Pomoć na SOS telefonu zatražilo 75 žena

Postavljeno: 10.02.2017

Godišnji izveštaj o radu SOS telefona za žene sa iskustvom muškog nasilja u Rasinskom okrugu pokazuje da se za pomoć javilo 75 žena, te da je u 70 slučajeva nasilnik bio partner, 55 odsto žena se istovremeno javilo i nekoj od institucija, a 15 korisnica se i prethodnih godina obraćalo SOS telefonu

– Analiza strukture počinilaca nasilja ilustruje tvrdnju da je porodica najnebezbednije mesto za žene jer je u čak u 70 odsto slučajeva nasilnik bio partner, bivši ili sadašnji, bračni ili vanbračni. Žene trpe široki dijapazon nasilja: fizičko, psihičko, ekonomsko, seksualno, a susrećemo se i sa prijavama za mobing i proganjanje, kao i za elektronsko nasilje – navedeno je u Izvešaju o radu SOS telefona Udruženja žena “Peščanik”.

Podaci pokazuju da se 55 odsto korisnica SOS telefona istovremeno javljalo nekoj od institucija, a najmanje zadovoljnih tokom prošle godine bilo je radom Centra za socijalni rad Ćićevac, dok je najviše zadovoljnih reakcijama i delovanjem Policije i centara za socijalni rad u Trsteniku i Brusu.

Najviše su se javljale žene iz Kruševca, koje čine 58 odsto, 25 odsto je iz okolnih sela, dok je 13 odsto iz drugih gradova, a to što je za deset odsto povećan broj žena iz seoskih sredina u odnosu na 2015. godinu u „Peščaniku“ smatraju rezultatom radionica koje je to Udruženje držalo u selima u Rasinskom okrugu tokom protekle tri godine.

Najveći broj korisnica su žene od 36 do 55 godina, medju klijentkinjama bilo je pet osoba sa invaliditetom, četiri Romkinje, dve migrantkinje, a u prošloj godini SOS telefonu su se javila i četiri muškarca tražeći pomoć za svoje rodjake.

SOS telefon je, prema podacima iz Izveštaja, imao ukupno 145 poziva, bilo je 130 dolazaka u kancelariju SOS telefona na direktne konsultacije, odnosno ukupno je pruženo 908 usluga od kojih su 83 pravne informacije ili preporuke.

Preporuke su se odnosile na zaštitu od nasilja u porodici, postupke pred sudovima opšte nadležnosti, pravo na alimentaciju, poveravanje deteta, razvod, podelu imovine posle razvoda, rad i način obraćanja javnom tušilaštvu., ostvarivanje i materijalno obezbedjivanje u Centru za socijalni rad, mobing na radnom mestu.

Pravni tim je korisnicama pružio i informacije o delatnostima Centra za socijalni rad, Policije, Suda i Javnog tužilaštva u vezi sa nasiljem u porodici i upoznao ih sa zakonodavstvom u oblasti nasilja u porodici i rodne ravnopravnosti.

– Neophodno je raditi na povećanju znanja cele zajednice o problemu nasilja u porodici kako postupajućih službenika, institucija, civilnog sektora tako i najšire javnosti kroz kampanje, distribucije informativnog materijala, panele, okrugle stolove, javne dogadjaje, edukacije u obrazovnim ustanovama, na školskim časovima, putem medijske promocije 0 tolerancije na nasilje prema ženama – zaključak je „Peščanika“.

U tom Udruženju smatraju da odredjeni broj postupajućih službenika u slučajevima nasilja prema ženama u Rasinskom okrugu i dalje ne razume problem rodno zasnovanog nasilja niti poznaje zakonsku regulativu u toj oblasti te podsećaju da su u 2016. godini u tom Okrugu 2 žene ubijene od strane partnera, a u oba slučaja žrtve su se obraćale institucijama za zaštitu.

Inače, SOS telefon za podršku ženama koje su preživele muško nasilje u Rasinskom okrugu osnovan je 2009, od 2015. godine u saradnji sa kruševačkom nevladinom organizacijom “Romani cikna” obezbedjena je podrška na romskom jeziku, a u saradnji sa organizacijom “Ž kao žena i kao Župa” servis podrške osnovan je u Aleksandrovcu.

SOS podrška ženama obuhvata psihosocijalnu podršku putem telefona, individualne psihosocijalne konsultacije, individualne pravne konsultacije, pomoć u sastavljanju tužbi, žalbi i zahteva u odnosu na institucije, pripremu i konsultacije u vezi sa sudskim procesima, e-mail konsultacije .

SOS telefon i Pravno savetovalište rade svakog radnog dana od 10 do 14.00, a subotom od 11 do 14.00 h. Broj SOS telefona je 066 006 606.

SOS podrška u “Romani cikna” ženama je dostupna sredom od 12 do 16.00, a u organizaciji “Ž kao žena i kao Župa”, petkom od 10 do 14.00 časova.

Rad servisa podržavali su Fond UN za eliminisanje nasilja prema ženama i OAK Fondacija.

Ostale vesti

back-to-top