Novi početak za Jasminu Grozdić iz Kruševca : „U Šancu konačno imamo svoj dom“

Postavljeno: 14.08.2024

-Sa troje dece, kao samohrana majka sam sedam godina živela pod kirijom, u jednom stanu u Kruševcu. Svima bih preporučila da se prijave, mnogo je drugačije kad imaš svoj krov nad glavom, kada ne moraš da brineš od meseca do meseca kako ćeš da platiš kiriju, i gde ćeš ako te iz stana izbace jer nisi imao od čega da platiš. Zahvalna sam državi i Lokalnoj samoupravi, ali i Bogu što nas je pogledao- počinje Jasmina, Kruševljanka koja je uspela da kupi kuću u rodnom selu Šanac, zahvaljujući programu podrške za kupovinu seoskih kuća. Iako je kuća bila u lošem stanju, uz pomoć porodice i komšiluka uspela je da je renovira i stvori novi dom za svoju porodicu. Jasmina, koja se bavi muzikom i živi od socijalne pomoći, nada se da će uskoro naći stabilan posao i nastaviti da ulaže u svoj dom

Piše: Marija Janković

Svoj novi, dom Jasmina stvara u selu Šanac, nedaleko od Morave, odakle je rodom i gde još uvek živi njena porodica.

-Kada sam čula da ovaj konkurs postoji odmah sam otišla u Opštinu da se raspitam. Rekli su mi da pronađem kuću koja bi mi odgovarala i ja sam odabrala jednu u Šancu, jer sam inače iz ovog sela, tu mi žive majka i brat. Ovde je dobro i za decu, blizu su škola i vrtić, imamo i ambulantu, a ni Kruševac nam nije daleko-kaže Jasmina Grozdić za Grad.

Kuću je kupila od žene koju poznaje, a nakon legalizacije i ostalih pravnih peripetija, počela je sa opremanjem svog novog doma.

-Kuća je bila u katastrofalnom stanju, niko godinama ovde nije živeo, podovi su bili od zemlje. Kada sam ušla u kuću bila sam presrećna, ali i zabrinuta kako ću sve to da sredim, verujte nisam znala odakle da počnem, a uvek mi je nedostajalo para jer nemam stalan posao. Nisam znala gde sam, a snalazila sam se kako sam umela. Najpre su to bile samo tri sobe bez kupatila, a onda smo napravili od jedne sobe kuhinju i kupatilo, jer bez toga nije moglo.

U renoviranju i opremanju kuće nesebično joj je pomogla porodica, ali i komšiluk za koji kaže da su ih prihvatili od prvog dana.

-Zahvalan sam svima koji su mi pomogli u prvim danima. U suštini pošto sam iz Šanca mene su znali od pre, ali vidim da su i moju decu prihvatili, što mi mnogo znači.

Jasmina se već trideset godina bavi muzikom, po zanimanju je pevačica. Radi povremeno, u dogovoru sa kolegama, ali već dugo traži stalan posao, koji ne nalazi. Živi od socijalne pomoći i dečijeg dodatka.

-Sredili smo za pristojan život, ali znam da moramo još da ulažemo, ali ja prvo moram da nađem posao što pre, evo bliži se škola, a ja imam troje dece. Uvek sam se snalazila, naiđe neka tezga, čistila sam kuće, išla u nadnice, ma svašta nešto, ali volela bih nešto stabilnije da nađem, a ne da me drže na par dana ili meseci.

Iz svoje nove kuće, u Kruševac se ne bi vraćala.

-Sve ima svoje prednosti i mane, Kruševac je prelep grad, ali meni odgovara mir koji imam u ovom selu i što mi je tu porodica. Pomoć majke je ogromna, oduvek ih je čuvala kada sam imala nastupe.

I Jasminina majka, Snežana, kaže da je presrećna što su joj unuke blizu.

-Mnogo sam srećna što su ovde, ja ću nastavljati da im pomažem i činim sve što je u mojoj moći da im olakšam.

Natalija, najstarija Jasminina ćerka, od jeseni kreće u prvi razred Hemijsko-tehnološke škole.

-Obožavam da kuvam, stalno pomažem mami, upisala sam smer kuvar-navodi ova tinejdžerka.

Srednja ćerka Marija, pohađa OŠ „Stanislav Binički“ u Jasici, a više joj se sviđa društvo na selu, nego u gradu.

-Ovde je mnogo bolje nego u Kruševcu, lepše mi je i bolje mi je društvo nego u gradu, jer ovde imam drugarice sa kojima sam se družila od malena, kad sam dolazila kod bake.

Najmlađa, Jana, otkrila nam je da obožava da ide u vrtić, da crta i da se igra.


Bespovratna sredstva – trajno rešenje stambenog pitanja

Ministarstvo za brigu o selu nedavno je ponovo uručilo ugovore o dodeli bespovratnih sredstava za kupovinu seoskih kuća sa okućnicama, u prisustvu predstavnika pedeset lokalnih samouprava širom Srbije. Jedan od dobitnika je i sugrađanka Katarina Ristić iz Kruševca, kojoj su sredstva dodeljena za kupovinu kuće u selu Tekija. Ministar za brigu o selu, Milan Krkobabić, čestitao je svim korisnicima sredstava i poželeo im sreću u novom početku, sa željom da što pre uđu u svoje kuće i od njih stvore domove za svoje porodice. Na svečanom potpisivanju ugovora prisustvovala je i pomoćnica gradonačelnika za društvene delatnosti, Snežana Aleksić, kao predstavnik Grada Kruševca. Ona je istakla da je Grad Kruševac godinama uključen u ovaj program, koji se objavljuje u Službenom glasniku Republike Srbije i dostupan je za sve građane preko sajta Grada i medija.

