Udruženje Peščanik: Nastavljamo borbu za bolji položaj žena u društvu
Postavljeno: 08.03.2024
Iza nas je politički i društveno izuzetno teška godina. U Srbiji je 2023. u porodično-partnerskom nasilju ubijeno 28 žena, od kojih dve u Kruševcu. Mizoginija i govor mržnje prema ženama i dalje su u praksi nekažnjivi. Dolaze iz krugova političara, univerzitetskih profesora, Srpske pravoslavne crkve. Zaštitnik prava građana i građanki umesto da radi svoj posao, najavljuje slanje Zakona o rodnoj ravnopravnosti Ustavnom sudu na proveru ustavnosti odredbe o rodno senzitivnom jeziku.
Kada je reč o Rasinskom okrugu, kao pozitivno mogu da izdvojim da je Grad Kruševac prošle godine ušao u proces izrade novog lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost. Proces je bio transparentan, odnosno vidljiv i dostupan javnosti i inkluzivan, u smislu uključivanja značajnog broja društvenih aktera i akterki računajući i ženske grupe. Do pojave prvog nacrta dokumenta. Nakon toga, nisam naišla na informaciju dokle se stiglo sa izradom plana.
U istraživanju o bezbednosti žena, koje je Udruženje žena Peščanik sprovelo u periodu 2022-2023, žene su kao glavne bezbednosne rizike najčešće navodile siromaštvo, rodno zasnovano nasilje i u vezi sa tim nedovoljnu efikasnost institucija, kao i nepoštovanje zakona, bilo da on, zakon nije isti za sve, bilo da ga nadležni ne sprovode na odgovarajuće proceduralne načine. 8. mart je proistekao iz radničkog pokreta i upravo je simbol borbe žena za pravdu i oslobođenje, za pravo na izbor, na rad i platu, na društvenu jednakost. Uprkos tome što osvajaju određene pozicije, učestvuju u donošenju i sprovođenju odluka, u poludemokratskim društvima kao što je naše, teško je govoriti o jednakosti i ravnopravnosti. Najvažnije odluke, one koje se tiču ulaganja, investitiranja, odnosa sa drugima u okruženju i u svetu i dalje donose uglavnom i većinski muškarci. Umesto u zdravstvo, obrazovanje, kulturu, ulaže se u kupovinu oružja i jačanje represivnog aparata, vojske i policije. Žene u Srbiji odavno čine većinu među visokobrazovanima, ali su i dalje manje plaćene za iste poslove od muškaraca, obavljaju više neplaćenog kućnog rada, duže čekaju na zaposlenje, češće su angažovane u izuzetno teškim i nesigurnim sezonskim poslovima i izložene seksualnom nasilju i mobingu.
Snežana Jakovljević – predsednica Udruženja žena Peščanik