„Prsten despota Stefana Lazarevića“ uručen Vladimiru Pištalu
Postavljeno: 16.11.2024
U Amfiteatru crkve Lazarice književni klub Bagdala organizovao je svečano uručenje nagrade „Prsten despota Stefana Lazarevića“ Vladimiru Pištalu, jednom od najznačajnijih savremenih srpskih pisaca i upravniku Narodne biblioteke Srbije. Pored laureata, o književnom delu proslavljenog pisca govorili su Ljubiša Đidić i Nebojša Lapčević ispred književnog kluba Bagdala i državni sekretar Ministarstva kulture prof. dr Dejan Antić
Blagoslov Njegovog Visokopreosveštenstva arhiepiskopa i mitropolita kruševačkog Gospodina Davida preneo je sekretar Eparhije kruševačke protojerej- stavrofor Dragi Veškovac.
-Velika je čast i radost za nas sveštenike ovde u crkvi Lazarici što se ova manifestacija već godinama održava ovde, u okrilju crkve Lazarice i što se baš na ovom mestu dodeljuje „Prsten despota Stefana Lazarevića“. Svi večeras treba da se podsetimo despota Stefana Lazarevića koji je ovde rođen i njegovih dela, jer je on u delu „Slovo ljubve“ izneo svu svoju veru, nadu i ljubav. Sve to je Njegova svetost blaženopočivši Patrijarh Pavle, koji se upokojio baš na današnji dan pre 15 godina, sveo na dve reči „Budimo ljudi!“- rekao je Veškovac i čestitao dobitniku nagrade sa molitvenom željom za dug i plodotvoran život.
Prisutnima se obratio i predsednik književnog kluba Bagdala Nebojša Lapčević.
-Knez Lazar nas je okupio na ovom svetom mestu da večeras svečano uručimo književnu nagradu „Prsten despota Stefana Lazarevića“. Despotovom rođaštvu večerašnji laureat pridružio se plejadi pisaca (Desanka Maksimović, Nikola Trajković, Đorđe Trifunović, Dejan Medaković, Antonije Isaković, Dobrica Ćosić, Dragoslav Mihajlović, Matija Bećković, Gojko Đogo…). Ideja Bagdala zrači više od šest i po decenija kao snažni kulturni pokret koji je težio da izbriše linije provincije i metropole. Časopis Bagdala bez prekida izlazi punih 65 godina uz posvećenost urednika Branislava L. Lazarevića, Dobrija Dimitrijevića, Miloša Petrovića i Ljubiše Đidića. Pomenuću još reči blagodarnosti Njegovog Preosveštenstva Patrijarha Pavla prilikom uručenja nagrade „Prsten despota Stefana Lazarevića“ 2001. godine: „Hvala Bagdali na ovom daru. Ona je mnogo učinila za našu duhovnost i naš odnos prema tradiciji, a despotova ideja o ljubavi je ideja o Bogu i čoveku“- kazao je Lapčević i zahvalio se Ministarstvu kulture Republike Srbije, Eparhiji kruševačkoj, Gradu Kruševcu i Kulturnom centru Kruševac na svesrdnoj podršci prilikom realizacije ove manifestacije.
Državni sekretar Ministarstva kulture Republike Srbije prof. dr Dejan Antić izrazio je zadovoljstvo i čast što se nalazi u „tvrdom gradu Kruševcu“.
-Gospodin Pištalo je ostavio dubok trag u srpskoj književnosti. On je jedan od onih pisaca čija se dela možda i najviše prevode na mnoge svetske jezike. Velika mi je čast i zadovoljstvo što učestvujem u programu koji organizuje književni klub Bagdala, koji postoji skoro 65 godina. Zaista je malo književnih manifestacija u Srbiji koje imaju tako dugu tradiciju i mislim da grad Kruševac treba biti ponosan na ono što ima. Ministarstvo kulture nije imalo uopšte dilemu da li treba podržati ovakav program. Ministarstvo kulture na čelu sa Nikolom Selakovićem planira da da još veću podršku ovakvim manifestacijama. Zbog toga je pokrenuta inicijativa ministra Selakovića koja je upućena Vladi Republike Srbije da se formira Savet za knjigu. U tom Savetu će biti i večerašnji laureat, direktor Narodne biblioteke Srbije Vladimir Pištalo- istakao je Antić, zahvalio na uspešno organizovanoj večeri i čestitao laureatu na priznanju sa željom da „Prsten despota Stefana“ nosi sa ponosom i uvek ističe veličinu i značaj srpske kulture i književnosti i tako srpsko ime pronosi u čitavom svetu.
Nagradu „Prsten despota Stefana“ su književniku Vladimiru Pištalu uručili predsednik književnog kluba Bagdala Nebojša Lapčević i predsednik žirija Ljubiša Bata Đidić.
-Danas Bagdala dodeljuje ovo visoko priznanje velikanu savremene srpske prozne reči Vladimiru Pištalu. U obimnom delu Vladimira Pištala moramo pomenuti da njegova poetika ima autobiografsku i stilsku odrednicu u kojoj o sebi kaže: „Nikad mi nije bila jasna ni važna razlika između poezije i proze. Kada bi moja proza bila lišena poezije, ne bi me zanimala. Poezija je ono što taj jezik čini mojim.“- naveo je Đidić i pritom prokomentarisao i analizirao celokupno književno delo Vladimira Pištala.
Književnik Vladimir Pištalo je rekao da mu je čast što se nalazi u Kruševcu kod crkve Lazarice koju je knez Lazar podigao u čast svog prvorođenog sina Stefana, vojskovođe, državnika, diplomate i književnika. Napomenuo je i da mu je čast što je dobitnik ove vredne nagrade koja nosi ime proslavljenog despota.
U nastavku večeri izvedene su dve kompozicije Miroljuba Aranđelovića Rasinskog „Bagdalaši“ i „Snove snivam“ u interpretaciji mecosoprana Andrijane Gvozdenović i pijaniste Ivana Todosijevića. Vođene programa povereno je Milanu Vučićeviću.
O. M.
Komentari