Tribina „Tradicija plavog kola Srpske književne zadruge“
Postavljeno: 21.05.2025

U Legatu Milića od Mačve održana je tribina „Tradicija plavog kola Srpske književne zadruge“. O najnovijim izdanjima plavog kola govorili su upravnik SKZ dr Duško Babić i glavni i odgovorni urednik Srpske književne zadruge Nikola Marinković
Srpska književna zadruga osnovana je 16/29. aprila 1892. godine u zgradi Srpske kraljevske akademije. Za prvog predsednika je izabran predsednik Državnog saveta akademik Stojan Novaković, za potpredsednika pesnik i lekar Jovan Jovanović Zmaj, za sekretara akademik i istoričar Ljubomir Jovanović, dok su među osnivačima bili akademik i filolog Ljubomir Stojanović, akademik i istoričar Ljubomir Kovačević, rektor Velike škole akademik Svetislav Vulović i lekar Milan Jovanović Batut. Do 2023. godine je izašlo 114 Kola Srpske književne zadruge.
– Došli smo u carski grad Kruševac da predstavimo srpsku književnu zadrugu i najvažniju ediciju srpske književnosti- plavo kolo. Srpska književna zadruga i plavo kolo traju sa malim prekidima preko 130 godina. Glavna tema tribine bila je plavo kolo koje izlazi svake godine, a pomenuli smo i neka druga izdanja. Kada je osnovana, srpska književna zadruga je zamišljana kao neka vrsta ognjišta oko koga će se okupljati čitaoci kao braća- istakao je upravnik Srpske književne zadruge dr Duško Babić.
Na tribini je učestvovao i glavni i odgovorni urednik SKZ, književni kritičar i nekadašnji izvršni direktor Catene mundi Nikola Marinković.
– Srpska književna zadruga je prepoznatljiva po ediciji plavog kola koje izdaje od 1892. godine. Na tribini sam govorio o šesnaestom kolu Srpske književne zadruge koje je objavljeno prošle godine. Tokom ove godine biće objavljeno sedamnaesto. Pomenuo sam i neka od naših zajedničkih izdanja iz ove i prošle godine među kojima spadaju i knjige Dragoša Kalajića, kao i dela o različitim slikarima (spominje se i Milić od Mačve). Bilo je reči i o knjizi istoričara Saliha Selimovića „Srbi i muslimani i njihov identitet“. Posebnu pažnju smo posvetili knjizi Jovana Popova „Gordi i ponizni“, za koju je dobio nagradu „Nikola Milošević“. Tu je i pripovedna knjiga Mihajla Pantića „Roman o Cibulki“, „Ogledi o pravoslavlju“ Nikodima Milaša čiju godišnjicu rođenja i smrti obeležavamo ove godine… Najavili smo i naš najznačajniji projekat- nastavak Istorije srpskog naroda u 10 tomova koja se završava 1918. godinom. Ove godine obradićemo deo od 1918. do 1940. godine. Srpska književna zadruga se oduvek trudila da objavljuje knjige koje su odabrane, kvalitetne, naučno utemeljene i književno vredne- zaključuje Marković.
Tribini su prisustvovali brojni Kruševljani i sa zadovoljstvom je odslušali.
O. Milićević
Komentari