„Nata Veljković“: Vrtići koji rastu sa decom

Postavljeno: 02.05.2025

Predškolska ustanova je prva zajednica van porodice u kojoj dete stiče iskustva, navike i znanja koja će uticati na njegov celokupni razvoj. Ona nije samo mesto boravka – vrtići su prostor u kojem se uči kako da se deli, poštuje, razume, istrajava i mašta. U dobu kada dete počinje da otkriva svet, važnost podsticajnog, bezbednog i empatičnog okruženja je neprocenjiva. Upravo takvu ulogu već decenijama u Kruševcu ima Predškolska ustanova „Nata Veljković“ u čijim se objektima svakog dana grade temelji samopouzdanja, društvenosti i kreativnosti najmlađih, koja je proslavila svoj 46. rođendan u Kruševačkom pozorištu uz prigodan program za decu, roditelje i svoje zaposlene

Piše: Jovana Stefanović

U savremenom društvu, koje se suočava sa brojnim izazovima, u kome se roditelji često bore da usklade posao i porodični život, vrtić postaje jedan od najvažnijih partnera u odrastanju deteta. Kroz igru, radost, strukturu, ali i individualni pristup, predškolske ustanove pružaju deci priliku da razvijaju svoje potencijale u skladu sa uzrastom, sposobnostima i interesovanjima. Ustanove poput „Nate Veljković“ prepoznate su kao nosioci ranog obrazovanja u lokalnoj zajednici, i kao mesta u kojima se svako dete oseća prihvaćeno, vredno i podržano. Zato je i obeležavanje Dana Ustanove prilika da se, barem jednom godišnje, glasno zahvalimo onima koji svakodnevno ulažu znanje, ljubav i strpljenje u budućnost naše dece – vaspitačima, stručnim saradnicima, pomoćnom osoblju, ali i roditeljima koji u ovoj ustanovi vide istinskog partnera.

– Mi smo Ustanova koja je moderna i ide u korak sa vremenom, ali kao i uvek, poštuje svoju tradiciju i istoriju. Kroz razne svakodnevne aktivnosti sa decom pokušavamo da im usadimo vrline koje krase dobrog čoveka, a u koje će oni izasti, kao što su empatija, poverenje, radoznalost, ljubav, osmeh, želja da se sve podeli sa drugima. Nadam se da će sva deca koja su bila u „Nati Veljković“ biti veliki i dobri ljudi jer nam je to jedan od glavnih ciljeva i takve uspehe slavimo na Svečanoj akademiji koja je okupila veliki broj dece, roditelja, zaposlenih, ali i prijatelja i sugrađana – istakla je direktorka PU „Nata Veljković“ Vesna Živković.

Od 1979. godine, kada je spajanjem vrtića „Pčelica“ i „Pionir“ formirana Predškolska ustanova „Nata Veljković“, ovaj sistem vaspitanja, nege i podrške porodici izrastao je u primer dobre prakse u Srbiji, gde je svako dete dobrodošlo, bez liste čekanja i uz stalno unapređivanje uslova i programa rada.

– Imamo ukupno 3.700 dece i 400 zaposlenih u 13 objekata i 32 predškolske grupe na seoskim područjima, a samo u poslednjoj godini značajno smo unapredili kapacitete. Zahvaljujući nadgradnji od po 500 kvadratnih metara na dva vrtića, upisano je 200 novih mališana. Unutrašnjost vrtića dobila je novi izgled, teški drveni kreveti zamenjeni su anatomskim, laganim krevetićima koje deca mogu sama da pomeraju što im pruža osećaj izbora i samostalnosti. Prostorije su sada svetlije, prostranije i funkcionalnije. U okviru projekta Ministarstva prosvete „Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje“, dobili smo i savremenu IKT opremu u vrednosti od 8 miliona dinara – 65 laptopova, 65 veb kamera, 30 projektora i 30 štampača sa laserom i skenerom, koji su raspoređeni svim pripremnim i starijim grupama. Vaspitno-obrazovni rad, nega i podrška dece odvijaju se u objektima „Neven“, „Zvončić“, „Labud“, „Kolibri“, „Biseri“, „Golub mira“, „Vlado Jurić“, „Naša radost“, „Leptirić“, „Pčelica“, „Dečji klub“, „Sunce“ i „Lane“, i trudimo se da u svakom od njih stvorimo toplu, bezbednu i inspirativnu atmosferu – objasnila je direktorka.

