Sveti Nikola – zaštitnik putnika, siromašnih i dece

Postavljeno: 19.12.2024

Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja Nikoljdan, odnosno Svetog Nikolu, jednu od najvažnijih i najrasprostranjenijih slava u Srbiji. Ovaj svetitelj je poznat kao zaštitnik putnika, siromašnih i dece, a slava se tradicionalno obeležava u mnogim srpskim domovima. Postoji izreka da „polovina vernika slavi, a druga polovina ide na slavu“, što govori o njegovom značaju među vernicima

Pripreme za Svetog Nikolu počinju dan pre same slave. Domaćini tada pripremaju slavsku trpezu, a to je i jedini kućni posao koji bi trebalo da obavljaju u tom periodu. Na dan slave, kao i dan nakon nje, prema tradiciji se ne bi trebalo obavljati značajniji kućni poslovi. Slavska sveća, slavski kolač i molitva “Oče naš“ ključni su delovi slavskog obreda, a okupljanje porodice oko stola dodatno simbolizuje zajedništvo i poštovanje prema svetitelju.

Na Svetog Nikolu se poštuju mnogi običaji, uključujući molitve za zaštitu porodice i zahvalnost svetitelju. Posebno je značajno da mu se mnoge žene mole za potomstvo, jer se veruje da Sveti Nikola ima moć da pomogne nerotkinjama.

Sveti Nikola se smatra i esnafskom slavom, jer je zaštitnik lađara, splavara, ribara i vodeničara. Zbog toga mornari na ovaj dan ne isplovljavaju, a praznik se naziva i „vodena slava“. Veruje se da na ovaj dan, ali i dan nakon slave, treba odložiti sva planirana putovanja kako bi se izbegle poteškoće i nesreće.

Bio poznat kao veliki dobročinitelj i pomagao je siromašnima i deci. Zbog toga se na njegov praznik pomažu mlađe generacije i oni kojima je pomoć potrebna. Tradicija darivanja potiče iz njegovog života, a na ovaj dan deca dobijaju simbolične poklone poput oraha, jabuka, lešnika i slatkiša. Pokloni se često stavljaju u cipele pored kreveta ili na prozore, što je običaj koji asocira na pažnju i brigu Svetog Nikole prema najmlađima.

Još jedan interesantan običaj vezan za Svetog Nikolu jeste podela slave među sinovima. Ukoliko otac deli slavu sinovima, tradicija nalaže da jedan uzme zimskog Svetog Nikolu, koji se obeležava 19. decembra, dok drugi slavi letnjeg Svetog Nikolu, koji pada 22. maja. Ova podela omogućava da se tradicija nastavi, a da porodice poštuju svetitelja na različite načine.

M.M.

 

 

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top