Obeležen Međunarodni dan starih lica
Postavljeno: 01.10.2017
Dan posvećen starijoj populaciji, kruševački Gerontološki centar obeležio je prigodnim programom u ovdašnjem Pozorištu, a nakon svečanog defilea glavnom gradskom ulicom i obilaska crkve Lazarice, organizovan je i svečani ručak u prostorijama centra
Za svoje korisnike i uz prisustvo predstavnika Grada , udruženja penzionera, te insitucijala i ustanova nadležnih za brigu o starima, Gerontološki centar organizovao je prigodan program u kome su učestvovali ansamb „Biser“, Etno grupa „Lazarice“ i štićenici Vaspitno popravnog doma, sa predstavom „Tamna strana meseca“.
Međunarodni dan starih u našem gradu obeležava po 26. put , a kako sutra počinje i Dečja nedelja, ideja je bila da se ova dva praznika spoje, da se obeleže pod simboličnim sloganom „Gradimo mostove među generacijama“, pa su naši najmlađi sugrađani , zajedno sa korisnicima Gerontološkog centra, nakon svečanosti u Pozorištu, prošetali glavnom gradskom ulicom.
Direktorka Gerontološkog centra, Slavica Đurđević, kazala je da se nekada na stariju dob gledalo kao na privilegiju, da je starija populacija nekada imala povlašćen položaj u društvu, ali da danas to više nije tako.
– Danas su starije osobe vrlo često su izložene diskriminaciji, te fizičkom, psihičkom i ekonomskom nasilju koje su, zbog ljubavi , časti i ugleda porodice, spremni da trpe – kazala je ona.
Cilj društvene zajednice, pre svega ustanova i insititucija zaduženih za brigu o starima, je da se omogući dostojanstveno starenje, a što podrazumeva očuvanje samopoštovanja, mentalnih i fizičkih aktivnosti, kao i autonomiju, kontinuitet života, te zadovoljstvom istim.
Kako bi se smanjila izolacija i marginalizacija starijih osoba, poželjno je da se omoguće zajedničke aktivnosti mladih i starih, kako u kućnom okruženju tako i u ustanovama koje u zajednici brinu o starima.
– Projekti u kojima učestvuju mlađe i starije osobe pokazali su da zajednički rad i deljenje iskustava doprinose boljoj inkluziji starijih osoba u društvo, a čime se smanjuje osećaj diskriminacije – kazala je Đurđevićka dodajući da su takv6i kontakti važni za edukaciju mlađe populacije po pitanju postupanje prema starim licima, a što pre svega podrazumeva toleranciju, te poštovanje njihovih ideja i verovanja.
Uz podsećanje da starenje sa sobom nosi brojne fizičke, psihičke i zdravstvene teškoće, Đurđevićka je poručila da stare osobe imaju neprocenljivo životno i profesionalno iskustvo, te da se u skaldu sa tim i treba odnositi prema njima.
Kruševački Gerontološki centar trenutno ima 450 korisnika, od čega je 180 smešteno u ustanovu, dok 270 koristi uslugu „Pomoć u kući“ koju finansira Grad Kruševac.
Za usluge domskog smeštaja i pomoć u kući , ustanova je prošle godine dobila licence, a što je potvrda da su ispunjeni svi standardi u pogledu prostora, opreme, bezbednosti, te stručnosti i osposobljenosti kadra za pružanje ovih usluga.
Prema popisu iz 2011.godine u Kruševcu živi 22.836 lica starijih od 65 godina, što je oko 17,4 odsto od ukupnog broja stanovništva, a među starim licima je više žena.