Od 2010. godine, ova Predškolska ustanova je prošla kroz značajan proces modernizacije i širenja. Tada je imala 10 objekata, taj broj je sada povećan za 5, odnosno 3 potpuno nova vrtića i dve nadgradnje. Mesta su potpuno adaptirana i prilagođena savremenim standardima. Vrtići su opremljeni novim nameštajem i didaktičkim materijalom, a prostor je postao mnogo funkcionalniji i prijatniji za decu. Uz to, u Ustanovu su primljeni i mladi, stručni radnici koji doprinose osavremenjivanju metoda rada. U planu su i dalja ulaganja u uređenje eksterijera svih vrtića, sa investicijom od 4 miliona dinara, kao i nabavka novih igračaka, stolova i stolica, kao i kreativnog i didaktičkog materijala takođe za 4 miliona dinara.

– Jedina smo Predškolska ustanova u Srbiji koja nema listu čekanja. To govori i o kapacitetu i o organizaciji. Cena se već godinama ne menja za prvo dete, za drugo postoji značajan popust, dok je za treće i svako naredno dete boravak u vrtiću potpuno besplatan što je vrlo važno za naše sugrađane. Osim toga, u poslednje vreme sprovodimo nove osnove programa „Godine uzleta“ koje podrazumevaju velike projekte. Radimo temeljno na primeni savremenih principa vaspitno-obrazovnog rada kroz integrisano i kooperativno učenje, praćenje razvoja deteta i aktivno učešće roditelja i ne planiramo da stanemo – naglasila je Živković.

Ova ustanova, koja je 2013. godine dobila zvanično rešenje Ministarstva prosvete o ispunjenosti svih uslova za rad, poseduje i svoju proizvodnu jedinicu — OJ „Pionir“, koja priprema i dostavlja obroke za decu u vrtićima i osnovnim školama, prodaje proizvode građanima, ali i organizuje i sprovodi ishranu za korisnike Narodne kuhinje. Njihova uloga u kvalitetnoj ishrani i zdravstvenoj zaštiti je od izuzetnog značaja.

– Ishrana u našim objektima je značajno poboljšana. Uz podršku nutricionista, kuvari pripremaju sve obroke po najvišim standardima. Roditelji sve više prepoznaju vrtić ne samo kao mesto čuvanja dece, već kao prostor za razvoj, učenje, socijalizaciju i zdrav život gde svakodnevno učimo i radimo. Nakon praznika aktivnije ćemo se baviti pripremom Vidovdanskih svečanosti iako tema još uvek nije dogovorena jer je ova manifestacija jedna od najvidljivijih izloga našeg rada – dodala je Vesna Živković.

Prema rečima direktorke, rad Ustanove odvija se bez većih poteškoća – svi objekti funkcionišu u punom kapacitetu, roditelji su zadovoljni organizacijom i otvorenom komunikacijom, a jasna pravila i stručan kadar doprinose tome da vrtići budu sigurna i podsticajna mesta za decu. Zaposleni se, kako kaže, trude da svaki dan u vrtiću bude ispunjen smehom, kreativnošću i osećajem pripadnosti.

– Nemamo nikakvih problema u radu, samo se nekoliko puta desio vandalizam u dvorištima vrtića gde su oni koji se tu okupljaju u večernjim satima čupali cveće i raznosili zemlju naokolo. Pozivamo sve sugrađane da nam pomognu u očuvanju prostora za decu. Ako vide da neko uništava igralište, šara zidove ili lomi nešto u dvorištu vrtića, neka obaveste nadležne ili reaguju. To je prostor naše dece, zajednički, i svi ga moramo čuvati – apelovala je.

PU „Nata Veljković“ danas nije samo Ustanova nego i zajednica u kojoj se deca razvijaju, u kojoj se roditelji osećaju podržano, i u kojoj vaspitači, kuvari, psiholozi, saradnici i svi zaposleni, rade kao jedan tim. Zahvaljujući viziji da svako dete ima pravo na bezbedno, zdravo i podsticajno detinjstvo, ova Ustanova je postala primer kako predškolsko vaspitanje treba da izgleda u 21. veku.

46 godina rasta uz decu

Predškolska ustanova „Nata Veljković” obeležila je 46 godina postojanja, uz prisećanje na dug i značajan put koji je prešla zajedno sa generacijama najmlađih. Od 1979. godine do danas, Ustanova je postala simbol detinjstva, prvih koraka, prvih reči i prvih prijateljstava mnogih mališana iz Kruševca i okoline. Sa 13 objekata, više od 3.700 dece i skoro 400 zaposlenih, danas predstavlja jednu od većih ustanova te vrste u Srbiji. Manifestacija je bila upriličena u Kruševačkom pozorištu, gde je svečana atmosfera ispunjena dečjim osmesima i ponosom vaspitača još jednom potvrdila zašto ima posebno mesto u srcima sugrađana. Program je obuhvatio prigodne govore, koreografije koje su izvela deca, kao i brojne aktivnosti posvećene značaju ranog vaspitanja i obrazovanja.

Ostale vesti

Komentari

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

back-to-top