Polaganjem venaca obeležen dan početka bitke na Košarama

Postavljeno: 09.04.2024

Podsećanjem na veliku bitku koja se odigrala na Košarama 9. aprila 1999. godine položeni su venci na spomen-obeležje palim borcima Vojske Srbije u kasarni u Parunovcu, nakon čega je služen i parastos stradalima od strane Episkopa kruševačkog gospodina dr Davida, kako se njihove žrtve nikada ne bi zaboravile

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije – Nikola Selaković, državni sekretar Željko Brkić, članovi 125. motorizovane brigade, predstavnici odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, gradonačelnik Grada Kruševca Ivan Manojlović i saradnici, Udruženje „Kolo srpskih sestara“, „Bojevo bratstvo“, saborci, članovi porodica, prijatelji stradalih i gosti, položili su vence u čast stradalim borcima.

-Bitka na Košarama još uvek nosi naziv „Bitka koja traje“ jer se neprestano pominje i mladi moraju činjenice o ovim stradalim junacima iz socijalne kategorije prevesti u kategoriju zaslužnih građana za nauk budućim generacijama kako se ceni, voli, ljubi i brani sloboda i zemlja. Imena svih 108 poginulih i 1139 onih koji su branili otadžbinu urezana su u kripti hrama „Sveti Vasilije Ostroški“ u Nišu jer nisu žalili svoje živote kako bi nama obezbedili ovakav život kakav danas imamo. Ostavili su nam u amanet Kosovo i Metohiju za koju ćemo nastaviti da se borimo – istakao je pukovnik Ljubinko Đurković, komandant odbrane sa Košara.

Ova nepravedna bitka počela je iznenada na Veliki petak 1999. godine oko 3 sata ujutru. 160 jugoslovenskih vojnika naspram 2.500 albanskih terorista našlo se u prvom udaru. Za nekoliko sati je, uz pojačanje, širina fronta od oko 20km zaposednuta i krenulo se u kontranapad, zahvaljujući dobroj organizaciji i odlučnosti boraca, neprijatelji su prebačeni preko granice. Nemir je trajao ukupno 67 dana oko graničnog prelaza Rasa Košares, na granici Jugoslavije i Albanije, a cilj napada bila je da se presecanjem komunikacije između jedinica Vojske Jugoslavije u Đakovici i Prizrenu, omogući kopnena invazija na Kosovo i ovladavanje prostorom Metohije.

-Već 25 godina se na ovaj dan sećamo žrtava bombardovanja i ovog događaja koji je bio izuzetno težak, opasan i tragičan za sve nas, a posebno za Vojsku. Sa svih strana je naišla plaćenička Vojska i još uvek se pitam kako smo mi to izdržali jer smo imali po 19 i 20 godina života i svima nam se divim gledajući na današnje generacije tog uzrasta. Ovaj dan treba da se obeležava i pamti zbog istorije i nacije Srba, kao i svi ostali lepi ili manje lepi događaji – izneo je Saša Vasić, učesnik bitke na Košarama.

Na Košarama je tada bilo momaka prosečne starosti 20 godina, stradao je 21 oficir i podoficir, 50 mladica na odsluženju vojnog roka, 13 vojnih obveznika i 24 dobrovoljca. Ranjeno ih je 256 i svi su oni danas ratni i vojni invalidi.

J.S. – O. M.

 

 

 

 

 

 

 

Ostale vesti

back-to-top