Orvelova Životinjska farma u Beloj Sali Kulturnog centra
Postavljeno: 28.03.2024
Uzbudljivo i duboko angažovano pozorišno delo, adaptacija Orvelovog klasika „Životinjska Farma“, na sceni festivala Čkaljini dani, izneli su studenti četvrte godine Akademije Umetnosti u Beogradu. Ova predstava donela je svežu perspektivu na poznatu priču, istovremeno osvetljavajući aktuelne društvene i političke teme. Mladi glumci su ostavili publiku bez daha svojom živopisnom i autentičnom interpretacijom životinja. Od prapočetne pobune do uspostavljanja novog poretka na farmi, glumci su savršeno dočarali svaki korak ovog složenog društvenog procesa. Njihova međusobna komunikacija, kako verbalna tako i neverbalna, bila je besprekorna, što je omogućilo fluidnu i uverljivu priču koja je zadržala pažnju publike preko dva sata
U osnovi ove predstave leži moćna alegorija o borbi za slobodu, jednakost i pravdu. Kroz priču o životinjama koje se oslobađaju ljudske tiranije samo da bi se suočile sa sopstvenim oblicima vlasti i eksploatacije, publika je podstaknuta na razmišljanje o prirodi moći i ljudske prirode.
– Kada smo tražili komad na trećoj godini studija, tražili smo neko delo sa temom koja nas sve povezuje i gde ćemo svi biti prisutni da sa jednakim žarom branimo te ljude i da na pravi način ispričamo tu priču, koja nema vremensku odrednicu i uvek je aktuelna. Ona se bavi i idejom razapetosti između želje za slobodom i želje za pripadanjem– kaže glumica Anja Radovanović, koja se našla u ulozi kokoške.
Da nimalo nije bilo lako ući u ulogu životinja, veli glumac Stefan Minić, koji tumači svinju – Napoleona u ovoj predstavi.
– Fizički je zahtevno, to je segment kojim smo se najviše pozabavili.Trudili smo se da stavimo akcenat na fizički deo, bitno je bilo na koji način ćemo pristupiti liku da li ćemo iz karaktera ili tela. Pošto imamo nekoliko svinja, morali smo napraviti i razliku između njih.
Jedna od ključnih poruka koje predstava prenosi je ideja da borba za slobodu i jednakost zahteva neprekidan napor i borbu protiv svih oblika tiranije, čak i onih koji proizilaze iz samih slobodarskih pokreta.
– Ima nade, mi mladi se moramo boriti za slobodu. U predstavi kad se promeni vlast, sve ostaje isto, ali to ne sme da nas obeshrabri, ne smemo odustati. Da ne verujemo da ništa nije moguće promeniti ne bi nastala ni ovaj komad, a ni naša predstava- kaže glumac Budimir Stošić, koji tumači Džonsa upravnika farme.
Studenti Akademije umetnosti u Beogradu ovom predstavom su nastojali da pokrenu dijalog o važnim društvenim pitanjima, a publici su pružili nezaboravno iskustvo koje nadahnjuje, provocira i pokreće ka promišljanju o svetu oko sebe.
M.J.