Savez samostalnih sindikata: Lizing radne snage
Postavljeno: 08.10.2016
U pripremi je Zakon, čije posledice mogu da budu lošije od najlošijeg Zakona o radu
U njegovoj izradi, između ostalih, učestvuju i oni koji su najviše zainteresovani da on bude loš po radnike u Srbiji, navodi se u saopštenju Saveza samostalnih sindikata Kragujevca, koji potpisuje Jugoslav Ristić.
Ministarstvo za rad formiralo je radnu grupu za izradu Zakona o iznajmljivanju (lizingu) radnika. Izvor za donošenje ovog zakona jeste Konvencija br.181, Međunarodne organizacije rada, koju je Srbija ratifikovala 2013. godine, iako su tu Konvenciju ratifikovalo samo 32 zemlje sveta, u većini nerazvijene. U radnu grupu za izradu Zakona, osim socijalnih partnera, što je uobičajeno, uključene su i tri najveće kompanije koje se bave iznajmljivanjem radnika u Srbiji. To su „Adecco Serbia”, „Manpower group” i „Trenkwalder”.
Priznato je, od velike većine pravnih stručnjaka u Srbiji, da danas Agencije za iznajmljivanje radnika u Srbiji rade nezakonito. Na ovaj način u Srbiji radi više od 60.000 radnika.
Rad Agencija za posredovanje u zapošljavanju, regulisan je Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti. Delatnosti koje su navedene da one obavljaju ne podrazumevaju iznajmljivanje radnika, već Zakon izričito kaže da je Ministarstvo za rad u obavezi, da agenciji koja radi poslove izvan predviđenih delatnosti, oduzme dozvolu za rad. Ministarstvo na naše primedbe o nezakonitosti rada ovih Agencija, odgovara da to nije zabranjeno, pa je time i dozvoljeno, što je pravni postulat, koji se uvek ne primenjuje. Zašto bi onda postojale registracije delatnosti preduzeća? Koga bi Ministarstvo uključilo u radnu grupu za izradu Krivičnog zakonika, možda one najzainteresovanije? Oni su u zatvorima!
Većinsko mišljenje ljudi u Sindikatu je da ove Agencije treba zabraniti, jer predstavljaju nepotreban oblik zapošljavanja. Fleksibilnost zapošljavanja je postignuta, pravnim normama, kao što su zapošljavanje na određeno vreme i privremeno povremeni poslovi. Iznajmljivanje radnika je vid eksploatacije ljudi, koristeći njihov težak materijalni položaj, Agencije ostvaruju profit uzimajući deo njihove zarade.
Upozoravamo na mogućnost i tendenciju, da nakon usvajanja Zakona, ovo postane dominantan oblik zapošljavanja, što će dugotrajno zaustaviti napredovanje pojedinaca i porodice u Srbiji, navodi se u saopštenju.
foto pixabay
pressek.rs