Profesor klarineta Andrija Blagojević jedini predstavnik Srbije na evropskom kongresu u Italiji

Postavljeno: 15.01.2025

Kruševljanin Andrija Blagojević, profesor klarineta na Fakultetu umetnosti u Kosovskoj Mitrovici, nastupio je, kao jedini predstavnik Srbije, na 13. Evropskom kongresu klarinetista u Salernu, u Italiji

Blagojević je održao masterklas na Muzičkom konzervatorijumu “Đuzepe Martuči” u Salernu i solistički resital u zdanju iz 13. veka, u istorijskom delu Salerna. Na programu njegovog resitala bile su kompozicije srpskih i jugoslovenskih kompozitora Petra Ozgijana (1932–1979), Dejana Despića (1930–2024) i Petra Bergama (1930–2022), posvećene Milenku Stefanoviću (1930–2022).

– Konkurisao sam sa ovim programom, u znak sećanja na svog profesora Milenka Stefanovića, dugogodišnjeg prvog klarinetistu Beogradske filharmonije, predsednika Udruženja muzičkih umetnika Srbije, prorektora Univerziteta umetnosti u Beogradu, profesora klarineta na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, kao i na Fakultetu umetnosti u Prištini, gde je osnovao klasu klarineta. Takođe sam konkurisao i kao profesor klarineta.

Izabran sam da nastupim na kongresu i kao solista i kao pedagog, uz neke od najznačajnijih evropskih i američkih klarinetista današnjice, na šta sam naročito ponosan, kaže Blagojević.

U toku kongresa profesor Blagojević je, pored razmene znanja i informacija, sa kolegama iz različitih zemalja proslavio dvadesetogodišnjicu svog pedagoškog rada.

– Pedagoškim radom sam počeo da se bavim u Muzičkoj školi “Stevan Hristić” u Kruševcu, 1. novembra 2004. godine, nasledivši svog prvog nastavnika klarineta, Mihajla Avramovića, u učionici u kojoj je on meni predavao, na poziv tadašnjeg direktora, a mog srednjoškolskog profesora, Tomislava Nikolića. Predavao sam, u osnovnoj i srednjoj muzičkoj školi – Klarinet, Čitanje s lista i Kamernu muziku. Po završetku poslediplomskih studija, izabran sam za asistenta, kasnije docenta i vanrednog profesora, na Fakultetu umetnosti Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici. Na Fakultetu sam, pored glavnog predmeta, Klarineta, tokom godina predavao i predmete Metodika glavnog predmeta, Metodika nastave duvačkih instrumenata, Poznavanje orkestarskih deonica i Koncertna praksa.

U želji da simbolično povežem kruševački i mitrovački period svog pedagoškog rada, desetogodišnjicu sam, u jesen 2014. godine, proslavio koncertom mojih studenata iz Kosovske Mitrovice, na kojem sam i sam nastupio, u Legatu Milića od Mačve u Kruševcu, smeštenom u zgradi sa pogledom na srednjovekovni grad iz koga je Knez Lazar 1389. krenuo na Kosovo.

Dvadesetogodišnji jubilej nisam proslavio na isti način, ali je bilo uživanje svirati u italijanskoj srednjovekovnoj građevini i predavati na tamošnjem konzervatorijumu, u osunčanoj učionici sa pogledom na priobalje i pučinu.

Ubrzo po završetku kongresa u Italiji, Blagojević je bio član žirija za klarinet na finskom međunarodnom takmičenju JSFest Competition.

– Kineski klarinetisti, koji mahom studiraju u Evropi, postižu sve zapaženije uspehe na evropskim takmičenjima – primećuje Blagojević.

Pitali smo profesora Blagojevića i o uspesima njegovih studenata.

– Tokom ovih dvadeset godina, moji studenti su osvajali nagrade na takmičenjima u zemlji i inostranstvu, ali je još važnije šta su postigli po završetku školovanja.

Moji nekadašnji učenici i studenti su angažovani, ili su u određenom periodu bili angažovani, u orkestrima poput Reprezentativnog orkestra Garde Vojske Srbije, Orkestra Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, Beogradskog duvačkog orkestra, Narodnog orkestra Radio-televizije Srbije, Vojnog orkestra “Niš”; predaju ili su predavali u muzičkim školama u Beogradu, Smederevu, Kruševcu, Trsteniku, Čačku, Ćupriji, Boru, Negotinu i Vranju.

I pored mnogobrojnih međunarodnih aktivnosti, naš sugrađanin nalazi vremena da doprinese kulturi svog rodnog grada. U oktobru je, pre odlaska u Italiju, u Kruševcu održao solistički koncert u Legatu Milića od Mačve i govorio na promociji novog broja časopisa “Putevi kulture” u Beloj sali Kulturnog centra Kruševac. Povod za Andrijino gostovanje bio je njegov rad objavljen u ovom časopisu, pod nazivom “Franc Partlič (1904–1984) – U potrazi za informacijama o prvom nastavniku klarineta na Muzičkoj akademiji u Beogradu”, u cilju obeležavanja 120. godišnjice rođenja i 40. godišnjice smrti tog značajnog klarinetiste.

– Franc Partlič, rodom Slovenac, u Srbiji poznatiji kao Franja ili Franjo Partlić, bio je prvi klarinetista Beogradske filharmonije i Opere, i predavao na, uoči Drugog svetskog rata osnovanoj, Muzičkoj akademiji u Beogradu i Srednjoj muzičkoj školi pri Muzičkoj akademiji. Među njegovim učenicima bili su i kasniji profesori, mnogo poznatiji, Bruno Brun i Milenko Stefanović. Sakupivši iz pisanih i usmenih izvora sve dostupne informacije, nažalost ne mnogobrojne, pokušao sam da otrgnem od zaborava i prenesem budućim generacijama svoja saznanja o čoveku čijim je pedagoškim radom započelo sistematično obrazovanje srpskih i jugoslovenskih klarinetista – zaključio je Blagojević.

Živomir Milenković

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top