Promovisan zbornik „Obrenovići u muzejskim i drugim zbirkama Srbije i Evrope“
Postavljeno: 21.05.2025

U Velikoj sali kruševačkog Narodnog muzeja održana je promocija zbornika „Obrenovići u muzejskim i drugim zbirkama Srbije i Evrope“ u izdanju Muzeja rudničko-takovskog kraja iz Gornjeg Milanovca
Ova značajna publikacija rezultat je višegodišnjeg istraživačkog rada i saradnje više muzejskih ustanova u zemlji i inostranstvu, sa ciljem da se obradi, sačuva i predstavi muzejska građa vezana za dinastiju Obrenović. Do sada je objavljeno sedam tomova, a sama edicija postala je reprezentativan primer povezivanja muzejske prakse sa savremenim naučnim i kulturnim tokovima.
Značaj projekta ogleda se ne samo u obimnosti i dostupnosti muzejskih predmeta iz različitih zbirki, od crkvenih i manastirskih do privatnih i stranih, već i u činjenici da se ovom publikacijom aktuelizuje i afirmiše nasleđe dinastije koja je decenijama bila potiskivana iz proučavanja istorije srpskog naroda.
– Pre 15 godina smo pokrenuli projekat „Obrenovići u muzejskim i drugim zbirkama Srbije i Evrope“. Do sada smo održali dva stručna skupa, pripremili smo i objavili sedam tomova. Radimo na osmoj knjizi, planiramo da ih bude bar deset, a verovatno će materijala biti i za više. Uspeli smo da kroz formu ozbiljnih naučnih tekstova prikažemo odnose članova vladarske porodice Obrenović sa pojedinim delovima Srbije (da li su za sobom ostavili neke zadužbine, ko su bile njihove pristalice, a ko im je radio o glavi…) . U knjigama su hronološkim redom iznete interesantne činjenice o Milošu Obrenoviću, kneginje Ljubici, knezu Mihailu, Juliji, Milanu, Nataliji, Aleksandru i Drage. Ovde možemo da vidimo zavese u kojima su bili zamotani poslednji Obrenovići nakon Majskog prevrata, revolver iz koga je pucano na kneza Mihaila Obrenovića, šah, lovački karabin i generalski mundir koji je pripadao kralju Milanu, njihovi lični predmeti i delovi nameštaja koji su oni imali u svom vlasništvu. Tu su mnogobrojna umetnička dela na kojima su prikazani članovi porodice Obrenović i veliki broj dokumenata, istoriografske građe (zakoni, ustavi, obznane, aklamacije…) i pisama koje su oni slali. Naravno, tu su i mnogobrojne grafike, gravure, serije kovanog i papirnog novca i veliki broj odlikovanja. Na izložbama smo do sada izložili preko 5.000 artefaka. U sedmom tomu publikacije obrađen je jedan portret kralja Milana Obrenovića koji je deo stalne postavke Narodnog muzeja Kruševac – rekao je viši kustos istoričar muzeja rudničko – takovskog kraja i jedan od dva urednika edicije „Obrenovići u muzejskim i drugim zbirkama Srbije“ Aleksandar Marušić i zahvalio se Narodnom muzeju Kruševac na saradnji.
Knjige su štampane i u elektronskoj formi su postavljene na sajt muzeja rudničko- takovskog kraja.
O. Milićević
Komentari