Otvorena izložba „MIKROFILM crno- beli svet“
Postavljeno: 08.05.2025

U galeriji Bele sale otvorena je gostujuća izložba Istorijskog arhiva Niš „MIKROFILM crno- beli svet“
Prvi eksperimenti u oblasti razvoja mikrofilma izveo je Damsel 1839. godine, a prvi patent za mikrofilm izradio je Rene Dagron, koji je 1859. godine razvio Damselov model i stvorio male mikrofilmovane fotografije dokumenata. Ovaj mikrofilm je veliku primenu našao tokom francusko- pruskog rata (1870-1.) u vidu poruka koje su prenosili golubovi pismonoše. Prvu konvencionalnu primenu u konvencionalne svrhe razvio je Mekarti, 1925. godine za potrebe nasnimavanja bankarskih dokumenata. Nakon Drugog svetskog rata mikrofilm tehnika se sve više usavršavala i dobijala na značaju.
– Radeći na poslovima mikrofilmovanja arhivske građe u Istorijskom arhivu Niš uočio sam da se malo zna o mikrofilmu i odlučio sam da pripremim ovakvu izložbu. Istorijski arhiv Niš vrši mikrofilmovanje arhivske građe već nekoliko decenija, a sa tom praksom nastavio je i danas. Za korisnike smo mikrofilmovali više od 50 fondova. Panoi koje smo izložili govore o mikrofilmu, tehnologiji koja je nastala preko 100 i više godina. Iako je danas vreme digitalizacije, mikrofilm je pored papirnog dokumenta jedini zakonski priznat kao dokaz na sudu i važi za najpouzdaniji način čuvanja dokumenata. Mikrofilmovanje omogućava da sačuvamo vrednu arhivsku građu od propadanja. Zahvaljujući mikrofilmu čuvamo kulturno nasleđe naše zemlje- rekao je autor izložbe, arhivski savetnik Boban Petković.
Izložbu je otvorila direktorka Istorijskog arhiva Niš Snežana Radović.
– Mikrofilm je nezaobilazan u arhivskom i bibliotečkom poslu. Na taj način se mnogo lakše čuvaju dokumenta, što je veoma značajno za buduće generacije- kazala je ona i zahvalila se direktoru Istorijskog arhiva Kruševac Nenadu Sokoloviću na pozivu.
Sve prisutne pozdravio je direktor Istorijskog arhiva Kruševac Nenad Sokolović.
– Prvi eksperimenti iz mikrofilmovanja potiču još od pre 200 godina. Veliku primenu imali su već u ratovima u drugoj polovini 19. veka- rekao je Sokolović i zahvalio se Kulturnom centru Kruševac i Istorijskom arhivu Niš na saradnji.
Na otvaranju izložbe govorila je i viša arhivska savetnica Bojana Jovac.
– Velika nam je čast da nakon prelepe izložbe o ženama za 8. mart ponovo ugostimo kolege iz Istorijskog arhiva Niša sa veoma edukativnom izložbom o značaju i upotrebi mikrofilma pod nazivom „Mikrofilm crno- beli svet”. Mikrofilmovanje predstavlja sigurno i provereno zakonski priznato i trajno rešenje za čuvanje dokumenata i kao takav predstavlja značajan korak u usavršavanju i poboljšanju efikasnosti arhiviranja dokumenata i zaštite kulturno- istorijskog nasleđa. Mikrofilmovanje inicira skup postupaka i tehnika radi prenošenja izvornog dokumenta u smanjeni mikrooblik pogodan za čuvanje. Memorisanje podataka vrši se u njihovom prirodnom ali i u umanjenom obliku. Mikrofilmovanje se kroz istoriju nametnuo kao jedno od najpogodnijih sredstava za arhiviranje i prenošenje informacija. Mikrofilm tehnika predstavlja najefikasniji vid tehničke zaštite arhivske građe, naučne, tehničke i poslovne dokumentacije.
Istorijski arhiv Kruševac će u narednom periodu prirediti gostujuće izložbe u Čačku i Nišu.
Otvaranju izložbe prisustvovala je pomoćnica gradonačelnika za društvene delatnosti Snežana Aleksić, direktor Narodnog muzeja Kruševac Nikola Pantelić i direktorka Narodne biblioteke Snežana Nenezić.
O. Milićević
Komentari