Saveti voćarima pred zimsko mirovanje
Postavljeno: 10.11.2024
Budući da su vremenski uslovi bili povoljni, berba voća u Rasinskom okrugu je završena. Savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo PSSS Kruševac Momir Nedić poručio je poljoprivrednicima da, ukoliko nisu, odrade analizu zemljišta, svedu obradu na minimum i dao savete u vezi rezidbe i đubrenja zemljišta.
-Svedoci smo da se, zbog intenzivne obrade zemljišta i promena klime, dešava brza degradacija zemljišta koja se ogleda u brzom gubitku humusa i promeni pH zemljišta, što se manifestuje kroz pad prinosa i kvaliteta. To je ono što je ljudima prvo vidljivo- njive manje rađaju, slabija su stabla… Tako semanifestuje degradacija zemljišta.Poljoprivrednici treba da prate šta se sa njihovim zemljištima dešava i eventualno da intervenišu- ističe Nedić.
Prema rečima našeg sagovornika, degradacija (gubitak) humusa iz zemljišta je proces koga je vrlo teško sprečiti.
– Teško je vratiti nivo humusa. To se ranije uglavnom radilo unošenjem stajskog đubriva. Stoke je sve manje, pa je sve teže naći kvalitetan stajnjak. Zato treba unositi đubrivo bilo kog tipa putem zaoravanja zemljišne mase ili gajenjem biljaka koje će posle da se unesu u zemljište i zadrže bar neki nivo humusa u zemljištu. Najskuplja je primena peletiranog đubriva.
Kako navodi Nedić, zemlju treba obrađivati kada je to neophodno i kada je zemljište za to spremno, pogotovo ako se proizvođač bavi suvim voćarenjem, što je uglavnom slučaj na našim terenima.
– Svaka obrada zemljišta po jakom suncu, vetru i visokim temperaturama dovodi do još većeg gubitka humusa. Zemljišta postaju sve tvrđa i teže primaju padavine koje su, u poslednje vreme, jako plahovite. Kad padne kiša, ona padne odjednom, tako da zemljište nije u stanju da prati tako veliku vlagu–
Sa završetkom vegetacije ulazimo u period kada već može da se radi i rezidba stabala.
– Stabla su već mnoga orezana, iako još uvek imaju lišće na sebi pa je mnogo teže izvoditi tu operaciju. Stabla koja su u punoj formi lakša su za rezidbu. Rezidba nije preporučljiva za stabla koja su pod stresom (ako su izmučena, bolesna ili nemaju jasno izraženu vitalnost). Na takvim stablima treba izbeći jesenju rezidbu. Rezidbu je, u tom slučaju, potrebno raditi u toku punog zimskog mirovanja- najidealnije u februaru ili početkom marta- preporuka je savetodavca za voćarstvo i vinogradarstvo PSSS Kruševac Momira Nedića.
Naš sagovornik je na kraju razgovora uputio savet poljoprivrednicima da ukoliko žele intenzivnu proizvodnju i visoke prinose,moraju unositi adekvatnukoličinu mineralnog đubriva.
– Đubrivo je najbolje primeniti u dva navrata: s’ jeseni (kada se završi berba) i početkom proleća (pre prve obrade zemljišta) – poručuje Nedić.
O. M.
Foto: Agroklub.rs i sadnja.com