Naših prvih dvadeset: 2012. godina – izborna i godina našeg jubileja

Postavljeno: 10.04.2022

Među brojnim događajima koji su obeležili tu 2012. godinu, izdvajaju se izbori na svim nivoima, koji su označili kraj vlasti demokrata i početak decenije naprednjaka, ali i obeležavanje desetog rođendana naše, redakcije lista Grad. Podsetimo, na ovo svojevrsno putovanje kroz vreme vas svakog vikenda vodimo upravo u susret obeležavanju našeg novog jubileja, dvadeset godina od kako je svet ugledao prvi broj, tadašnjeg nedeljnika Grad.

Početkom te 2012. godine godine pisali smo o protestu radnika „14. oktobra“ pred Skupštinom Grada i Demokratskom strankom. Tražili su plate i upošljavanje, a protest oko 500 kruševačkih metalaca rezultirao je razgovorom  sa poslovodstvom, koji, prema rečima fabričkog sindikalca, Ljubiše Velimirovića, nije doneo ništa novo. Samostalni sindikat tog preduzeća uputio je Upravnom odboru zahtev za smenu generalnog direktora i članova Izvršnog odbora preduzeća.

Bavili smo se informacijom da su zaposleni u Gradskoj upravi posle Nove godine primili „s glave na glavu“ po 15.000 dinara,  a ta takozvana božićna nagrada izazvala je reakcije u političkoj, ali i sindikalnoj javnosti.

Došli smo do podatka da je u Rasinskom okrugu u prethodnoj godini evidentirano duplo više radnika na crno. Naime, inspekcijskim nadzorom u 2011. godini bilo je obuhvaćeno oko 21.800 radnika, utvrđeno je da je njih 196 radilo na crno, dok su u 2010. godini bila 93 takva radnika.

Zima 2012. godine bila je nezapamćeno hladna, što je bilo problematično posebno za beskućnike. Gradska uprava je odlučila da se oni smeštaju u prostorije mesne zajednice Rasadnik te je na taj način zbrinuto šestoro Kruševljana koji nemaju gde da žive.

U martu smo pisali o početku rada fabrike “Kuper tajer”, koja je početkom godine od “Trajala” kupila deo u Parunovcu, te započela sopstvenu gumarsku proizvodnju. Tada je saopšteno da je Srbija druga zemlja u Evropi u kojoj će „Kuper tajer“ proizvoditi gume, a proizvodi će se izvoziti u čitav svet.

Pisali smo i o domaćoj kompaniji HCP, u tom momentu jednom od najvećih izvoznika iz Rasinskog okruga, koja se bavi proizvodnjom i prodajom fiskalnih kasa i uređaja za daljinski prenos podataka.

Izveštavali smo o rezultatima izbora, koji su te godine sprovedeni na svim nivoima. Na lokalnim izborima listi grupe građana „Dr Katančević Promene“ pripalo je 20 od ukupno 70 odborničkih mandata u Skupštini Grada Kruševca, dok je lista „Pokrenimo Kruševac – Tomislav  Nikolić“ dobila 18 odborničkih mandata. Pomenute dve prvoplasirane liste prvi put su učestvovale na izborima. Prema podacima Gradske izborne komisije 14 mandata pripalo je listi SPS-JS, lista „Izbor za bolji život“. Boris Tadić osvojila je 12 mandata, dok je Demokratskoj stranci Srbije pripalo 6 odborničkih mesta. Tadašnji cenzus od pet odsto nisu prešli Ujedinjeni regioni Srbije, SRS, koalicija „Preokret“, PUPS, Dveri za život Kruševca i Pokret radnika i seljaka.

Prema rezultatima republičkih parlamentarnih izbora, Kruševljani su te godine najviše glasova dali Srpskoj naprednoj stranci, odnosno listi „Pokrenimo Srbiju – Tomislav Nikolić“, 28,68 procenata, dok se na drugom mestu našla izborna lista Ivica Dačić – SPS – JS – PUPS, sa  22,18 odsto. Lista „Izbor za bolji život – Boris Tadić“ zauzela je treće mesto sa 17,13 odsto. Više od 5 odsto u Kruševcu dobili su DSS (8,28), URS (5,54) i LDP (5,45), dok su Dveri osvojile 4,34, a radikali 4,21 odsto.

Isti raspored dobili su i predsednički kandidati. Za Tomislava Nikolića glasalo je  29,82 odsto ukupnog broja glasalih, Ivica Dačić je dobio 20,87 odsto, Boris Tadić 20,63 odsto, a Vojislav Koštunica 8,54 odsto.

Dve nedelje kasnije usledilo je drugi krug predsednički izbora kada su Kruševljani ubedljivo glasali za Nikolića, kome je poverenje dalo 58,38 odsto izašlih na glasanje,  dok je Boris Tadić osvojio 38,53 odsto.

Zabeležili smo da je 65 godina rada Vaspitno popravnog doma obeleženo okupljanjem ekipe koja je tri decenije ranije snimala seriju “Sivi dom” u toj ustanovi. Trenutak kada su ponovo zakoračili u krug „Sivog doma“ članovi ekipe doživelu su veoma emotivno, pojedini uz konstataciju da se i danas osećaju mladima.

Rasinski okrug je u prvih šest meseci te godine beležio spoljnotrgovinski deficit od 8,1 miliona dolara.

Beležili smo da su zaposleni u IMK „14. oktobar“ počeli jednočasovnu blokadu putnog pravca Kruševac – Jasika. Samostalni sindikat ovog preduzeća i sindikat Nezavisnost, kao organizatori protesta, zahtevaju dolazak predstavnika Vlade i Ministarstva ekonomije i smenu sadašnjeg direktora.

Pisali smo o tome da je tadašnji gradonačelnik Kruševca Bratislav Gašić u Gradskoj upravi ugostio Miroslava Miškovića, predsednika „Delta holdinga“, sa saradnicima. Ta vest će nešto kasnije, veoma uzburkati javnost, nakon što je Mišković uhapšen.

Radnici IMK “14. oktobar” su ponovo bili na ulici, pred Skupštinom Grada, pitajući šta će biti sa fabrikom i obećanom finansijskom pomoći države. Gradonačelnik Gašić je odgovorio da će tog dana na račun preduzeća stići 60 miliona dinara, kao što je ranije dogovoreno sa predstavnicima nadležnih državnih institucija…

Povratak u prošlost nastavljamo narednog vikenda, kada vas kroz tekstove našeg nedeljnika vodimo u 2013. i 2014. godinu.

 

J.B.

Ostale vesti

back-to-top