Okrugli sto „Romski ženski aktivizam u borbi protiv dečijih brakova“
Postavljeno: 04.04.2025

U prostorijama školske biblioteke OŠ „Nada Popović“ u Kruševcu udruženje „Romani cikna“ organizovalo je okrugli sto koji se realizuje u okviru projekta „Romski ženski aktivizam u borbi protiv dečijih brakova“, kojeg finansira UN trust fund. Tokom Meseca romskog ženskog aktivizma (8. mart – 8. april), pažnja je usmerena na unapređenje obrazovanja i prava Romkinja u Srbiji.
Kampanja Mesec romskog ženskog aktivizma prvi put je održana 2010. godine. Od tada svake godine od 8. marta do 8. aprila članice Romske ženske mreže okupljaju se oko zajedničkog cilja: podići vidljivost Romkinja u našem društvu. Međunarodni Dan žena, 8. mart, jedan je od povoda da se aktivistkinje Romske ženske mreže obrate javnosti i predstavnicima vlasti i skrenu pažnju na položaj Romkinja u Srbiji. Kampanja se završava na Međunarodni dan Roma, 8. aprila. Organizacije i inicijative koje čine Romsku žensku mrežu održavaju čitav niz manifestacija i aktivnosti širom Srbije. Njihov zajednički cilj je da skrenu pažnju javnosti da slika o Romkinji ne mora i ne treba uvek da bude slika o socijalno ugroženoj ženi i da se iz stereotipa može napraviti pomak.
Udruženje „Romani cikna“ bavi se unapređenjem života Roma i Romkinja već skoro dve decenije.
-Počeli smo sa radom 2007. godine preko jednog drugog udruženja. Kasnije smo osnovale naše udruženje. Cilj nam je bio da se pozabavimo položajem romskih žena i dece. Smatramo da ako se deca obrazuju, položaj cele porodice će u kasnijim godinama biti bolji- rekla je jedna od osnivačica udruženja Slavica Rakić.
Radeći mnogo godina na terenu, obilazeći romska naselja u Panjevcu, Dedini, Čitluku i naselje „Marko Orlović“, udruženje „Romani cikna“ do sada je realizovalo tridesetak projekata.
-Budući da na teritoriji celog Rasinskog okruga ne postoji nijedno žensko romsko udruženje, uspele smo da u Trsteniku osnujemo jedno takvo udruženje, ali ono nije zaživelo. Radile smo dosta i u Brusu, Ćićevcu, Ražnju, gde imamo dosta saradnica. U celom Rasinskom okrugu imamo saradnice koje nam dosta pomažu. Jako smo se trudile da Romkinjama koje žive u Rasinskom okrugu napravimo socijalnu kartu, kako bi imale kontakt telefone svih institucija kojima mogu da se obrate za pomoć, u slučaju da ne mogu nas da dobiju. Nas ima pet u organizaciji. Članice smo i jedne od osnivačica Romske ženske mreže, koja je ove godine obeležila 20 godina postojanja- navodi Rakić.
Na okruglom stolu su razmenjena iskustva i osvetljen je problem dečijih ugovorenih, odnosno ranih brakova u romskim sredinama.
-Ovom problemu jedino možemo stati na put kroz radionice, edukacije i razgovorom sa mladima. O ovoj temi često razgovoramo sa mladima na radionicama- kazala je aktivistkinja romskog ženskog udruženja „Romani cikna“ i konsultantkinja na SOS telefonu udruženja žena Peščanik Milica Petrović.
Na okruglom stolu je rečeno da rani brakovi nisu deo romske kulture, tradicije i običaja. Razlog što Romi brakove sklapaju rano su siromaštvo i život u disfunkcionalnim porodicama.
O. Milićević
Komentari