Katarina Ristić je treći dobitnik iz Kruševca u okviru ovog programa, koji je aktivan od 2021. godine. Prethodno, u 2022. godini, bespovratna sredstva su dobili Jasmina Gvozdić za kupovinu kuće u selu Šanac i vanbračni partneri Jasna Stojadinović i Marko Lazarević za kuću u selu Trebotin.

U tekstu konkursa Ministarstva postoje uslovi koji moraju da se ispoštuju, konkursna komisija sastavljena od tri člana proverava ispunjenost uslova.

Subjekti koji mogu da konkurišu za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom su punoletni državljani Republike Srbije koji nemaju navršenih 45 godina života i pripadaju sledećim kategorijama: pojedinac, samohrani roditelj, bračni par, vanbračni partneri..

Podnosioci prijave konkurišu zajedno sa jedinicom lokalne samouprave, na čijoj teritoriji se nalazi seoska kuća sa okućnicom. Jedinica lokalne samouprave izjavom potvrđuje tačnost podataka i ispunjenost uslova koji se odnose na seosku kuću sa okućnicom za koju se podnosioci prijave opredele.

Seoska kuća sa okućnicom, za čiju kupovinu podnosioci prijave konkurišu, potrebno je da ispunjava sledeće uslove: da ispunjava osnovne uslove za život i stanovanje, da se ne nalazi u gradskim i opštinskim sedištima i prigradskim naseljim, da se nalazi u naseljenom mestu u kojem postoji bar jedan od objekata javne službe ili usluga, zdravstvena ambulanta, pošta, škola, stanica prevoza ili neki od navedenih objekata postoji u susednim naseljenim mestima, zatim da je upisana u katastar nepokretnosti/zemljišne knjige na ime prodavca, kao porodična stambena zgrada, bez tereta. Važno je i da seoska kuća sa okućnicom, kao i svi delovi okućnice koji se nalaze na katastarskoj parceli na kojoj je i seoska kuća ili na susednoj katastarskoj parceli, izgrađena u skladu sa propisima kojima se uređuju planiranje i izgradnja, da je vrednost predmetne seoske kuće sa okućnicom, odnosno kupoprodajna cena, u granicama njene vrednosti na tržištu nepokretnosti, da seoska kuća i okućnica nisu predmet sudskog spora, kao i da ne postoje nerešeni imovinsko-pravni odnosi.

Iz perspektive Grada Kruševca, glavni cilj programa je rešavanje stambenog pitanja mladih, bračnih parova i roditelja sa decom, kao i popravljanje demografske slike. Ovaj program predstavlja razvojnu šansu za poljoprivredu i očuvanje ruralnih sredina od devastacije. Grad pruža podršku građanima u pribavljanju potrebne dokumentacije i proveri podataka, te planira dalje aktivnosti usmerene na unapređenje infrastrukture u seoskim područjima, uključujući asfaltiranje puteva, obezbeđivanje zdrave pijaće vode i snabdevanje električnom energijom.

-Pomoć i podrška Grada je vrlo važna ljudima koji konkurišu i dobiju sredstva za kupovinu kuće, u smislu pribavljanja dokumentacije, provere podataka u samom procesu dodele, komunikacija. Grad Kruševac unapređuje kvalitet života u ruralnim područjima Kruševca, tako što dodeljuje sredstva za subvencionisanje kupovine poljoprivrednih mašina i opreme za poljoprivrednike, sredstva su iz budžeta grada. Asfaltiranjem ulica u seoskim područjima grad poboljšava i unapređuje komunikaciju selo-grad-kaže Snežana Aleksić, pomoćnica gradonačelnika za društvene delatnosti.

Cilj Gradske uprave je i izjednačavanje uslova života u gradu i na selu, uz poseban akcenat na razvoj ruralnih područja i obezbeđivanje svih neophodnih uslova za kvalitetan život.

-Koncept razvoja naše lokalne samouprave zasnovan je na ravnomernom razvoju grada i sela i sve aktivnosti Grada Kruševca usmerene su na to. Što se tiče seoskog razvoja, akcenat je na infrastrukturnim radovima i obezbeđivanju svih neophodnih uslova za život kao što su: zdrava pijaća voda, uredna snabdevenost električnom energijom, asfaltirani putevi, prisutnost zdravstvenih i drugih javnih službi, uređenost Domova kulture i sve drugo što se pokaže kao prioritet i neophodnost u potrebama meštana i funkcionisanju ruralnih mesnih zajednica-tvrdi naša sagovornica.

Ostale vesti

Komentari

  1. Verica kaže:

    Da hoćeš da radiš našla bi digurno posao jel posla ima koliko hoćeš ja u mojih 63 godina non stop radim ali očigledno je veća zarada i lakše mikrofon u ruke i ne bije te ni kapija ni radno vreme ni poslodavac a tu je ova nazovimo je država da pomogne samohranim majkama .Što si rađala decu sad neka su ti živa i zdrava ako nemaš od čega da ih izdržavaš.

  2. Vesna kaže:

    Postovanje .Dali bih mogla jà kao samohrani roditelj podstanar bize od 15 god ili moja cerka koja je samojrani roditelj malog decaka da konkurisemo za ovaj program?hvala

2 thoughts on “Novi početak za Jasminu Grozdić iz Kruševca : „U Šancu konačno imamo svoj dom“

Comments are closed.

back-to-top