Radionica za medije

Postavljeno: 29.03.2017

Bezbednost žena u Rasinskom okrugu
Priprema Nacionalnog akcionog plana za implementaciju Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti, analiza bezbednosnih pretnji i potreba žena u Rasinskom okrugu i uloga medija, bile su teme radionice Udruženja žena “Peščanik” koja je okupila dvadesetak učesnika i učesnica

Statistika pokazuje da su žene i deca, qiako ne donose odluke i ne učestvuju u borbama, vrlo brojne žrtve ratova, naročito kada su na meti civilni ciljevi.

To potvrđuju i podaci o žrtvama u ratovima devedesetih na području bivše Jugoslavije, kada je život izgubilo oko 140 hiljada ljudi, među kojima i veliki broj žena i dece.

I u uslovima mira, pitanje bezbednosti građana i građanki jedan je od osnovih zadataka svake države, a žene, njihova iskustva i potrebe u ovoj oblasti su malo ili nimalo vidljive. Rezoluciju “Žene, mir, bezbednost” Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je kako bi unapredio rešavanje bezbednosnih potreba žena, podstakao njihovo uključivanje u kreiranje bezbednosnih politika i obezbedio učešće žena u telima koja se bave svim aspektima pitanja humane bezbednosti.

Jugoslavija je svojevremeno potpisala ovu Rezoluciju, čime je, kao i kasnije zemlje nastale njenim raspadom, preuzela obavezu da u svoje politike ugradi njene preporuke.
Srbija je danas u postupku usvajanja drugog Nacionalnog akcionog plana za implementaciju Rezolucije (prvi je istekao 2015. godine) i u radnu grupu za pripremu ovog dokumenta uključene su i ženske organizacije civilnog društva, među kojima i kruševačko udruženje “Peščanik”.

Na radionici koju je vodila predsednica Udruženja, Snežana Jakovljević, novinari i novinarke su upoznati sa detaljima novog akcionog plana, kao i rezultatima istraživanja sprovedenog u okviru projekta “Mapiranje bezbednosti žena u Rasinskom okrugu” koji je Peščanik sproveo uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji.

Novi NAP koji čeka usvajanje u republičkom parlamentu, između ostalog, predviđa da mere u oblasti bezbednosti u obzir uzimaju i rod, odnosno različite potrebe žena i muškaraca s obzirom na njihove različite rodne uloge, prevenciju nasilja prema ženama u ratnim konfliktima i u miru, intenziviranje rodno senzitivnih obuka u organima i službama za bezbednost, učešće žena u odlučivanju o pitanjima mira i bezbednosti, uključivanje žena u međunarodne delegacije, uključujući i pregovore Beograda i Prištine…

Kada je reč o rezultatima projekta “Mapiranje bezbednosti žena u Rasinskom okrugu”, oni pokazuju da je učešće žena u organima odlučivanja, pre svega opštinskim i gradskim većima svega 5,7 odsto (Kruševac je pozitivan primer sa 36 odsto žena u Grdskom veću), da ne postoje kvote za prisustvo žena niti ima organizacija civilnog društva u Savetima za bezbednost, a većina opština nema ni formirano ovo telo.

U anketama tokom projekta žene su navele čitav nizu bezbednosnih pretnji u svojim sredinama, od rodno zasnovanog nasilja, neosvetljenih ulica i parkova, ekonomske ugroženosti, do zdravstvene bezbednosti hrane.

Na osnovu ovih rezultata Peščanik će, kako se čulo na radionici, izraditi Mapu za bezbednost žena u Rasinskom okrugu, kao smernice pri kreiranju lokalnih bezbednosnih politika, a uloga medija je da ovu temu, o kojoj javnost malo zna, učine vidljivijom i učestvuju u monitoringu lokalnih politika u odnosu na preporuke nacionalnog akcionog plana.

Ostale vesti

back-to-top