Plivači i vaterpolisti tokom leta treniraće na otvorenim bazenima – od jeseni balon kao privremeno rešenje

Postavljeno: 12.07.2025

Već tri meseca plivači klubova Rasina i Napredak, kao i vaterpolisti Rasine nemaju adekvatne uslove za treninge, odnosno prinuđeni su da putuju u okolne gradove, poput Paraćina, Kragujevca i Niša, jer kruševački zatvoreni bazeni ne rade

Piše: Sanja Milutinović

 

Kruševac ima jedinstven Sportski centar, jer su svi objekti koncentrisani na jednom mestu. Tu su otvoreni i zatvoreni bazeni, Hala sportova, teniski tereni, fudbalski stadion sa dva terena, sa prirodnom i veštačkom travom, od kojih je jedan funkcionalan i kao atletski stadion, teniske terene, betonski košarkaški, kao i teren za odbojku na pesku.

Pojedine objekte, poput zatvorenih bazena i Hale sportova, koji su sagrađeni još krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka, počeo je da najeda zub vremena.

Po drugi put u istoriji zatvoreni bazeni ne rade. Trenutno su „zakatančeni“ posle inspekcijskog nadzora građevinskog inspektora Gradske uprave…

Razlog?!

Posle prijave odbornika Bobana Jovanovića u kontrolu je došla Građevinska inspekcija i donela odluku o prestanku rada zatvorenih bazena, jer nisu bezbedni za korišćenje. Konkretan razlog – pločice na severnom zidu, koji je spoljašnji i pod uticajem vlage, jer nema termoizolacije, su počele da otpadaju. Takođe, jedna poprečna greda, koja nije noseća u krovnoj konstrukciji je napukla. Nju smo zamenili novom, a sa spornog zida smo skinuli sve pločice. Očigledno je da je zid u dobrom stanju, ali predložio sam da angažujemo nezavisnu instituciju, koja bi obavila sveobuhvatni nadzor i neophodna merenja da bi se utvrdilo da li je objekat bezbedan za korišćenje. Inače, postoji projekat sveobuhvatne rekonstrukcije zatvorenih bazena, kome smo i produžili građevinsku dozvolu, a vrednost radova bi bila oko pet miliona evra. Razmatra se sada mogućnost izrade novog projekta, u kom bi krovnu konstrukciju nosile betonske, ili metalne grede – objašnjava Predrag Milenković, direktor Sportskog centra.

Izrada novog projekta, potom i radovi, kao i obezbeđivanje finansijskih sredstava je proces koji će sigurno potrajati…

– Pretpostavljam, do dve godine. Jer, od zatvorenih bazena bi ostala samo spoljašnja školjka, sve ostalo bi se radilo novo, ali bi imali rešen problem, maltene zauvek – konstatuje direktor Milenković.

Sporni zid na zatvorenim bazenima

Šta će biti sa plivačima i vaterpolistima, čiji su treninzi već redukovani, jer su prinuđeni da putuju u okolne gradove. Odraziće se to, neminovno na sportske rezultate, a nije isključena ni mogućnost da određeni deo dece i odustane?

Nažalost, između 400 i 500 takmičara plivačkih klubova Rasina i Napredak, kao i vaterpolisti Rasine, izgubili su mogućnost da se privremeno, na adekvatan način, bave svojim sportovima. U letnjoj sezoni moći će da treniraju na otvorenim bazenima u večernjim satima. Nadam se da ćemo na jesen iznaći rešenje u postavljanju balona oko otvorenog olimpijskog bazena, koji smo dobili od Vateropolo saveza Srbije. Taj balon može da se greje na gas i uslovi za treninge bi trebalo da budu bar približni onima u zatvorenom objektu.

Neophodna su značajna ulaganja i u Halu sportova…

U Hali je dosta toga već odrađeno, kako bi ispunjavala uslove za održavanje velikih takmičenja. Neophodno je da rešimo stari problem ventilacije, kao i adekvatnog osvetljenja. Potrebno je i promeniti parket, a nadam se da ćemo u najskorije vreme postaviti nove stolice na tribine – zaključuje direktor Sportskog centra Predrag Milenković.

Na otvorenim bazenima radi i škola za neplivače

Otvoreni bazeni

Nešto ranije nego prethodnih godina počeli su sa radom otvoreni bazeni. Cena dnevne karte je 300 dinara, a ulaz za decu do sedam godina je besplatan. Mesečna karta sa 16 ulazaka staje 3000 dinara. U odnosu na prošlu godinu, cene se nisu menjale.

U okviru kompleksa su tri bazena, olimpijski i dva manja, od kojih jedan ima i veliki tobogan za uživanje mlađe populacije, ali i ostalih, koji vole ovakav vid aktivnosti. Oko bazena je raspoređeno oko 200 ležaljki sa suncobranima, a cena dnevog najma je 200 dinara. U sklopu bazena radi i kafić u kom se po pristupačnim cenama mogu kupiti i hrana i piće.

Ove godine imali smo i značajnu investiciju u otvorene bazene. Naime, urađena je ispuna filterskih postrojenja za prečišćavanje vode. Konkretno, to znači da će prečišćavanje ići mnogo brže, ali i uz primenu manje hemije, jer u pitanju je nova tehnologija. Pored toga, u toku su radovi na popločavanju tribina protivkliznim pločicama, a prethodno je urađena hiroizolacija – ističe direktor Milenković.

Kruševac dobio prvi padel teren

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top