Uputstvo korisnicima za uzorkovanje zemljišta na terenu

Postavljeno: 03.05.2025

Ispitivanje zemljišta se sprovodi zbog pravilnog đubrenja zemljišta mineralnim đubrivima. Ova mera dovodi do značajne racionalizacije upotrebe đubriva u odnosu na kod nas zastupljeno đubrenje bez prethodnih analiza zemljišta. Investicija u analizu zemljišta se višestruko isplati jer se adekvatnom primenom đubriva povećava produktivnost zemljišta, kvalitet prinosa biljaka, smanjuju troškovi proizvodnje, cena hrane održava prihvatljivom, izbegavaju neželjene posledice po zdravlje ljudi… U laboratoriji Poljoprivredne stručne i savetodavne službe Kruševac radi se besplatna analiza zemljišta za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva na eAgraru

Fizičko- hemijska analiza zemljišta u laboratoriji Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Kruševac (akreditovana 2005. godine) podrazumeva određivanje sadržaja karbonata, pH vrednosti, sadržaja humusa u zemljištu po metodi Kotzmann, određivanje ukupnog azota u zemljištu semimikro-Kjelhalovom metodom- modifikacija po Bremmer- u, određivanje lako pristupačnog kalijuma (kao K20) Al- metodom po Egner- Riegm- u, određivanje lako pristupačnog fosfora (kao P2O5) Al- metodom po Egner- Riegm- u i određivanje sadržaja suve materije i vode u obliku masene frakcije.

– Radimo besplatnu analizu zemljišta za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva. Za neregistrovana poljoprivredna gazdinstva cena je 3.600 dinara. Država raspisuje uredbu da svaki proizvođač na teritoriji opštine Kruševac ima pravo na besplatnu analizu zemljišta. Troškove pokriva Ministarstvo poljoprivrede- izjavila je za naš list šefica laboratorije PSSS Kruševac i rukovodilac kvaliteta Snežana Mitić.

Za sva laboratorijska ispitivanja neophodno je pravilno uzorkovanje. Zemljište se uzorkuje posle žetve ili berbe i pre đubrenja za sledeću kulturu, najbolje pre duboke zimske obrade.

– Dubina uzorkovanja zavisi od kulture koja se sadi. Za višegodišnje zasade utorak se uzima sa dve dubine: od 0 do 30 santimetara (površinski sloj) i od 30 do 60 santimetara (dubinski sloj). Za ratarske i povrtarske kulture uzorak se uzima sa dubine od 30 santimetara. Uzorci se uzimaju dijagonalno ili po šahovskom rasporedu (cik-cak). Sa prosečne parcele od 2 hektara uzima se jedan uzorak. Na više mesta uzimaju se pojedinačni uzorci. Ašovom se iskopa rupa (25*25*25 cm) i sa navedene dubine uzme vertikalni sloj debljine 2- 3 cm. Sa ašova se uzima deo širine 3-5 cm i stavlja u kofu. Zemljište u kofi sastavljeno od pojedinačnih uzoraka se izmeša i od njega se pripremi laboratorijski uzorak mase 1,5 kilograma. Uzorak se stavlja u čistu plastičnu kesu ili u kartonsku kutiju I donosi u laboratoriju- navodi ona.

Uz uzorak obavezno je dostaviti sledeće podatke: ime i prezime vlasnika parcele, katastarski broj parcele, klasu i površinu zemljišta, dubinu sa koje je uzrokovano zemljište i planiranu kulturu koja će se na ispitanoj parceli gajiti.

Sve dodatne informacije poljoprivredni proizvođači mogu dobiti u prostorijama Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Kruševac, ulica Čolak Antina br. 41 ili pozivanjem telefona 037/427-811 ili 421-989.

O.Milićević

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top