Promocija časopisa SRB u Narodnom muzeju u Kruševcu

Postavljeno: 09.12.2016

Centralna, peta promocija časopisa Poezija SRB održana je 08.12.2016. godine u Narodnom muzeju Kruševac u Kruševcu, posle promocija u Ćupriji, Leskovcu, Ćićevcu i u Kulturnom centru Kruševac

O časopisu o kome su svojom poezijom predstavljeni 156 pesnika govorili su Ljubodrag Obradović i Veljko Stambolija. Na promociji su učestvovali kruševački književnici, pesnici i aforističari: Ljubiša Baa Đidić, Gordana Vlahović, Veljko Stambolija, Ljubodrag Obradović, Mića Živanović, Ljubica Petković, Saša Miletić, Dragojlo Jović, Jovana Marković, Dragiša Pavlović Rasinski, Ivko Mihajlović, Mihajlo Ćirković, Bata Kostadinov, Dejan Ristić, Ratko Todosijević Baćo, Mira Smiljanić, Zorica Šošić Maksimović, Živojin Manojlović, Stefan Knežević, Gradimir Karajović, Živomir Milenković, Danica Rajković, Bogdan Jeftić, Danica Gvozdenović, Slađana Bundalo, Dejan Petrović Kenac, Života Trifunović, Slobodan Cenc, Vesna Mihajlović i gosti iz Ćićevca Branko Ćirović Ćiro i Borivoje Bora Vidojković. Program koji su svojojim pesmaama obojile članice „Ženskog pevačkog ansambla BISER “ iz Kruševca su osmislili i vodili Ljubodrag Obradović, Mića Živanović, Danica Gvozdenović i Saša Miletić.

picsart_12-09-03-11-48

Pismo podrške:

„Ovaj dvobroj je celim svojim sadržajem jedna nova planeta – pesnička, po čijoj orbiti i u čijem sazvežđu, poput srčanog ritma pulsiraju stihovi sa intenzivnom  osećajnom i iskustvenom energijom.

SRB  je i svojevrsna jedinstvena pesnička razglednica, a iz prestonog  Kruševca, gde su se našli najznačajniji pesnici srspkog jezika – Ljubiša Đidić, Pero Zubac… i drugi, a svi skupa u osluškivanju  molitvenog priziva Lazarice i Ljubostinje,  Veluće i Žiče… i  opominjućeg Lazarevog zaveta, posebno u ovom hudom  dobu, ozarenog zlatnom i srmenom  Jefimijinom niti „nad plemenom koje obuhvata tama“  i urastanja u zemni grumen matičog  tla, a razrastanja u srbskom jeziku i kroz jezik.

SRB je i sabiranje brojnih pesama u svojevrsni otpevatelni venac, u trolisni molitveni akatist suštom tvoračkom činu.

SRB  je i znak vere u moć  pesme koja se u skupnom omeru: sa međašem roditeljem srpskog pesništva, Svetim Savom, i sa kolektivnim genijem srpskog naroda koji je iz tame vekova iznedrio narodno pesništvo, „narodno jevanđelje“ – tu zlatnu jabuku srpskog srednjevekovnog pesništva- uzvila kao grana pesme u Svepesmu.

SRB jeste i današnji pev, tragični natpev produženog stradanja našeg roda, onaj večiti krst koji nam je suđen i na kome smo kao kolektiv višesturko razapinjani i raspeti, i koja se u našoj pesmi poima i kao znak jednakosti  egzistencije i pisanja na ovom našem usudnom prostoru.

No, tu je ono biće koje po jednom od najpoznatijih predanja, stoji između dva razdvojena sveta, između čoveka i Boga i spaja ih, uznoseći zemnu patnju  svetlosnim lestvicama do svetosti.

To biće iz snovidovlja i besanice jeste PESNIK!

To danas jeste i skupna višeznačna NAŠA PESMA U SRB-u!“

S poštovanjem,
Milica Kralj

 

Ostale vesti

back-to-top