Nevena Tatić Karajović : “I kad odlazimo – ostajemo isti”

Postavljeno: 21.02.2021

Nevena Tatić Karajović, učiteljica u OŠ „Sveti Sava“, početkom 2007. godine je sa sinom i suprugom otputovala u Australiju u potrazi za novim profesionalnim izazovom. I pored uspešne karijere koju je u Australiji ostvarila, odlučila je da se krajem prošle godine vrati u rodni grad i ovde nastavi rad koji je započela u Sidneju – borbu za očuvanje čiriličnog pisma i srpske kulturne baštine

– Ono što ne znamo kad odlazimo je da mi ostajemo isti. Sve je isto, samo se menja mesto boravka. Ja nisam mogla da se odvojim od svoje suštine, a to je srpstvo, borba, pravda, istina. Kako je vreme odmicalo u Australiji, toliko sam bila bliža Srbiji. Fizički se udaljivši od svoje zemlje, sagledavala sam ljude i događaje bolje i postajala joj bliža – kaže Nevena Tatić Karajović, koja je nakon višegodišnjeg života u Australiji, odlučila da se vrati u domovinu.

– U Sidneju postoji nekoliko naselja u kojima živi mnogo Srba. Od ukupno 7 srpskih pravoslavnih crkava u ovom gradu, u dve sam radila u školama srpskog jezika. Iako država Australija potpomaže rad škola jezika zajednice, među kojima je i srpski, utapanje u kulturu i običaje ove zemlje je neminovno. To me mnogo boli. Kada bismo bar mogli da približimo Srbiju tom dalekom svetu i činimo uzajamno više da se srpski narod održi što duže u srpstvu. Volja i želja postoje. Srbija mora mnogo više da pomogne svome narodu u Australiji! Trebamo jedni drugima sada više nego ikada – smatra Nevena.

Rad sa srpskom decom u Sidneju joj je, kaže, bio posebno zadovoljstvo.

– Šta ima lepše od toga da dečicu učite njihovim običajima, pismu, jeziku, istoriji, praznicima, veri?! Vi tada znate da u njima održavate srpstvo, ime i poreklo. Postajete važna spona između njih ovde i porekla tamo daleko, u Srbiji.

Tokom boravka u Australiji Nevena je nastavila školovanje i postala terapeutkinja za decu sa posebnim potrebama.

– Rad sa ovom decom je neopisivo zadovoljstvo, jer svaki napredak znači olakšanje i bolji život za njih i celu porodicu. Svaki njihov uspeh je i moja mala pobeda. Zahvalna sam Bogu što mi je dao mogućnost da i u ovom pogledu dam doprinos.

Nevena Tatić Karajović je i urednica fejsbuk stranice udruženja „Čuvari ćirilice“, portala „Vijesti“ i „Svetosavske Srbije“.

– Bavimo se očuvanjem srpskog pisma i baštine. Učinjeno je mnogo, trudimo se jer znamo da očuvanje pisma znači očuvanje nas samih.

Dovoljan razlog za borbu je ova rečenica:

‒ Gde nema ćirilice, nema više ni Srba! Pored ove stranice urednik sam i portala Vijesti onlajn, kao i stranice i mrežne postavke Svetosavska Srbija. Veliko mi je zadovoljstvo ako uspem da predočim važnost očuvanja srpske kulture. U vremenima kada preti opšte potiranje ljudskih i nacionalnih vrednosti smatram da je očuvanje nacionalnih obeležja borba za opstanak. Zato koristim svaki slobodan trenutak da dam svoj doprinos. Smatram da je to moja obaveza prema precima koji su dali živote zarad našeg opstanka i da je to moja dužnost prema našoj deci koja treba da budu zalog nacionalnog postojanja.

Zbog svega navedenog, Nevena je zapažena u srpskoj zajednici u Australiji, imala je čast da se pojavljuje u novinama „Vesti“, kao i da bude gost radio programa u Sidneju i Adeladu.

– Govorila sam o snazi zajedništva i važnosti očuvanja identiteta. Koristim priliku i sada i poručujem: draga braćo i sestre, budite ponosni što ste Srbi pravoslavci, što ste naslednici Nemanjića, Lazareve vojske i Obilića, što ste narod pobednika u oba svetska rata koji je dao najveću moguću žrtvu, što ste narod među kojim je pokrenut prvi antifašistički pokret u porobljenoj Evropi! Malo ko može time da se podiči!

Nevena se krajem prošle godine vratila u svoj rodni Kruševac.

– Zalažem se za ujedinjenje rasejanja i matice, saradnju i uzajamnu pomoć i podršku. Gde god mogu podstičem povratak u otadžbinu, jer ćemo samo tako da očuvamo sebe i zaustavimo osipanje naroda. Zato sam i sama odlučila da se vratim u svoj rodni Kruševac i odatle nastavim borbu za očuvanje srpske baštine. Takođe planiram otvaranje centra za obrazovanje dece, a akcenat je na mališanima sa posebnim potrebama, što će biti još jedan vid pomoći mojim sugrađanima. Centar će se zvati Svi Svetosavci.

Ž.M.

Ostale vesti

back-to-top