Šta sve čuva Umetnička galerija: Čvorovića „Dagnja“

Postavljeno: 10.05.2025

U Umetničkoj galeriji Narodnog muzeja Kruševac čuva se grafika u boji Slavoljuba Čvorovića „Dagnja“ iz 1965. godine

Piše: Ognjen Milićević

Slavni slikar, grafičar i profesor Akademije likovne umetnosti u Beogradu Slavoljub Čvorović rođen je 1934. u Kruševcu. Završio je Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu i specijalku na odseku za slikare kod profesora Nedeljka Gvozdenovića, a svoje veštine je usavršio u Briselu.

Izlagao je samostalno svoje slike u zemlji i inostranstvu i učestvovao na najznačajnijim bijenalima grafike.

Dobitnik je mnogobrojnih nagrada i priznanja, među kojima su nagrada Oktobarskog salona, Spomen povelja Grafičkog kolektiva, nagrada ULUS-a, nagrada na međunarodnoj izložbi grafike u Kataniji, nagrada za kreaciju pozorišnih lutaka.

Njegovo umetničko stvaralaštvo karakteriše transponovanje motiva iz slobodno shvaćenog pejzaža u kompozicije od figurativnog do asocijativno-apstraktnog izraza.

Bio je redovni profesor na Fakultetu likovnih umetnosti od 1972. do 1998. godine. Preminuo je 3. avgusta 2011. godine u Beogradu.

Kruševačka Umetnička galerija

Isticanje ciljeva za osnivanje Umetničke galerije kao muzeja specijalnog tipa podrazumevalo je predstavljanje, prikupljanje i stvaranje kolekcije dela likovne umetnosti 20. veka. Sam koncept umetničke zbirke, kao i izložbenog programa, zasnivao se na tri segmenta koji su podrazumevali prikupljanje umetničkih dela koja treba da predstave: „Likovni razvoj autora rođenih u Kruševcu, u okolini i onih koji su ovde živeli“, „presek“ likovne umetnosti u Srbiji i „dela istaknutih umetnika tipična za pojedine pravce“. Na taj način su postavljene osnove misije Umetničke galerije, da predstavlja i upoznaje široku publiku sa umetničkim vrednostima, da podstiče razumevanje likovne umetnosti, kao i da pruži podršku njenom razvoju kroz podršku samim umetnicima, a najpre onima koji deluju u bliskom okruženju, izlaganjem i prikupljanjem dela likovne umetnosti uspostavljajući ravnotežu između opšteg i lokalnog.

Umetnička grafika

Umetnička grafika ili grafičke tehnike i tehnologije poseduje daleko veću istorijsku tradiciju, čija je karakteristika reprodukcija određenog tiraža, sa potpisom autora, zavisno od potreba ali i sposobnosti i kreativnosti samoga umetnika (grafičara). Reprodukcije se dobijaju nanošenjem grafičke tinte na pripremljenu grafičku podlogu (matricu), koja se procesom ručnog ili mehaničkog otiskivanja prenosi na površinu, obično kvalitetnog papira ručne ili industrijske izrade. Moguće je i otiskivanje na različita platna i plastiku.

Grafika se pojavila na kraju srednjeg veka, a njena pojava i razvoj usko su vezani uz proizvodnju papira.

Prema materijalu i načinu obrade ploče postoje različite grafičke tehnike: drvorez, bakrorez, bakropis, litografija… Ploča može biti obrađena na tri osnovna načina: kod drvoreza i linoreza izrađuje se kao izbočeni reljef, kod bakroreza i bakropisa crtež je urezan ili izjeden kiselinom, a kod litografije su površine kamena i crteža u istoj ravni.

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top