Udruženja likovnih umetnika Srbije od 1963. godine. Jedno vreme je radio kao dizajner u kruševačkoj Merimi, dok je izlagao na samostalnim i grupnim izložbama. Preminuo je 2000. godine u Gornjem Milanovcu.
Foto: krusevac.ls.gov.rs
N. L.